Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar

Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar

8 Dak okundu
0
0
1,076

Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar

Eşinizle aynı yiyecekleri yemek sizi muhakkak fit ve sağlıklı tutmayacaktır. Erkekler ve kadınlar bedenlerinin iyi çalışması için farklı besin maddelerine ihtiyaçları var. Benzer şekilde, erkekler ve kadınlar için sağlık riskleri önemli ölçüde farklıdır ve takip etmeniz gereken en iyi diyet kararını alırken bu gerçeği göz önüne almanız gerekir.

Bangalore bazlı beslenme uzmanı Dr. Anju Sood, bunu daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor: “Erkek vücudu ile bayan vücudu arasındaki en büyük fark, erkek vücudundaki kas kütlesinin kadınlardan daha yüksek olması. Dolayısıyla, protein değeri yüksek olan gıdalar erkekler için bir zorunluluktur. Kalorilerin sayısı da, fiziksel aktivitelerine göre daha yüksek olmalıdır. Daha fazla proteine ihtiyaç duyduklarından dolayı, bunu sindirmek için belirli ek vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar.’’ Daha güçlü ve daha sağlıklı olabilmek için, günlük beslenmelerinde erkeklerin içermesi gereken aşağıdaki gıdaları önermektedir.

1. Badem: Protein dolu badem, erkekler için en güçlü atıştırmalıklardan biridir. Her gün en az 8 – 10 badem yediğinizden emin olun.

2. Soya fasulyesi: Demir ve kalsiyum bakımından zengindirler ve kemik gücünü arttırırlar.

3. Domatesler: Domatesler potasyum, vitamin C ve lif ile doludur ve kalbinizi sağlıklı tutar.

Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar
Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar

4. Antep fıstığı: Kesinlikle sağlıklı bir atıştırmalık alternatifi, antep fıstığı gerekli proteinleri sağlar. Aynı zamanda kalbiniz için faydalı ve kötü kolestrolü düşürmekte yardımcı oluduğu bilinir.

5. Lahana: Gerekli vitamin k ile yüklenmiş ve kolestrol içermezç Akşam yemeği salatanıza lahana eklediğinizden emin olun.

Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar
Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar

6. Portakallar: Vitamin B-9 içeriği yüksek olduğundan, bir bardak taze portakal suyu vücudun kan akışını geliştirmeye yardımcı olur.

7. Tatlı patatesler: Tatlı patatesler, A vitamininin yüksek konsantrasyonu nedeniyle bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Elma dilimi patatesleri tatlı patateslerle hazırlamayı deneyin.

8. Nohut: Diyet lifi bakımından zengin olan nohut, erkeklerde sağlıklı sindirimi destekler. Ayrıca nohut zengin bir vitamin B6 kaynağıdır.

Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar
Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar

9. Kivi: C vitamini ile dolu olan kivi, sağlıklı kan akışı için vazgeçilmezdir ve ayrıca erkeklerde kaygılılğı gidermeye yardımcı olur.

10. Ayçiçeği tohumları: Ayçiçeği tohumları, vücuda bir antioksidan görevi gören ve hastalıklara neden olan serbest radikalleri savaşan E Vitamini sağlar.

Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar
Bütün Erkeklerin Yemesi Gereken 21 Gıdalar

11. Hardal: Hardal tohumları, içinde bulunan folik asit içeriğinin yüksek olması nedeniyle kilo vermeye yardımcı olur. Günlük yemeklerinizi pişirmek için hardal yağı kullanmak da mükemmel bir fikirdir çünkü hardal aynı zamanda kalp dostu bir besindir.


12. Karpuz: Karpuzlar potasyum içerir ve bu nedenle enerji düzeyinizi yükseltmede yardımcı olurlar. Ayrıca likopen (rengi veren pigment) açısından zengin olduğu için prostat kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.

13. Kaju fıstığı: Kaju fıstığı zengin bir magnezyum kaynağı olduğu için vücudun kaslarının korunmasına yardımcı olur.

14. Mercimek: Karbonhidrat ve protein dolu, mercimek günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için gerekli enerjiyi sağlar.

15. Süzme peyniri: Süzme peyniri, kas gücünü artırmaya yardımcı olan kazein ve peynir altı suyu protein içerir.

16. Brokoli: C vitamini ile dolu, brokoli bağışıklık geliştirmeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

17. Hindistan Cevizi: Laurik asit ile dolu hindistancevizi, vücudun iyi kolestrolünü artırmaya yardımcı olur.

18. Sarımsak: Sarımsak, büyük bir antioksidan ve anti bakteriyel olan allisin bakımından zengindir. Erkeklerde bağışıklığın artırılmasına yardımcı olur ve felç riskinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

19. Zeytinyağı: Zeytinyağı tekli doymamış yağlarla doludur ve hafiftir. Kalp hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir.

20. Ispanak: Popeye ıspanağa bayılır ve siz de öyle yapmalısınız. Demir, K vitamini ve lif ile doludur. Ayrıca gözün iyi görmesi için çok önemli olan beta-karoten (A vitamini) içerir.

21. Balkabağı: Çinko oranı yüksek olduğundan kabak, kemik yoğunluğu ve kemik gücünü arttırmaya yardımcı olur.

Günlük bir sağlıklı beslenme tarzı tutmak, uzun vadede genel sağlık ve esenlik için harikalar yaratabilir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle SAĞLIK & BESLENME

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…