Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Regl Regl döneminde yapılması gerekenler

Regl döneminde yapılması gerekenler

16 Dak okundu
0
0
977

Regl döneminde yapılması gerekenler

tüm adet döngünüz hamile kalmak için tasarlanmıştır. Yumurtlama zamanında, yumurta hücresi bir spermlere karşılaşırsa, döllenmiş olarak fallop tüplerine ilerler. Bu sırada, vücut progesteron hormonu üretmeye başlar, rahim içi duvarlar kalınlaşır ve döllenmiş yumurta için uygun bir ortam hazırlar. Eğer hamilelik gerçekleşmemişse, progesteron seviyesi düşer ve kalınlaşan duvarlar dışarı atılır; böylelikle regl başlar. Eğer hap, yüzük, spiral gibi doğum kontrol yöntemleri kullanıyorsanız, adetiniz biraz farklı geçebilir.

Regl dönemi öncesindeki günler, fiziksel ve ruhsal sıkıntıları da beraberinde getirmekte. Yediklerinize, içtiklerinize dikkat edip bu sıkıntılı günlerinizi daha kolay atlatabilirsiniz.

Kadınlarda regl öncesinde başlayan ve ruhsal veya fiziksel bir takım belirtiler ile kendisini belli eden bu duruma premenual sendrom (PMS) adı verilmektedir.

Bu belirtilerelde adetin görülmeye başlamasından bir hafta önce ortaya çıkmakta veellikle adetin görülmesi ile birlikte bir kaç Gün içinde kaybolmaktadır.

PMS, kadın veç kızların adet (regl) dönemine girerken yaşadıkları önemli karakteristik fiziksel ve ruhsal belirtiler olarak tanımlanmaktadır.

Her kadın veyaç kızda farklı belirtiler gözlenebilmektedir. Belirtiler regl döneminden, regl dönemine gerçekleşir. Belirtilerin şiddeti, dönem dönem dalgalı bir seyir göstererek artabilmektedir.

Belirtiler,ellikle regl döneminin başlamasından 7-10 gün önce kendini gösterir ve bu dönem yaklaştıkça şiddetlenebilir. Belirtiler hafif, orta şiddette veya şiddetli olabilirler.

Sonrasında biraz daha fazla kanamanız olsa da, ertelemek için hap kullanmanız, vücudunuz için bir sorun teşkil etmiyor.

Regl döneminde Duygusal belirtiler

– Sıkıntı, kaygı

– Çabuk sinirlenme, asabilik

– Bitkinlik

– Depresyon

– Kızgınlık

– Konsaasyon bozukluğu

– Aşırı duyarlılık

– Cinsel istekte değişme

– Kendini beğenmeme

– Sosyallikten uzaklaşma

– Doğal aktivitelere olan ilginin azalması

– Fiziksel belirtiler

– Karın Şişkinliği

– Göğüslerin şişkinliği ve hassaslığı

– Diz, dirsek ve parmaklarda Su toplanması

– İştahın artması

– Baş Ağrısı

– Yeme isteği

– Kabızlık

– Mide bulantısı

– Susama

– Hantallaşma

– Uyku alışkanlığının değişmesi

TSS ( TOXİC SHOCK SENDROM) oldukça nadirdir; fakat hayati önem taşır. Bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşan bu komplikasyon, geçmişte tamponlarla ilişkilendirilmiştir. 1980 yılında yaygın iken, 1986 yılında bu rahatsızlığın oranı 100.000 de bir olmuştur; son 30 yıl içerisinde tamponların oldukça değiştiğini de belirtelim. Ancak yüksek ateş, mide bulantısı ve cildinizde döküntüler varsa hemen bir doktora başvurun.

Regl döneminde Diyetin önemi

Sodyum miktarını kool altına almanız, adet kanaması öncesinde eklemlerinizde oluşacak sıvı toplanmasını azaltacaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük Sodyum miktarı 2000 ile 4000 mg arasıdır. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak, Tuz alımınızı dereceli olarak düşürün.

Tabağınızdaki yiyeceğe tuz yerine başka katkılar eklemeyi deneyin (Bu, mevsime göre çeşitli otlar, Limon suyu ya da sirke olabilir)

Yemeğinizi pişirirken tuz eklemeyin.

Konserve yerine taze ürünleri tercih edin.

Kan rengindeki küçük bir değişikliği kafanıza takmamalısınız. Parlak kırmızı kanamanın yoğun olduğunu gösterirken, kahverengi bir süredir kirli kanın içeride beklediğinin göstergesidir.

Regl gecikmesinin en büyük nedeni gebeliktir. Ancak, tabi ki farklı sebepleri de vardır. Stres, kilo değişiklikleri, aşırı diyet, egzersiz değişiklikleri veya sağlık koşulları bunların başında gelir.

Her ay huysuzluk, akne, migren, ishal, bitkinlik, anksiyete, hatta hantal olmaktan şikayetçiyseniz; sebebi bu dönemde vücudunuzda meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Bu belirtiler diğer zamanlarda da baş gösterebilir; ancak günlük hayatınızı gerçekten zorlaştırıyorsa doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Adet Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Su: Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda Su içmek, regl ağrısı da dahil olmak üzere birçok Sağlık sorununu çözebilir.

Regl haftasında oluşan sivilceleri önlemek, kramp, kasık ve bel ağrısı, şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Eğer yeterli miktarda su içiyorsanız, regl döneminizi daha rahat geçirebilirsiniz.

Diğer kalsiyum kaynakları olan badem, susam ve yeşil yapraklı sebzeleri yiyebilirsiniz. Kalsiyum takviyesi ilaçlar almak istiyorsanız, doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Bitter çikolata: Regl semptomlarınız çok şiddetliyse ve alışılmışın dışında bir ağrı çekiyorsanız, kakao oranı yüksek bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Regl günlerinde bayanlar tatlı ve çikolatalara daha düşkün olurlar. O nedenle, bitter çikolata yemek sağlıklı bir seçenek olacak ve tatlı ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bitter çikolata regl döneminde yenildiği takdirde, kaslarınızın gevşemesine ve mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda, regl dönemine bağlı sinir ve gerginliği azaltabilir.

Humus: Humus, regl kramplarınızı bastırmak ve kasık ağrılarını azaltmak için yiyebileceğiniz lezzetli bir mezedir.

Humusun ana maddesi nohut olduğu için, daha rahat uyumanıza yardımcı olur ve ruh halinizi iyileştirir. Kereviz, havuç ve buğdaylı gıdalarla birlikte yiyebilirsiniz.

Muz: Kasıklarda kramp ve ağrıları önlemek için, bir adet muz yiyebilirsiniz. Regl sancısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen muz; şişkinliği önler. Kramp ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Çay: Regl döneminde kola ve kahve gibi kafeinli gıdalardan uzak durulması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Regl döneminde ağrı ve krampları azaltmaya yardımcı olan yeşil yapraklı sebzeler, aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu da büyük ölçüde sağlarlar.

Lahana ve mevsiminde yetişen yeşil yapraklı sebzeler yiyerek, sizler de regl ağrılarınızı büyük ölçüde hafifletebilirsiniz.

Somon: Omega 3 ve D vitamini kaynağı olarak bilinen yağlı balık türlerinden biri olan somon, regl semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Regl öncesi öğünlerinize somon da ekleyerek, regl döneminde ağrılarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Son derece lezzetli bir balık olan somon, aynı zamanda anti-enflamatuar etkileri sayesinde, şişkinlik ve krampları da azaltır.

Regl döneminizde yukarıda yer alan yiyecek ve içecekleri yiyerek, regl ağrılarınıza iyi gelip gelmediklerini görebilirsiniz.

Vajinada koku olmaz; vajinal değerlerin değişmesi, atılan kimyasallar ve kokulu pedler kötü bir koku yaratır. Bu yüzden genital temizliğe özen göstermelisiniz.

Ovülasyon sürecinde de bazı kadınlarda kanama olabilir, bu tamamen hormonlarla alakalıdır.

Ortalama menopoz yaşı 51 olsa da, 30’lu ya da 40’lı yaşlarda bazı menopoz belirtileri görebilirsiniz.

Araştırmalar, ağrıların adet dönemi boyunca değiştiğini gösteriyor.  Belki bu yüzden, reglinizin hemen öncesinde ağda yaptırmanız canınızı daha çok acıtabilir; tabi ki bu duyarlılık da kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Aşırı miktardaki kanamalar, hormonal bozukluk, enfeksiyon ya da polip göstergesi olabilir. Eğer pedleriniz dolup taşıyorsa, derhal bir jinekoloğa görünün.

Aniden çok kanamanız olduğunda, her zamankinden uzun sürdüğünde ya da bir ay atladığında bir doktora gidin.

Adet Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Zencefil Çayı: Zencefil iyi bir ağrı kesici ve iltihap giderici sarı renkli bir bitkidir. Aynı zamanda regl öncesi ve sırasında yaşanabilecek mide bulantısına da iyi gelir. Günde 2-3 bardak zencefil çayı içerek kasılmaları ve ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı zencefil koyun. 10 Dakika demlenmeye bırakın. Bal ile tatlandırdıktan sonra içebilirsiniz.

Papatya Çayı: Bulantı, kusma, hazımsızlık, şişkinlik ve iştahsızlık tedavisinde kullanılan papatya çayı aynı zamanda kasılmaları azaltıcı özelliğe sahiptir. Regl döneminde yaşanan kasılmalara karşı doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Çok ağrılı günlerinizde günde 3 bardak içebilirsiniz ancak papatya çayının aynı zamanda uyku getirdiğini unutmayın. Papatya çayını demlemek için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı papatya koyun. 10 dakika demlendikten sonra içine limon sıkarak papatya çayınızı içebilirsiniz.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Regl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…