Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Arkadaşlar ve Okul Alarmın Erteleme Düğmesine Güveniyor Musunuz?

Alarmın Erteleme Düğmesine Güveniyor Musunuz?

6 Dak okundu
0
0
816

Alarmın Erteleme Düğmesine Güveniyor Musunuz?

Birkaç dakika daha… Yataktan kalkip dışarı atılma ya da birkaç lüks dakika daha uykuda kalma kararı ile karşı karşıya kaldığınız zaman hangisini seçersiniz? İster inanın ister inanmayın, bu karar günün geri kalanında bir dünya kadar fark yaratabilir.

Uyku araştırmacısı Till Roennenber’in “İç Zaman” kitabında Amerikalıların yaklaşık yüzde 85’i sabahları uyanmak için bir çalar saat kullanıyor. Erteleme hakkında resmi bir numara yokken, sosyal medyanın hızlı bir anketi, erteleme düğmesine basmanın popüler bir gönül eğlencesi olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Erteleme düğmesinin gününüzü nasıl etkileyeceği konusunda bilim insanları karışık görüşlere sahiptir. Evrimci psikolog Satoshi Kanazawa tarafından yönetilen bir İngiliz araştırması, sabahları uyku düğmesine basan insanların, gerçekte akranlarına göre daha akıllı, daha yaratıcı ve daha mutlu olduğunu buldu.

‘Erteleme butonu, insan uykusu için en kötü şeylerden biri’

Ancak madalyonun öbür yüzünde, erteleme düğmesine basılması hayatınızı ya da en az gününüzü mahvedebileceğini iddia eden bilim adamları da vardır. Somnoloji araştırmacısı Jonathan Horowitz, MNN’ye “Erteleme butonunun insan uykusu için en kötü şeylerden biri olduğunu düşünüyorum” dedi. ‘’Sizin ‘kestirme’ ya da gerçekten anlamlı bir dinlenme ihtimaliniz sıfıra yakındır.”

Bazı uyku uzmanlarına göre, sabah uyku döngüsüne girip çıkmak için kendinize izin verdiğinizde bedeninizin dengesi bozulur. İlk bip sesinden sonra, yatağınızdan yeni çıkmış olsanızdan daha da uykulu hissedebilirsiniz. Bu sersemlik gün boyunca devam edebilir, böylece sizi daha az üretken hale getirir, egzersiz yapma olasılığı düşer ve zayıf besin seçenekler yapma olasılığı artar.

Horowitz, “Erteleme butonuna bastığınızda, aslında bedeninizi ve zihninizi karıştırıyor ve kendinizi daha derin bir uyku hali içine sokuyorsunuz” söylüyor. “Bedensel olarak uyanıklık sürecinin, yan adımlarla değil, barındırılması gerekiyor … Bu nedenle, kısa bir süre için hafif bir uyku moduna dönünce, hala uyandırmadan vücudunuzu tekrar bir uyku moduna sokuyorsunuz. Bu noktada vücudunuz ne istediğini bilmeyecek ve uyku ataleti olarak bilinen yarım uyanmış bir duruma neden olacak.”

Erteleme düğmesinin kullanılması daha büyük bir istihbarat işareti mi yoksa kötü geçecek bir günün işareti midir? Bir sabah ertelemesinden gerçekten yararlanmak istiyorsanız, bazı uzmanlar, erteleme düğmesini stratejik olarak sağlıklı bir uyku döngüsünü tamamlamak üzere kullanılması gerektiğini söylüyor.

Her gece yeterince uyku almaya ve her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin, böylece alarmınız durduğunda dinlenmiş hissedeceksiniz. Böylece, yorganınızın altında birkaç ekstra dakikanın keyfini çıkarırken, erteleme düğmesini bir sigorta poliçesi olarak kullanmak istiyorsanız, bu uykunuzu veya gününüzün geri kalanını etkilemeyecektir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Arkadaşlar ve Okul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

Netflix ‘e Bayılmanın ve Senin de Sevmen Gerekmesinin 10 Nedeni

Facebook’ta, Twitter’da ve iş yerlerinde öfkeli kalabalığa katılarak; Netflix&…