Anasayfa GÜZELLİK & MODA Cilt Bakımı yüz bakımı : Her kızın kullanılması gereken 4 şey mükemmel bir yüz için

yüz bakımı : Her kızın kullanılması gereken 4 şey mükemmel bir yüz için

7 Dak okundu
0
0
727

yüz bakımı : Her kızın kullanılması gereken 4 şey mükemmel bir yüz için

yüz bakımı

yüz bakımı : Hepimizin kendi ciltimiz için uygun bir routinemiz var. ama yüzümüzün mükemmel görünmesi için mutlaka bunları yapmalıyız. Bunlar da :

1- güneş kremı

en iyi güneş kremı ile ilgili görsel sonucu
yüz bakımı

Her gün güneş kremı surmuyorsanız o zaman başlayın! Güneşin ultraviolet ışınları ciltimiz için cok zararlıdır ve cilt kansere yol açabilir. Hemde cildimiz kızarır ve akneye de sebeb oluuyor. Güneş kremı makyajımızı uyguladıktan önce sürün sonra devam edin kendi routinize.

2- antioksidanlar

yüz bakımı

Bir elmayı kesip ve onu Masada bırakırsanız eğer.. kahverengi olduğunu görmüştünüz. Ciltimiz de öyledir. Cildimize iyi bakmazsak o zaman bizde o elma gibi oluruz. Zamanla çürürüz. Bunun için vitamin C gibi vitaminler kullanmalıyız. Yüzümüzü aydınlatır ve akneden korur.  Vitamin E de iyidir yüzümüz için.

3-  retinoitler

yüz bakımı
yüz bakımı

Hücre büyümesinde ve farklılaşmasında rol oynayan A vitamini, görme fonksiyonunda, üreme ve diğer üreyen hücrelerin olduğu tüm sistemlerde ihtiyaç duyulan bir vitamindir. A vitamininden (retinol) doğal olarak oluşan retinoidler ve sentetik türevleri, kimyasal yapılarıyla ve işlevleriyle A vitaminine benzemektedir.

Doğal retinoidler; A vitamini (retinol), ve onun metabolitleri olan retinaldehit ve retinoik asittir. İçeriğinde retinol ve benzeri olan her şey A vitamini gibi görev yapacaktır. Cildin ikinci tabakası ve gençliğinin anahtar yeri olan dermis ve bazal katmanda aktive olur. Burada kollajen, elastin ve hyaluronik asit denilen şeker jölesi kıvamındaki şeffaf bağ dokusunun üretimini arttırmak için fibroblastları (cildin fabrika hücrelerini) uyarır. Kollajen ve elastin üretimini arttırarak cilde kaybettiği elastikliği yeniden kazandırır. Cilt ve saç hücrelerinin (keratinositlerin) hücresel üretimini-genetik yazılımını onarır. Ciltteki yeni damar yapımını da düzenleyerek cildi tamir eder ve sağlık verir.

4- yağlar

yüz bakımı
yüz bakımı

Vücudumuz için yaklaşık 46 çeşit yağ kullanılır. Bu yağlar, güneş ışınından etkilendikleri için koyu renkli şişelerde muhafaza edilirler. Güzellik tedavisinde uygulanan temel aromaterapik yağlar, yaşlanmayı geciktirirler. Siyah nokta ve aknelerin giderilmesini sağlarlar. Tonik ve derin temizleyicilerle birlikte yüze rutin olarak sürülebilirler.

  1. Avokado yağı: Özellikle kuru yıpranmış ve yaşlı ciltler için idealdir. Cildi nemlendirir ve canlandırır. Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. A, B, D, E vitaminlerini içerir. Çok hızlı emildiği için kuru ciltlerin nemlendirilmesine ve beslenmesine yardımcı olur. Egzama tedavisinde bitkisel destekleyici olarak kullanılabilir.
  2. Ayçiçeği yağı: Cildi nemlendirme ve besleme özelliği vardır. 3. Badem (Tatlı) yağı: Tüm cilt tiplerinde cildin nemlendirilmesine, özellikle kuru, hassas ve tahriş olmuş ciltlerde cildin yenilenip beslenmesine yardımcı olur.
  3. Biberiye yağı: Derinden temizlik sağlar, cildi mikroplardan arındırma özelliği vardır.
  4. Buğday yağı: Zengin A, E ve D vitamini kaynaklarından biridir. Yüksek miktarda protein ve lesitin içerir. Kuru ve çatlak ciltler için etkilidir. Hücre yenileyici, yara, yanık problemlerinde, kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır. Ciltteki, güneş ve doğum lekelerinin giderilmesinde etkilidir. İçerdiği zengin E vitamini sayesinde güçlü bir antioksidandır. Bu sayede serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar. Buğday yağı deriye çok hızlı bir şekilde nüfus eder ve cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Hamilelikte meydana gelen çatlakların giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Cilt Bakımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…