Anasayfa SAĞLIK & BESLENME Regl ADET SANCISINI DİNDİRECEK 8 YOGA HAREKETİ

ADET SANCISINI DİNDİRECEK 8 YOGA HAREKETİ

10 Dak okundu
0
0
1,001

ADET SANCISINI DİNDİRECEK 8 YOGA HAREKETİ  : Sertifikalı yoga eğitmeni ve sosyal medya yıldızı Jessamyn Stanley, adetinin kendisini yavaşlatmasına izin vermiyor. “Buna sahip olmak aynı zamanda, kanamayı, krampları kontrol etmek ve bunların kadınlık gücünün parçası olduğunu idrak etmek demek” diyor.
Kulağa, genellikle kadınları yatağa kilitleyip ısıtma yastığı, aspirin ve baş ağrısı, kramp ve şişkinliğin hızlı bir şekilde yok olacağına dair dua etmek gibisinden oldukça kötü bir ses gibi geliyor. Ancak Stanley’in Kotex Fitness ortaklığı tam da buna çözüm olacak niteliktedir- regl dönemi konusundaki algıyı değiştirmek ve yatakta geçirilen bir günün tek seçenek olmadığını açıkça netleştirmeyi istemektedir.
Çoğu kadın, regl döneminde egzersiz yapmanın, yapmaması gerekenler şeyler arasında olduğunu düşünüyor. Sonra yoga ortaya çıkıyor. Instagram’ın ünlü eğitmeni, minder üzerindeki uygulamaların kendisini daha iyi hissettirdiğini anlamasına yardımcı olduğunu söylüyor.
Şimdi sadece rutin olanı değiştiriyor ve regl sancılarını yatıştıracak hareketler geliştiriyor. Ona göre, bu hareketlerin yapılması ön gövde ve alt pelvis bölgesindeki krampların hafifletilmesi ve bel ağrısının azalması anlamına geliyor. Stanley, adeti boyunca 8 hareketi uyguluyor. “Bütün bu hareketler üreme organlarının merkezine yoğunlaşıyor ve sizd o alana masaj yapma fırsatı sağlıyor” diyor.
Ancak unutma, bunlar Stanley için işe yarayan hareketler. “Herkesin kendi vücudu için bir ritmi vardır ve bu ritmi dinlemelisiniz” diyor. Deneyin ve sizin için neyin işe yaradığını bulun ve size yol gösterecek şekilde eğitimli profesyonellere danışın.

Çocuğun Hareketi (Balasana)

ADET SANCISINI DİNDİRECEK 8 YOGA HAREKETİ
ADET SANCISINI DİNDİRECEK 8 YOGA HAREKETİ

Nasıl yapılır: Yere çök, kalçalar topuklara yapışık şekilde olmalı, ayaklarının ucu yere yapışık, ayak baş parmakları birbirlerine değiyor ve dizler kalça genişliğinden daha geniş şekilde yanlara açık. Yavaşça göğsünüzü mindere değdir, vücudun bacaklarının arasına gelecek şekilde yat. Kolları başının üstünden ileriye uzatarak alnını mindere değdir. Ya da, daha rahat hissettirecekse avuç içleri yukarı bakacak şekilde kolları yanlara açıp vücuda yapıştır.

Çelenk Pozisyonu (Malasana)

ADET SANCISINI DİNDİRECEK 8 YOGA HAREKETİ
ADET SANCISINI DİNDİRECEK 8 YOGA HAREKETİ

Nasıl yapılır: Kalça genişliğinden daha geniş olacak şekilde bacakları açarak durun. Topukları içeriye, parmakları dışarıya çevir ve sonrasında kalça bölgesini aşağıya çöktürün (squat hareketi gibi). Dirsekler dizlerin karşısında olacak şekilde avuç içlerini birbirine bastır.

Köprü Hareketi (Setu Bandha Sarvangasana)


Nasıl yapılır: Dizler havada olacak şekilde yüzüstü uzan. Ayaklar tamamen yerde olmalı. Kollar ise yanlarda. Ayaklar birbirine paralel ve bacaklar kalça genişliğinde açık olmalı. Topuklar dizlerin hizasında aşağıda. Üst koldan destek alarak göğsü ve kalçayı kaldır. Dizlere hizalamaya çalış. Omuzlarını göğüs altına alarak parmaklarını birleştir (Omuzların darsa daha fazla alan yaratmak için yoga minderlerinin kenarlarını kavra).

Deve Pozisyonu (Ustrasana)


Nasıl yapılır: Dizler kalça genişliğinde açık ve yerle olacak şekilde çök. Ellerini alt karın hizasında arkada kavuştur. Bacaklara sıkıca bastırarak topuklara ulaş. Esnekliğine bağlı olarak göğsü yukarıya ve ileriye uzat ve topuklarını ellerinle sıkıca tutuyor ol (Geliştirmek için elleri bu sefer ayak parmak uçlarına götür).

Yay Poziyonu (Dhanurasana)


Nasıl yapılır: Yüz üstü uzan ve ardından göğüs kol ve bacakları yerden kaldır. Dizleri bük ve ayakları geriye at ki arka ayak bileklerini kavrayabilesin. Ayak ucu yukarıya bakarken kollarını arkaya uzatarak ellerinle ayak bileklerini kavra, bu sırada göğsün havada olmalı.

Eğik Çizgi Hareketi (Supta Matsyendrasana)


Nasıl yapılır: Sırt üstü uzan, dizler bükük ayaklar düz, kollar T formunda uzanmış, avuçiçleri yukarıya bakıyor olmalı. Nefes alırken uyruksokumunu yere doğru uzat. Nefes verirken yavaşça her iki dizi sağa döndür, vücudunun üstü ise sola bakıyor olsun. Ayaklar ve dizler birleşik olmalı. Omuzlar ise mindere yapışık. Birkaç soluk boyunca poziyonda kal sonrasında en baştaki pozisyona geri dön. Nefes ver ve yavaşça dizleri sola vücudun üst kısmını sağa getir.

Oturarak Bükülme (Ardha Matsyendrasana)

ADET SANCISINI
ADET SANCISINI

Nasıl yapılır: İki bacak da önünde uzanacak şekilde mindere otur. Sağ bacağını kaldır, dizini bük ve sol bacağına çapraz olacak şekilde yana yatır. Sol bacağının dizini bükerek iç bacağı yere yapıştır. Sağ elini yere koy. Sol kolu kaldırarak olabildiğince havaya uzan. Sol kolunu ve omzunu sağ dizinin önüne getirerek vücudun üst kısmını sağa döndür.

Bağlı Açı Hareketi( Baddha Konasana)

ADET SANCISINI
ADET SANCISINI

Nasıl yapılır: Oturma pozisyonunda dizleri yanlara aç ve ayakları alt karın hizasında birleştir. Ayak başparmaklarını tutarak iç bacağa doğru çek. Karnını ayaklarına değdirirken kalça kemiklerinin mindere sıkıca oturduğundan emin ol ve omurganı düz tut.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Regl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…