Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Regl Kızların ilk adet görmesi

Kızların ilk adet görmesi

16 Dak okundu
0
0
1,155

Kızların ilk adet görmesi

ilk adet
ilk adet

Genç kızlar için cevaplarımız var ve anneler için tavsiyelerimiz var. adet olayı hakkında konusmayı korkmayın.bu olay hakkinda tavsiyelerinizi konusmak veya vermek bu adet olayı anlamak için en iyi yoldur.

ADET OLAYI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN SEYLER:

Adetiniz mı basladı? Yoksa bu olay baslamadan önce bunun hakkında mı öğrenmek istersiniz?  Adet olayı kızların büyüme olayında gerçeklesen bir olaydır. Korkulacak hiç bir sey yok. Bu olay kız olmak için en önemli olaylardan biridir.

İLK ADETİNİZ OLDU

Adet, kadınların aylık kanamasına verilen addır. Adet olduğunuzda vücudunuz rahminizin astarını döker. Adet kanı, rahim boynundaki küçük açıklıktan geçerek, rahimden akar ve vajina yoluyla vücuttan çıkar. Çoğu adet döngüsü 3 ya da 5 gün sürmektedir. Regl ayda bir kez oluyor. Genellikle 2 ile 7 gün sürüyor. Adet, düzenli bir şekilde gelmeye başladığında buna adet döngüsü denir. Düzenli adet olmak vücudunuzun önemli kısımlarının normal bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Adet, sağlıklı kalmanız için hormon adı verilen önemli kimyasallar sağlar ve vücudunuzu her ay hamileliğe hazırlar. Bir döngü, bir adetin başladığı günden gelecek adetin başladığı güne kadardır. Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Döngüler yetişkinlerde 21 günden 35 güne, genç kızlarda ise 21 günden 45 güne kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Adet döngüsünü ay boyunca hormonların artan ve azalan seviyeleri kontrol eder. Döngünüz ne zaman baslayacak bilmek isterseniz regl için telefonda cesitli uygulamalar var.

REGLİN BASLAMA BELİRTİLERİ:

Vücüdunuz cok cesitli farklar altında ugrayacak. Mesela göğüşleriniz büyüyecek ve kilo alacaksınız. Saç daha da cok ve bam baska yerlerde de uzayacak. Bunker hepsi normaldir ve büyümenin bir adımıdır.

İLK SORULARINIZ:

Regl olayı sizing hayatınıza bir sorun olmamalıdır. Bu hayatın normal döngüsudur. Ve utanacak bir sey degildir. Biz şimdi en sıkla sorulan sorularınızı cevaplayacağiz.

1- İLK REGL OLAYIM NE ZAMAN BASLAYACAK?

Genellikle kızlar 12 ve 15 yas arasında regl oluyorlar. Ama 12nin oncesi veya 15ın sonrasından da olabilirsiniz.

2- REGL OLAYIM BASLADI. NE YAPMALIYIM?

Endişelenmeyin! Velinize, bir arkadaşına veya güvendiğiniz bir öğretmene söyleyin. Onlar size ne kullanacağınızı ve ne yapacağınıza dair her sey soylecekler ve yardım edecekler.

3- ADETİM KAC GUN SÜRECEK?

Regl olayı genellikle 2 ile 7 gün arasında surer ama her kız farklı oldugu için bu gunlerin sayısı değişebilir. Regl olayınız 7 gunden fazla sürerse bir ailenizden biri ile konusun veya doktora gidin.

4- COK KAN KAYBEDER MİYİM?

Cok olarak gorunebilir ama aslında 3 yemek kaşıktan fazla kaybetmiyoruz.

5- HİC KİMSE BENİM ADETİM BASLADIGINI BİLECEK Mİ?

Hayir, sadece sen onlara bir sey dersen bilirler ama bir sey söylemezsen kimse bir sey bilmeyecek.

6- HANGİ ÜRÜNLERİ KULLANAYIM?

Cok cesitli urunleriniz vardır. Ped, tampon gibi var. size en uygun olanı bulup kullanın. Bu urunleri altta daha da cok detaylı olarak anlatacağız size.

7- YÜZMEYE VEYA SPORA GİDEBİLİR MİYİM?

TABİKİDE! Yüzmek için en iyisi tamponlar olur. Ama cok peddler de spor icin uygundur.

REGLİM İLE NASIL YASAYABİLİRİM? :

REGL OLAYI İÇİN COK FARKLI HAYATINI KOLAYLASTIRACAK ÜRÜNLER VARDIR. SENİN İÇİN EN UYGUNU BULUP KULLANABİLRSİN.

PEDLER

Pedler iç çamaşırın içinde konulur ve yapışır. Pedleri her 4 ile 5 saat arasında değiştilmelidir.

-TAMPONLAR-

Kotondan yapılır ve vajinanin içine konulur. Korkmayın acımaz ve hic rahatsız etmez size. Her 4 ile 6 saat arasında degiştirlmelidir. Tamponlar hakkında cok sıkla konusulan bir konu var.. kızlıgını kaybeder mıyız bunu kullansak? Cevap ise.. HAYIR! Tamponlar kızlıgınızı almaz o yuzden korkmayın kızlar!

-DİVA CUP-

kullanım talimatlarına uyulduğunda tam sızdırmazlık, koku oluşumuna engel olma, yüzme dahil aktif yaşamda kullanabilme, mevcut çözümlerden çok daha sağlıklı olma gibi özellikleriyle özel günlerinde normal günlere dönüştüğü eşsiz bir adet dönemi çözümüdür. Vajina sürekli olarak kendini temizler; ölü hücreleri ve bakterileri uzaklaştırır. Kadınların vajinalarını temiz ve nemli tutmaya ihtiyaçları vardır; oysa tamponlar doğal akıntıyı da emerler. DivaCup emici bir yapıya sahip değildir ve adet dönemi akıntısını basit bir biçimde toplar ancak vajinayi rahatsız edecek doğal nemini almaz.

ANNELER İÇİN :

Bir kızın ilk adet oluşu onun için cok önemli bir andır. Kızınızla bir gün ayırın ve bu olay hakkında konusun ve açıklayın ki.. endişelenmesin ve korkmasın. Cünkü bu tam normal bir seydir!

ADET DÖNGÜSU ESNASINDA NE OLUR?

Döngünün ilk yarısında östrojen (kadınlık hormonu) yükselmeye başlar. Sağlıklı olmanız açısından, özellikle güçlü kemikleriniz olmasına ve yaşlandıkça kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olduğundan, östrojenin önemi büyüktür. Östrojen ayrıca rahminizin astarının kendini yenilemesini ve kalınlaşmasını da sağlar. Rahmin astarı hamilelik oluşursa embroyu besler. Rahmin astarı büyürken, yumurtalıklardan birinde bir yumurta ya da ovum olgunlaşmaya başlar. Ortalama 28 gün olan döngünün yine yaklaşık olarak 14. günü civarında yumurta yumurtalıktan ayrılır. Buna ovülasyon yani yumurtlama adı verilir.

Yumurta, yumurtalıktan ayrıldıktan sonra fallop tüpleri (dölyatağı boruları) boyunca rahme doğru ilerler. Bu sırada hormon seviyeleri yükselir ve dölyatağının hamilelik için hazırlanmasına yardımcı olur. Bir kadının en fazla hamile kalma ihtimali yumurtlamanın olduğu gün ya da 3 gün öncesidir. Ancak adet döngüsü ortalamadan daha uzun ya da kısa olan kadınların 14. günden önce ya da sonra yumurtlayabileceğini de unutmamak gerekir.

Bir kadın, yumurtası, bir erkeğin sperm hücresi tarafından döllenirse ve dölyatağı duvarına tutunursa, kadın hamile kalır. Yumurta döllenmediyse parçalanır. Daha sonra hormon seviyeleri düşer ve rahmin kalınlaşmış duvarları adet zamanında dökülmeye başlar.

KADINLAR KAC YASINA KADAR ADET GÖRURLER?

Kadınlar menopoza kadar adet görmektedir. Menopoz ise 45-55 yaşları arasında genellikle 50 yaş civarında ortaya çıkar. Menopoz bir kadının artık yumurtlamadığı (yumurta üretmediği) ve adet görmediği, dolayısıyla hamile kalamayacağı anlamına gelir. Adet görmek gibi menopoz da, kadından kadına değişiklikler gösterir ve yaşanan değişimler birkaç yıl içinde tamamlanır.

Vücudunuzun menopoza yaklaşmaya başladığı zamana menopoz geçişi adı verilir. Bu geçiş 2-8 yıl sürebilmektedir. Bazı kadınlar ameliyat ya da diğer tedaviler, hastalık ya da diğer nedenlerden dolayı erken menopoza girebilmektedirler. 90 gün adet görmediyseniz, doktorunuza görünün. Doktorunuz hamilelik, erken menopoz ya da adetinizin durmasına ya da düzensizleşmesine neden olabilecek diğer nedenler için size birkaç test yapacaktır.

ADETİMLE İGİLİ NE ZAMAN BİR DOKTORA GİTMELİYİM?

-15 yaşına kadar adet görmediyseniz;  göğüslerinizin büyümeye başlamasından 3 sene sonrasına kadar adet görmeye başlamadıysanız ya da göğüslerinizin gelişimi 13 yaşınıza kadar başlamadıysa,

-90 günden fazla adet olmadıysanız,

-Adetin döngünüz düzenliyken birden aşırı düzensiz bir hal aldıysa,

-Adet döngünüz 21 ya da daha az veya 35 ya da daha fazla günde bir geliyorsa,

-Adet kanamanız 7 günden uzun sürüyorsa,

-Normalden daha yoğun kanamalar yaşıyor ya da 1-2 saatte birden fazla ped ya da tampon değiştirmeniz gerekiyorsa,

-Adetleriniz arasında kanamalarınız oluyorsa,

-Adetiniz süresince şiddetli ağrılar çekiyorsanız,

-Tampon kullandıktan sonra aniden ateşiniz çıktıysa ve mideniz bulanıyorsa doktorunuza görünmelisiniz.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Regl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…