Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Regl TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER

TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER

19 Dak okundu
0
0
1,127

TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER
Son zamanlarda, tamponlar en çok tercih edilen seçenek haline geldi ve her kadın onlarla ilgili her şeyi biliyor gibi görünüyor. Ancak, asıl gerçekleri herkes bilmiyor. Ne tür ped veya tamponlar öneriliyor? Tampon kullanımında herhangi bir risk var mı?

Tampon kullanmak iyi bir şey mi?

TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER
TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER

Adetinizi kontrol altına almak için hijyenik ped, tampon veya yeniden kullanılabilir ufak kaplar kullanmak çoğunlukla kişisel tercih meselesidir. Pedler veya hijyenik peçeteler, çeşitli şekil, boyut ve emici özellikler sunar. Gece pedleri genellikle en büyükleri ve en çok emici olanlarıdır. Günlük pedler ise en küçükleri ve en az emici olanlarıdır. Adet kapları için de bunlar geçerlidir- farklı boyutlara sahipler. Kadınlar, akıntı yoğunluğuna bağlı olarak çeşitli ürünler kullanır; bu nedenle hangisini kullanmanız gerektiğine dair genel bir öneri yoktur.

Tamponlar yumuşak ve emici bir maddeden yapılır, el fenerine pil eklermişçesine vajinal deliğe takılır. Sonra tampon, menstrüel sıvıyı emmek için vajinal kanalın içinde bırakılır. Tamponlar da farklı boyut ve emiciliklerle sahiptir aynı zamanda deodorantlı ve deodorantsız, aplikatörlü aplikatörsüz olarak da değişir.
Tampon markaları aynı zamanda boyut, etkililik ve rahatlık bakımından farklılık göstermektedir, bu nedenle her akıntıya uyum sağlayarak kadınların ihtiyaçlarını karşılar.

Tamponlar, sızdırma durumunda yedek olarak pedlerle birlikte de kullanılabilir.
Toksik şok sendromunu(TSS) önlemek için tamponların sık sık değiştirilmesi gerekir; aksi takdirde bu ciddi bir sorun olabilir.
Genel inanışa göre kadınlar hiç cinsel ilişkiye girmemiş olsa bile tampon kullanabilirler ve ince bir tampon kullanmak genellikle kızlık zarının patlamasına neden olmaz(dolayısıyla bekaret kaybetmeye sebep olmaz).

Tampon nasıl doğru kullanılır?

TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER
TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER

Bir kadının, ilk tampon kullanımından önce aplikatör tipi tamponları yerleştirmek için bazı yönergelere ihtiyacı olabilir.
?Tamponu ambalajından çıkarın ve aplikatörünü hareket ettirmemeye özen gösterin. Aplikatörlü tamponların genelde iki parçası vardır. Parçalardan biri tamponu çevreliyor. Vajina içine koymanız gereken kısım budur. Daha ince olan kısım, tamponu plastik veya karton olan parçadan çıkarıp vajina boşluğuna itilmesinde görev yapar.
?Rahatlamışsanız, tamponu yerleştirmek daha kolay olacaktır. Kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyonu alın. Bazı kadınlar, bir ayağını tuvalete dayayıp ayakta durmayı, dizlerini açarak oturmayı veya uzanmayı, ya da yerde çömelmeyi tercih eder.
?İpin, aplikatörün alt kısmında kaldığından emin olmalısınız. Tamponun iki ucunun başparmağınız ve orta parmağınızın arasında kalacak şekilde tutmaya çalışın.
?Parmaklarınız dış dudaklara dokunana kadar tamponu vajinanıza nazikçe takın. Tamponu takarken diğer elinizle dudakları birbirinden ayırırsanız işlemi kolaylaştırır. Tamponun çok derinde bırakılma veya vajinanızın içinde kaybolma tehlikesi yoktur.
?Tamponu hala bu konumda tutarken, diğer elinizin işaret parmağını kullanarak pistonu hafifçe ve yavaşça itin. Daha sonra, aplikatörü dışarı çekin ve tuvalete değil çöp kutusuna atın.
? Vajinanızın içinde bir tampon bulunduğunda, tamponu hiç hissetmemeniz gerekir. Eğer rahatsız hissediyorsanız veya bir şey acı vericiyse, daha ileri itmeyi denemelisiniz. Parmağınızla ayarlamaya çalışın veya çıkarın ve başka bir tampon ile tekrar deneyin.

Her kadın,  kullanımının sağlık açısından tehlikeleri hakkında bilgilendirilmelidir.
Kokulu tampon kullanmanın hiçbir lüzumu yoktur. Aslına bakarsanız, kullanımı tahriş edebilir, onlardan uzak durmak daha iyidir.

Eğer tamponu çıkarırken güçlük çekiyorsanız emiciliği fazla yüksektir ve daha düşük bir emme derecesine sahip olanlarına geçmeniz gerekiyor.
Potansiyeli bakımından en büyük risk toksik şok sendromu yani TSS. Toksik şok sendromu, nadir olmakla beraber hayatı tehdit eden bir bakteriyel enfeksiyondur ve 100.000 tampon kullanan kadından 1/17 oranında görülme ihtimali vardır. Araştırmalar, süper emici tamponların kullanılıp uzun süre vajinada bırakılmasının TSS riskini arttırdığını göstermiştir.

Toksik şok sendromunun belirtileri şunlardır:

⚫Ani bir ateş
⚫Kusma
⚫İshal
⚫Bayılma
⚫Baş dönmesi
⚫Güneş yanığı benzeri kızarıklık

TSS riskini en aza indirgemek için:

Tampon takmadan önce ellerinizi yıkayın. Tamponunuzu her 4-6 saatte, özellikle yoğun akıntının olduğu günlerde değiştirin.
Menstrüel akıntı miktarı göz önüne alındığında, makul olan en düşük emici tamponları kullanın.
Tamponlarla İlgili Mitler
Bilim insanlarının, araştırma esnasında tamponların tehlikeli seviyelerde asbest ve dioksin içerdiğinin bulunduğunu iddia eden bir hikaye, saf bir mittir. Tampon kullanımı ile alakalı riskler olmakla beraber, bu risklerin herhangi bir asbest veya dioksin ile ilişkisi yoktur. FDA tamponları inceledi ve mevcut bilimsel kanıtların ışığında bu efsanenin desteklenmediğini belirtti. Bununla beraber yine de satın alacağınız hijyenik ped veya tamponların etiketlerini kontrol etmeye devam edebilirsiniz.
Bazı insanlar tampon üreticilerinin asbest eklediğini ve bu durumun kanamanızı arttırdığını böylelikle daha çok tampon kullanmanıza sebep olduklarını söylüyor. Bu bir efsane, bir söylentidir ve FDA bunun asla teyit edilmediğine işaret ediyor.
Gerçek şu ki, tamponlar pestisitlerle işlenmiş pamuktan yapılır ve bu sağlığa tehlikeli olabilir. Sanayi üretimi tamponlar yerine organik pamuklu tamponları veya yeniden kullanılabilir mestrüel kapları kullanmak daha iyidir.
Tamponlar ayrıca potansiyel olarak zararlı olabilecek iki şey içerir: emici olarak kullanılan rayon ve ağartmada kullanılan dioksin.
Tampon endüstrisi, ürünün saf ve temiz görünmesi için kadınların ağartılmış beyaz ürünlere ihtiyaç duyduğundan emin. Sorun, ağartma işleminde üretilen dioksinlerin çok zararlı durumlara neden olabileceğidir. Dioksin potansiyel olarak kanserojeniktir ve bağışıklık ve üreme sistemleri için toksiktir. Dioksin ayrıyetten endometriozise ve erkeklerdeki düşük sperm üretimi ile bağlantılıdır. Neyseki, tamponlara ilişkin risk listesindeki dioksini artık listeden kaldırabiliriz, 1990lardan sonra klor içermeyen bir ağartma işlemi geliştirildi.
Rayon ise daha iyi emicilik ile alakalıdır. Kesin olarak ispatlanmamakla beraber, rayon içeren tamponların kullanılması ve uzun süre bırakılması, toksik şok sendromu riskini arttırıyor.

Tamponların Alternatifleri Nelerdir?

TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER
TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER

Ağartılmamamış ve organik pamuktan yapılmış hijyen ürünlerini kullanmanızı öneririz. Bir başka yeşil ve cep dostu alternatif, tekrar kullanılabilir mestrual kap kullanmaktır.
Peki tampon kullanmayı bırakamayan kadınlar için alternatif nedir? %100 organik pamuktan yapılmış ve ağartılmamış tamponlar kullanmak her zaman daha iyidir. Ne yazık ki, bu güvenli tamponları üreten az sayıda şirket var ve bunlar pahalı taraftalar.

Peki ya tamponları çıkarmak?


Hafif kanamaya sebep olan haplar kullanmak hormon dalgalanmalarıyla vajina kuruluğuna sebep verebilir ve bu da tamponu çıkarmada zorluk yaratabilir. Bu nedenle tamponu çok erken değiştirmeyin.
Normal tamponlara kıyasla önemli derecede pürüzsüz bir çıkarma yapmayı sağlayan ipeksi dokuya sahip tamponlar kullanabilirsiniz. Bu, tamponun takılması ve çıkarılmasını kolaylaştıracak ve aynı zamanda tamponun içindeki sıvıyı kontrol eden küçük gözenekleri kilitleyecek.

Menstrüel Akıntımın Hafif veya Yoğun olduğunu nasıl anlayacağım?

TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER
TAMPON KULLANMAK: GERÇEKLER VE MİTLER

Kanama miktarı kadından kadına ve aydan aya değişir; özellikle bir kadın ilk periyodunu olduktan birkaç yıl sonra. Her ne kadar çok kanadığınızı düşünseniz de, her ay toplamda yalnızca çeyrek bardak kadardır.
Akıntınız için daima gereken en düşük emiciliği kullanmanız gerektiğini unutmayın.
Bu, farklı günlerde farklı emicilik denemek anlamına gelebilir. Bununla birlikte, süper emici bir ped veya tampon yeterli değilse, adetiniz bir haftadan fazla sürer veya her zaman yoğun pıhtılar gelirse, doktorunuza görünün. Ayrıca tamponların klozete atılması tıkanmaya sebep olabileceğinden çöpe atılmaları gerekir.

 Ne sıklıkla değiştirilmeli?


Akıntınızın yoğun veya hafif olmasına bakılmaksızın, vajinanızda 8 saatten fazla tampon bırakmamalısınız. Aslında yoğun günlerde muhtemelen her 2-3 saatte bir değiştirmeniz gerekecektir. Hafif günlerde ise 3-6 saatte bir değiştirmek gerek.
Sadece elinize geçen tüm bakteri ve gün boyunca dokunduğunuz kirli şeyleri düşünün. Bu nedenle tampon kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamanız son derece önemlidir.
Tampon kullanırken yüzmek veya tuvalete gitmek

Pedlerin aksine, tamponlar regl döneminde ne yapabileceğinizi kısıtlamaz. Bununla birlikte, estetik nedenlerden ötürü, tamponun ipinin bikininizde iyice gizlenmiş olduğundan emin olun.

İdrar yapmaktan veya bağırsak hareketine başlamadan önce tamponun atılmasına gerek yoktur. Her kadın üç ayrı açıklığa sahiptir ; idrar vajinal ve anal açıklık. Bu nedenle, vajinaya yerleştirilen bir tampon, bağırsak hareketlerinizi veya idrara çıkmanızı etkilemez. Bununla beraber, idrar yaparken tamponun ipini tutmak iyi olur, ıslanmaması için.
Ayrıyetten, banyo yapmak veya duş almak adetinizi bitirmez.

Tamponların veya tekrar kullanılabilir menstrual kapların kullanımı, banyo veya duş esnasında menstrüel koruma için etkilidir. Kısa sürede duş alacağınızı varsayarsak, o sürede tampon veya mestrüel kap takmanız gerekli değildir. Tampon veya menstüel kap, adetliyken yüzmeyi mümkün kılmıştır. Yüzerken ped kullanmayın, çünkü ıslanır ve akıntınızı emmez.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Regl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…