Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Regl Regl ile ilgili en önemli 10 soru

Regl ile ilgili en önemli 10 soru

7 Dak okundu
0
0
1,039

Regl her kızın aklında soru işaretleri oluşturur! Ergenlik epey çılgınca bir dönem olabilir; ilk reglini dert etmene gerek bile olmayabilir.

İşte tecrübe etmekte olduğun onca şey arasında kendine olan güvenini tazeleyecek en yaygın sorular ve cevapları.

1. Regl nedir neden olunur?

En basit haliyle: re-gl, kadın vücudunun artık ihtiyacı olmayan dokuyu atmasıdır. Bu doku rahimden gelir ki bebeğin (fetüs), kadın vücudunda geliştiği yer burasıdır. Her ay zarfında rahim duvarı, kadının hamile kalması durumunda döllenmiş yumurtaya hazırlanmak için kalınlaşır. Eğer yumurta döllenmezse oluşan bu doku vajina yoluyla kan halinde vücuttan atılır. Bu aylık sürece menstrüasyon, adet veya re.gl denir.
Yani ne zaman bir kız regl olsa vücudu az miktarda kandan ve gereksiz dokudan kurtulmuş olur. Bu fiziksel olarak yetişkinliğe erişen tüm kadınlar için doğal ve normal bir süreçtir.

2. Regl olmak nasıl bir histir?

Regl akışı çok da fazla hissedilmez. Hatta vücuttan akışını bile hissetmeyebilirsin. Reglin başladığında özel bölgende nem hissi olabilir. Bunun nedeni iç çamaşırındaki kan lekeleri olabilir.

3. Reglin kokusu var mıdır?

Olmamalıdır! Adet kokusu, adet sıvısının havayla temas ettiği takdirde oluşur. Adet kanı vajinal yolla tampon tarafından emildiğinde havaya temas etmez, yani koku oluşmaz. Eğer endişeliysen pedini veya tamponunu belli aralıklarla değiştirip kokuyu önleyebilirsin.

4. Regl olmak acıtır mı?

Adet döngüsünün kendisi acı veren bir şey değildir fakat bazı kadınlar reglken kramplar yaşayabilir veya rahatsız edecek başka semptomlar gösterebilir. Bu tamamen, re.gl olurken rahim duvarının dökülmesi için gereken kasılmayı sağlamak adına vücudunun salgıladığı hormonlara bağlıdır.
Regl ile ilgili en önemli 10 soru
Regl ile ilgili en önemli 10 soru

5. Regl oldum ama anneme henüz söylemedim. Bu konularda konuşmak benim için hayli zor. Çok fazla sorum var. Ne yapmalıyım?

Birçok kız aynı tasayı taşımıştır. Annen bu konuları konuşabileceğin en ideal kaynak olacaktır, konuyu sen ona açabilirsin! Bil ki o sana karşı anlayışlı ve yardımcı olacaktır. Aslında hayatının bu döneminde en iyi dostun olabilir bile. Hâlâ annenle konuşasın gelmiyor mu? Halan, teyzen, arkadaşının annesi veya ablan ile konuşman harika olacaktır.
 

6. Reglken duş almak uygun olur mu?

Tabii! R.egl olduğunda kendini ferah ve temiz tutmak önemlidir ve kendini kadınsı hissettirir.

7. Reg.l olduğumda yapmamam gerekenler nelerdir?

Reglin seni günlük hayatta hep yaptığın şeylerden alıkoymaz. Yine okula gider, ev işlerini yapar, arkadaşlarınla görüşür, spor yapar ve normal yaşantına devam edebilirsin.
 

8. Herhangi biri, erkekler veya annem regl olduğumda bunu fark edebilir mi?

Hayır, tabii sen onlara söylemezsen! Eğer sana sorarlarsa paylaşıp paylaşmamak tamamen sana kalmış.

9. Reg.l döneminde ne kadar kan kaybederim?

Çoğu kadın, adet sıvısının 1/4’ini (çoğu ilk birkaç günde olmak üzere) re.gl döneminde kaybeder. Bunda endişe edecek bir şey yoktur, vücudun bunu karşılayabilir.

10. Hayatımın hangi dönemine kadar regl. olacağım?

Kadınlar, adet döngüsü bitip çocuk doğurma yetilerini kaybettikleri dönem olan menopoza girene dek regl olur. Çoğu kadın için bu dönem 40’lı yaşlarının sonu 50’lerinin başıdır. Ama menopoza daha erken ya da geç de girilebilir. Bazı kadınlar 35 yaşında adet görmeyi kesebilir, bazıları ise 50’lerinin sonunda kadar devam eder.
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Regl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…