Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Hamilelik Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

8 Dak okundu
0
0
1,061

Hamilelik Belirtileri  ve Hamileliğin İlk Semptomları

Hamile olabilir misin? Bazı kadınlar için ilk birkaç haftada ilk semptomlar belirir. Daha ilk adetin bile gecikmeden acaba hamile miyim diye düşündüğün anlar olabilir. Hamilelik semptomlarının yoğunluğu, sıklığı ve süresi çeşit çeşittir. Burada belirtiler sadece bir rehberdir. Bu belirtilerden bazıları adet öncesi rutinle benzerlik gösterebilir.

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Klasik İpuçları

Hassas ve şişkin göğüsler

Göğüslerin sana hamileliğin ilk belirtisini sunabilir. İlk iki haftada göğüslerindeki hormonal değişimler onları hassas, ağrılı veya karıncalanmış hissettirebilir. Ya da tamamen dolgun ve ağır olabilir.

Halsizlik

Halsizlik ve yorgunluk da ilk belirtilerdendir. Hamileliğin ilk döneminde progesteron hormonu salgılanımı yükselir. Yeterince yükselince progesteron seni uykuya düşürür. Aynı zamanda kan şekerin düşer, kan basıncın düşer ve artan kan üretimi senin hamilelikte enerjini baltalayabilir.

Hafif kanama ve kramp

Yine ilk belirti olarak ufak bir vajinal kanama olabilir. Buna implantasyon (yerleşme) kanaması denir ve döllenmeden yaklaşık 10-14 gün sonra döllenen yumurtanın rahim duvarına tutunmasıyla oluşur. Bu kanama adetten daha erken, daha az ve daha açık renkte olur. Bazı kadınlar ilk hamilelik döneminde karınlarında kramp hissederler ve bu adet krampına benzerdir.

Hamilelik Belirtileri : Mide bulantısı

Sabah bulantısı klasik bir belirtidir. Bazı kadınlarda ilk iki haftada başlar. Yükselen östrojen seviyesinden ötürü sindirim yavaşlar. Ayrıca koku algısı yükselir ve yemek, parfüm, sigara gibi kokularla bulantı oluşabilir.

Aşerme

Özellikle ilk üç ayda hormonların en çok yükseldiği dönemde yemeklere ilgin artabilir.

Baş ağrısı

İlk dönemde, hormonal değişimler nedeniyle kan dolaşımının artmasıyla sık sık hafif baş ağrıların olabilir.

Kabızlık

Bu da ilk dönem belirtilerindendir. Progesteronun artmasıyla sindirim sistemi yavaşlar. Bu da kabızlığa neden olur.

Ruh halinde değişimler

Özelikle ilk üç aydaki hormonal değişimlerde vücudunda salgılanan birçok hormonun sürekli değişimi seni duygusal açıdan istikrarsız bir hale getirir. Bu sebeple fazladan duygusal ve ağlamaklı olabilirsin.

Baygınlık ve baş dönmesi

Kan damarlarının genişlemesiyle kan basıncın düşer, bu sebeple başın dönebilir. Yine aynı sebepten kan şekerin düşünce baygınlık oluşabilir.

Artan bazal vücut sıcaklığı

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Bazal vücut sıcaklığı sabah ilk uyandığındaki oral sıcaklığındır. Bu sıcaklık ovülasyondan (yumurtlama) hemen sonra artar ve bir sonraki adetine kadar öyle kalır. Eğer bunu ölçersen ne zaman yumurtlayacağını anlayabilirsin ve iki haftadan fazla devamlı artması demek hamile olduğun anlamına gelebilir.

Belirgin semptomlar

Adet olmamak

Bu en aşikar belirtidir. Bazı kadınlarda normalinden daha hafif bir adet oluşabilir. Adet döngüne erişene dek yukarıdaki hiçbir belirtiyi yaşamayabilirsin.

Hamile hissetmek

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Bunu hissetmek belki de şu an bu listeye göz gezdirme sebebin olabilir. Çoğu kadın böyle bir sezgi olduğuna inanır. Bu sezgi gerçekleşebilir.

Belki sadece farklı hissediyorsundur. Yorgun, bulantılı, değişken ruh hali, baş dönmesi. Miden ekşimiştir, hazımsızlığın vardır ya da tuvalete sık çıkıyorsundur. Belki sırtının alt tarafında donuk bir ağrı ya da sertlik hissediyorsun, göğüslerin ağrıyor ya da hassastır veya kendini normalden farklı hissediyorsundur.

Gerçekten Hamile Misin?

Maalesef ki bu semptomlar yalnızca hamileliğe özgü değildir. Bazıları hastalık belirtisi olabilirken bazısı da adet belirtisi olabilir. Aynı şekilde bu belirtilerin hiçbirini tecrübe etmeden de hamile olabilirsin.

Yine de eğer adetini görmediysen ve listedeki semptomlardan herhangi birini yaşadığını fark edersen bir gebelik testi almalısın. Özellikle de eğer adet döngünü takip etmiyorsan ya da düzensiz oluyorsan. Eğer sonuç pozitifse doktora danışmalısın.

Hamilelik testlerini denemek için en iyi dönem adetini kaçırdıktan sonra en az bir iki gün sonradır. Sonuç negatif çıksa bile emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denemelisin.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Hamilelik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…