Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Diyet Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları

Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları

7 Dak okundu
0
0
959

Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları  : Sabahları sabırsızlıkla beklediğiniz ilk şey nedir? Çoğu insana benziyorsanız, cevap sıcak bir çay fincanıdır. Bununla birlikte, çoğu insan yapay kokulandırıcı içeren çaylar içiyor ve bolca şeker katıyor. Böylece sabah ritüellerinden türetilmiş olabildikleri faydaları yok ediyor. Neyse ki bir çözüm var. Bitki çayları, sağlığını iyileştirmeye çalışan herkes için mükemmel bir çözümdür.

Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları
Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları

Bitki çayları bir bitki, meyve tohumu veya kökten elde edilir. Onların kesin kimyasal bileşimleri çay türüne göre değişir, ancak bu içecekler genellikle antioksidan ve sağlığı teşvik eden diğer tıbbi özellikler ile doludur. Bunların sağlığa faydaları nelerdir soruyorsunuz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Soğuk algınlığı yatıştırırlar

Bitki çayları soğuk algınlığı tedavisinde bir mucizedir. Mürver otu dekonjestan özelliklere sahip olduğu için en etkili otlardan biridir. Bu ot burun kanallarını temizlemeye, ağır öksürmeyi azaltmaya yardımcı olur ve hatta astım belirtilerini de azaltabilir.

2. Yaşlanmayı geciktirici etkisi

Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları
Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları

Bitkisel çaylar antioksidanlar açısından çok zengin oldukları için yaşlanma karşıtı etkili maddelerdir. Antioksidanlar serbest radikal hasarını önler ve hücre yaşlanmasını azaltır.

3. Mide bulantısı önleyici

Düzenli olarak mide bulantısı ve kusma sıkıntısından çeken insanlar bitki çayları oldukça faydalı bulacaktır. Bulantıyı dindirme etkisi gösterdiği için, hamile kadınlar her gün birkaç bardak bitki çayı içmelidir.

4. Stresi giderir

Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları
Bitki Çayların 10 Inanılma Sağlık Yararları

Çoğu insan için, çay, stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olan rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, bazı bitki çaylarının insomnia ve diğer kaygı ile ilişkili koşullardan muzdarip kişilere bile yardım edebileceğini göstermiştir. Papatya çayı, en iyi stres gidericilerden biridir.

5. Sindirimi geliştirir

Bitki çaylarının bir başka mutlu yan etkisi de, sindirim geliştirme yeteneğidir. Sindirim sisteminizdeki yağların erimesinde ve kabızlık ve diğer sindirim problemlerini gidermeye yardımcı olurlar.

6. Kan Şekeri Regülatörü

İnsülin bağımlı olmayan diyabetik hastalar, belirli yeşil çay türlerini tükettiklerinde önemli gelişmeler gördü. Özellikle yabanmersini ve adaçayı kan şekeri düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca diyabetik nöropatide belirgin şekilde kullanılırlar.

7. Anti-inflamatuar

Besin yoğunluğu nedeniyle, düzenli olarak yeşil çayı tüketen insanlar iltihaplanmayı önlenmiş olurlar. Ayrıca yeşil çay romatizmal ağrıları azaltır. Artrit teşhisi konulan insanlar zencefil çay içerken ağrıların azaldığını fark ettiler.

8. Daha İyi Böbrek Sağlığı

Bitki çayları
Bitki çayları

Bitki çayı vücuda detoks bir etkiye sahiptir ve dolayısıyla böbrekleri etkin bir şekilde temizlemeye yardımcı olur. Bu, toksinleri giderir ve böbreklerin işlevini geliştirir.

9. Antidepresan

Bitki çayları, rahatlatıcı bir etkiye sahip, stres azaltmakta da yardımcı oldukları için, doğal antidepresanlar olarak da işlev görebilirler.

10. Kan Basıncını Düşürürler

Bitki çayları
Bitki çayları

Yüksek tansiyon, birçok insan için büyük bir sorundur. Kalp ve böbrekleri olumsuz bir şekilde etkileyebilir ve kardiyovasküler komplikasyonlara neden olabilir. Bitki çayları bu hastalıkları doğal bir şekilde engeleyebilir. Pek çok bitkisel çay çok az veya hiç kafein içermemekte. Bunun yerine, güçlü antioksidanlar olan fenoller ve flavonoidler ile doludurlar.

Böyle, buyurun – günlük diyetinize bitki çayları eklemek için en iyi 10 nedenleri sunduk. Tüm bu muhteşem faydalarından en etkili şekilde faydalanabilmek için günde en az birkaç bardak içmeyi unutmayın.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Diyet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…