Anasayfa KARİYER & FİNANS NASIL PARA BİRİKTİREBİLİRİM ?

NASIL PARA BİRİKTİREBİLİRİM ?

15 Dak okundu
0
0
979

NASIL PARA BİRİKTİREBİLİRİM ?

NASIL PARA BİRİKTİREBİLİRİM ?
NASIL PARA BİRİKTİREBİLİRİM ?

 

Para, hepimizi ilgilendiren bir sorun. Parayı çok severiz ve ne yazık ki bu dünyada bir kağıt parçası yoksa sende.. yaşayamazsın! Bunun için para biriktirmemiz lazım. Bügün ben size kolay para biriktirme yolları anlatacağım. Umarım yardımcı olurum size !

DOĞRU HEDEF BELİRLEYİN

 

Havada dönüp dolaşan kuşlarla göç edenlerin farkı nedir? Biri geziniyor, diğeri güneye gidiyor. Peki sizin yönünüz neresi? Gideceğiniz yolu doğru belirleyin. Zamanı, miktarı, nasılı belli bir hedef gerek. Örneğin ev almak için 20 bin lira peşinat? Hindistan’a gitmek için 7 bin lira? Hedef bu ya, yemeyecek içmeyecek, bir şeylerden feragat edecek. Sizin net hedefiniz var mı? Hedefi olmayan sağlıklı birikim yapamaz.

KISA DÖNEM HEDEFLERİ

  • Tatil için
  • Yeni bir araba için
  • Gelir vergisi gibi vergileri ödemek için
  • Acil durum parası biriktirmek için
  • Kredi kartı borçlarını kapatmak için

UZUN DÖNEM

  • Çocuklarınızın eğitimi için
  • Yeni evin peşinatı için
  • Emekliliğinizin rahat geçmesi için
  • Kimseye muhtaç olmadan, başı dik yaşamak için

BAŞLANGIÇ

İlk iş planlama. Bütçenden ayda kaç parayı biriktirebilirsin? Seni boğacak, sıkıntıya sokacak bir miktar olmasın. Kendine bir mektup yaz. İçerisine neden biriktireceğini, bu seneden ne beklediğini ve hedefinin tam olarak kaç para olduğunu ekle. Ardından hedeflediğin parayı 10 eşit miktara böl. Aydan aya biriktireceğiz. Şimdi soracaksın, ‘Yıl sonuna 11 ay var, neden 11’ye bölmüyoruz’ diye. Yazının sonlarına doğru anlayacaksın. Hedefine ulaşmayı kolay hale getirmek için harcamalarını kıs, kredi kartı numaralarını otomatik ödeme gerektiren sitelerden ve sistemlerden sil.

ÖRGÜTLEN

Arkadaşlarına anlat. Destekçi bul. Hatta “Yapamadığımda dalga geçin” de. “Yüzüme vurun” de. İstersen Facebook’tan da duyur. Sana 3 ayda bir hatırlatmaları için birkaç arkadaşını görevlendir. 3 defa rahatsız edecekler, hatta bu ay birincisi olsun. Telefona hatırlatıcı kurmakla olmaz bu iş. Amaçladığımız şey hedefini hatırlaman değil, içine girebileceğin bir ‘hedef dünyası’. Araştırmalara göre hedeflerini çevresiyle paylaşanların sapma oranı azalıyor.

Evde yemek yapın

Akşam yemeğini dışarıda yemek masraflarınızı artırır.

Konserve almayın

Taze ürünler ve kuru bakliyat genel olarak konserve ürünlerden daha sağlıklı ve ucuz.

TASARRUF YAP

Tasarruf yapmayı öğren. Faturalardan, gıdadan, alışverişten, nelerden kısabilirsin bir bak. Dikkat: Senelik biriktirme planına tasarruftan elde ettiğin parayı ekleme. O kıstıklarını ayrı yerde biriktir. Neden mi? Yanıtı bir sonraki ayda…

Market ürünlerini deneyin

Büyük marketler tarafından üretilen ucuz ürünleri deneyin.

Hazır yemek almayın

Önceden pişirilmiş ısıtmaya hazır ya mikrodalgada pişirilmek için üretilmiş yiyeceklerin fiyatları çok yüksek olabiliyor.

GELDİĞİ GİBİ GİDER

Sağdan soldan geliyorlar değil mi? Ayakkabının da topuğu kırıldı, hangi parayla alınacak yenisi? Hiç hesapta yokken harcama çıktı. Yaz ayları da yaklaşıyor, hani bunun şortu, bikinisi, alışverişi… Aman 5 aydır biriktirdiğiniz paraya dokunmayın. İşte tasarruf yaparak biriktirdiğiniz paralar bu güne duruyor. Nefsinize hakim olun az kaldı.

Yemekleri toptan pişirin

Sebze, bakliyat ve etleri hafta başında pişirerek bütün hafta yetecek kadar yemeğe sahip olabilirsiniz.

Kendi kahvenizi yapın

Kafelerden almak yerine kahvenizi evde yaparak tasarruf edebilirsiniz.

ERTELE

Arkadaşlardan ikinci uyarı. ‘Plana sadık gidiyor musun?’ diye soracaklar. Mahcup olmayacaksın, değil mi? Ayın sırrı şu: Alacağın büyük çaplı

alımları bir ay ertele ya da en azından 48 saat. Bu sırada kendini test et. Gerçekten ihtiyacın var mı?

HEDİYE ZAMANI

. Nasıl bir duygu biriktirmek, mutlu ediyor mu? Planına sadık kaldığın için kendine ufak bir hediye ver. Böylece motivasyonunu da yükseltmiş olursun. Bu yolculuğa başlamadan önce kendine yazdığın bir mektup vardı. İşte bu ay, zarfından çıkar ve oku. Kendindeki değişimi hissedebiliyor musun? Artık şöyle bir farkın var; mutluluğu aramak için binlerce lira saçanların arasından sıyrıldın, kendinden katarken mutlu olanların arasına karıştın.

İşyerine evden yemek götürün

Bu yolla öğle yemeği masraflarınızı yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Şişe su almayın

Sürekli küçük şişe sular almak yerine bir matarayı doldurup onu yanınızda taşıyın.

Dışarıda içmeyin

Dışarıda yenecek bir yemeğin yanında içeceğiniz alkollü bir içki yemek faturanızı kabartabilir. Onun yerine evde içki içmeyi tercih edebilirsiniz.

Harcamalarınız takip edin
Aylık harcamlarınızı yazılı şekilde takip ederek nerele boşa para harcadığınızı bulabilirsiniz.

STRES SANA UZAK OLSUN

Stres harcamasından kaçının. İş yerinde yoğun geçen bir günün ardından kendini boşluğa salıp alışveriş yapmak kolay. Böyle anlarda spor iyi bir tercih olabilir. Üstelik para harcamak stresi başta yendiğini düşündürür ama etkisi uzun sürmez.

Kendinize hedef koyun

Eğer belli bir sürede belli bir miktar para biriktirmeyi hedeflerseniz, paranızı gereksiz şeylere harcamaktan kaçınmanız kolaylaşabilir.

Kaliteli ürünler alın

Her altı ayda bir ucuz bir çift ayakkabı almak yerine kaliteli bir çift alıp yıllarca giymek daha hesaplı olacaktır.

Para yerine zamanla düşünün

Eğer saatte 10 lira kazanıyorsanız, 5 liralık bir kahve yarım saatlik çalışmanızın karşılığı demek olur. O kahvenin bu süreye değip değmediğine siz karar verin.

Satın almadan önce düşünün

Beğendiğiniz bir ürünü almadan önce, “Bu ürünün benim hayatıma ne gibi bir etkisi olacak” diye düşünün. Böylece gereksiz harcamaları kontrol altına alabilirsiniz.

Eğlence harcamalarınızı sınırlayın

Keyfiniz için yaptığınız harcamaları toptan kesmek yerine sınırlandırın. Örneğin, haftada bir sinemaya gidiyorsanız ayda bir gitmeyi deneyin.

Maaşınızın yarısını kenara koyun

Aldığınız maaşın yarısını tasarruf hesabına koyarak daha az parayla yaşamanın yollarını bulabilirsiniz.

Faturalarınızı otomatik ödeyin

İnternet hesabınız üzerinden faturalarınızı otomatik ödeyerek geç ödeme cezalarını engelleyebilirsiniz.

İhtiyacınıza göre harcayın

Eğer koşmayı seven biriyseniz iyi ayakkabılara ihtiyacınız var demektir. Harcamalarınızı ihtiyaçlarınıza göre düzenlerseniz hayatınıza değer eklemeyen ürünlerden kurtulmuş olursunuz.

İki gün bekleyin

100 liradan daha pahalı bir ürünü satın almadan önce iki gün bekleyin. Bu süreçte fikrinizi değiştirebilir ya da ürünü tamamen unutabilirsiniz.

İnternet harcamanızı kısın

İnternet servis sağlayacınıza herhangi bir kampanyaları olup olmadığını mutlaka sorun.

Aboneliklerinizi iptal edin

Okumadığınız dergi ve gazete aboneliklerini iptal edin.

Evde kazak giyin

Kışın evde kazak giyip ısıtıcınızı kısarak ısınma masraflarınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Kütüphaneye gidin

Kitap ve DVD satın almak yerine kütüphaneden ödünç alabilirsiniz.

İkinci el eşya alın

Özellikle kıyafetlerinizi iyi durumdaki ikinci el ürünlerden seçerseniz kimse yeni bir kıyafetle arasındaki farkı anlayamaz.

İşe bisikletle gidin

Mümkünse işe araba veya toplu taşıma yerine bisikletle giderek hem masraflarınızı azaltıp hem de egzersiz yapabilirsiniz.

Hasta olursanız bitkisel ilaçlar kullanın

50 lira vermeyin eczaneye. Bence en iyisi biraz hasta olduğunuzda bir birki çayı için,  dinlenin, uyuyun, sıcak şeyler için ve temiz hava alın.

Şimdi siz para biriktirme yöntemleri biliyosunuz artık! Biraz zor gelebilir size ama hiç değil. Bir hafta deneyin bu yöntemleri ve göreceksiniz ki hem daha sağlıklı hem de paranız artacak. Çünkğ kimin cok para olmasını istemez ki?

Hadi size iyi günler ve bol şanslar!

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle KARİYER & FİNANS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

Akıllı Kadınların 11 Kariyer İpuçları

Akıllı Kadınların 11 Kariyer İpuçları Akıllı kadınlardan kariyer ile ilgili 11 alıntılar &…