Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Diyet Nasıl çabuk zayıflarım ?

Nasıl çabuk zayıflarım ?

17 Dak okundu
0
0
1,526
Nasıl çabuk zayıflarım
Nasıl çabuk zayıflarım

 

nasıl çabuk zayıflarım ? Merhaba! Buraya geldin çünkü kilo vermek istiyorsun değil mi? o zaman.. doğru yere geldin! Hoşgeldin!

Bugün biz sana nasıl kilo vereceğine dair çeşitli tavsiyeler vereceğiz. Umarım sana yardımcı gelir.

Kilo vermek için çok çeşitli yollar var ama bu yolların yarısı seni aç bırakıyor.

Eğer vücudumuza tam olarak ihtiyaç duyduğu miktarda enerji sağlarsak hep aynı kiloda kalırız. İhtiyaçtan az enerji alırsak, enerji yağ depolarından karşılanmaya başlar ve bir süre sonra kilo vermeye başlarız.

İşte “ Nasıl çabuk zayıflarım ” sorusunun cevabı bu kadar basit ancak uygulamada işler her zaman istenildiği kadar kolay ilerlemiyor.

Nasıl çabuk zayıflarım
Nasıl çabuk zayıflarım

1 – Ne Yediğinizi Not Alın: Bu öneriyi yakın çevrenizde kilo vermiş arkadaşlarınızdan duymuşsunuzdur. Bu konuda yapılan araştırmalar da “yemek günlüğü” tutmanın işe yaradığını gösteriyor ve yediği her öğünü detaylarıyla yazanların yazmayanlara oranlara %15 daha fazla kilo verdiği belirlenmiş.

Yediklerinizi yazılı olarak görmek hangi yiyecekleri daha çok tükettiğiniz, hangi öğünlerde veya haftanın hangi günlerinde daha fazla kalori aldığınız gibi bilgileri daha kolay görmenize ve beslenmenizi bu bilgilere göre tekrar düzenlemenize yardımcı olacaktır.

2 – Öğün Atlamayın: Öğün atlamak kilo vermenizi 2 şekilde zorlaştırır. İlki öğün atladığınızda bir sonraki öğünde çok daha aç olacağınız için doymanız zorlaşır ve atladığınız öğünden alacağınız kaloriyi tek seferde alırsınız. Öğün atlamanın ikinci olumsuz yanı ise metabolizmanızı yavaşlatması ve dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını azaltmasıdır. Eğer kahvaltıyı atlarsanız gün boyu yavaş çalışan metabolizma nedeniyle normalden daha az kalori yakarsınız. Halsizlik, kan şekerinin düşmesi öğün atlamanın diğer olumsuz etkileridir.

3 – Kendinizi Aç Bırakmayın: Aç kalmanın gerçekten kilo vermenize bir katkısı yok üstelik aç kaldığınız için artan stres yüzünden salgılanan hormonlar vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına yol açar.

Ayrıca aç kalarak diyeti sürdürebilmeniz mümkün değil aksine ilk birkaç hafta verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alma riski artar. Bu nedenle kesinlikle aç kalmayın ve çok acıktığınızda mutlaka bir şeyler yiyin. Acıkmadan masaya oturun demiyorum, uzun saatler boyu kendinizi aç bırakmayın diyorum.

4 – Su İçin: Genel sağlığımızı korumak için ihtiyaç duyduğumuz su 0 kaloridir ve midenizi doldurarak daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Enerji içeceği, kola ve yapay tatlandırıcı içeren “diyet” içecekler yerine su için.

5 – Kalori Hesabınıza %10 Ekleyin: Yaptığınız hesaplamalara göre günde 1600 kalori alıyorsanız ve buna rağmen belirli bir süre geçmesine rağmen kilo veremiyorsanız aldığınızı düşündüğünüz kalori miktarına %10 (örneğin 160 kalori) daha ekleyin. Çünkü yemeklerin pişirilme şekli, hazırlanırken ne kadar yağ kullanıldığı, yediğiniz peynirin türü gibi pek çok farklı nedenden dolayı hesapladığınızdan daha fazla kalori almış olabilirsiniz.

6 – Gerçekçi Hedefler Koyun: Kilo vermeye çalışırken pek çoğumuzun yaptığı yanlışlardan biri de kendimize ulaşmamızın mümkün olmadığı hedefler koymaktır. Örneğin 2 ayda 20 kilo vermeyi hedeflemek gibi. Belki bu hedef bazıları için gerçekçi olabilir, aramızdan bazıları bu kadar kiloyu 2 ayda vermiş olabilir ancak genele baktığımızda bu pek mümkün değil.

Zaman geçtikçe ve hedefinizin gerisinde kaldığınızı hissettikçe moraliniz bozulabilir ve diyet yaparken en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerin başında moral gelir.

7– Acıkmadan Yemek Yemeyin: Pek çoğumuz masaya tam olarak acıkmadan oturuyoruz ve yemek yemeye başlamamız için “yeterince tok olmamamız” yetiyor. Hatta bazen aç olmasak bile stresten, sıkıntıdan veya sadece aktivite olsun diye yemek yiyoruz. Bu durum vücudun yeterince kalori harcamadan tekrar kalori alınmasıyla birlikte yağ depolamaya başlamasına neden oluyor.

8 – Sevdiğiniz Bir Yiyeceği Feda Edin: Diyet yapmaya başlamadan önce en sevdiğiniz yiyeceklerin bir listesini oluşturun ve bunların arasından diyete başladığınızda tamamen hayatınızdan çıkaracağınız bir tanesini belirleyin. Yemeklerden sonra yediğiniz çikolata veya TV karşısında yediğiniz patates cipsi olabilir. Sadece bunu gerçekleştirebilseniz dahi ayda 3000-5000 kalori daha az alırsınız.

9– Mutlaka Kahvaltı Yapın: “Kahvaltı günün en önemli öğünüdür” cümlesi belki klişe ama her klişenin iyi bir nedeni var. Kahvaltı etmeden güne başlarsanız metabolizmanızın uyku halinden günlük yaşama adapte olması zorlaşır.

Bu nedenle metabolizma hızınız normal değerinin altında kalır ve yaktığınız kalori miktarı azalır. Bunun yanı sıra kahvaltı etmediğiniz için güne zihinsel ve fiziksel olarak başlamanız zorlaşır, kendinizi halsiz ve isteksiz hissedersiniz.

10– Kendinize Yardımcı Olun: Evde çikolata, cips, paketlenmiş atıştırmalıklar, pasta, kurabiye, kek, börek ve benzeri gıdaları bulundurmak çok acıktığınız anlarda “bir parçadan bir şey olmaz” mantığıyla bu tip besleyici özelliği az ancak yüksek kalori içeren gıdalara yönelmenize neden olabilir. Bu yüzden evde sadece diyetinize uygun olan, besin değeri yüksek kalorisi düşük gıdalar bulundurun.

11– Stres Yapmayın: Modern hayatta neredeyse yaşadığımız her şey stres kaynağı. Stresten uzak durmak pek kolay değil ancak kilo vermek istiyorsanız bunun için çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Stres nedeniyle salgılanan hormonlar kan şekerinin yükselmesine, daha çabuk acıkmanıza, daha zor yağ yakmanıza, bel bölgesinin yağlanmasına, daha çok yağ depolanmasına yol açtığı için kilo vermenizin önündeki en büyük engellerden biridir.

12– Daha Küçük Tabaklar Kullanın: Bu öneri biraz garip gelebilir ancak yapılan araştırmalar yemeklerini normalden daha küçük tabaklarda yiyenlerin otomatik olarak daha az yemek yediğini ve daha çok kilo verdiğini ortaya koyuyor.

13 – Rafine Şekeri Hayatınızdan Çıkarın: Vücudunuzun meyve ve sebzelerin içerdiği şeker dışında kalan, yemeklere, içeceklere sonradan eklenen şekere ihtiyacı yok. Hiç protein, yağ, vitamin veya mineral içermeyen şeker bu nedenle “boş kalori kaynağı” olarak tanımlanıyor . Ayrıca şeker yemek sadece kilo aldırmıyor dişleriniz, diş etleriniz, karaciğeriniz içinde çok zararlı.

14 – Hareketi Artırın: Ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok kalori harcarsınız. Sağlıklı bir diyette her gün almanız gereken minimum kalori miktarı ortalama 1400-1600’dür. Aldığınız kaloriyi bu kadar düşüremiyorsanız daha fazla hareket ederek yaktığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz.

15– Kendi Diyet Listenizi Kendiniz Hazırlayın: Birkaç tanesi çok popüler olmak üzere yüzlerce farklı diyet listesi var. Bu kadar çok diyet listesi bulunmasının nedeni temel olarak her diyet programının herkes için uygun olmaması. Başkalarının hazırladığı diyetleri yapmakta zorlanıyorsanız kendi diyet programınızı hazırlamak en iyisi. Hazır diyet listelerine bakarak sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz öğünleri bir araya getirebilirsiniz.

16-Taze yiyecekler tüketin: Kilo verme döneminizde paketlenmiş gıdaları ve hazır yiyecekleri beslenme listenizden çıkarın. Taze sebze ve meyveleri öğünlerinizden eksik etmeyin. Özellikle organik yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

17- Uykunuzu düzenleyin: Yetersiz uykunun kilo vermedeki olumsuz etkisini biliyor muydunuz? Araştırmalara göre yeteri kadar uyumayan kişiler, yemek yemeye ve kilo almaya daha çok meyilli oluyorlar.

18-Alkol tüketimine sınır koyun: Alkollü içecekler yüksek oranda ‘boş kalori’ içerir. Alkol tüketmek yerine su içme alışkanlığınızı artırın ve kilo verme sürecinizi hızlandırın.

19- Yemeklerinizi evde pişirin: Daha sağlıklı beslenmek ve aşırı kalori alımınının önüne geçmek için yemeklerinizi evde pişirin. Dışarıdan yemek sipariş ettiğinizde seçtiğiniz menü oldukça sağlıklı görünüyor bile olsa içersine konan yağ ve tuz miktarını bilemezsiniz. Bu sebeple, kalori kontrolü yapabilmek için yemeklerinizi evde pişirin.

20- Spor için arkadaş bulun: Tek başıan spor mekezine gitmenin ve egzersiz yapmak için motive olmanın ne kadar zor bir iş olduğunu biliyoruz. Ancak spor salonuna yakın bir arkadaşınızla gitmeye karar verirseniz, yanınızda sizi her zaman egzersiz yapmak için teşvik edecek biri olacaktır. ( Nasıl çabuk zayıflarım )

Şimdi bunları yap ve emin ol ki başaracaksın! Bize güven!

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Diyet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…