Anasayfa GÜZELLİK & MODA Cilt Bakımı Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler

Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler

8 Dak okundu
0
0
1,128

Yağlı Ciltler  Için Yemeniz Gerekenler

Vurgulamamız gerekenler:
#Salatalık, cildin için doğal bir toniktir.
#Portakal ve limon gibi turunçgiller vitamin C içerir.
#Yeşil sebzeler lif bakımından zengin olup yağ ve cildi temizler.

Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler
Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler

Kusursuz bir cilt için bakım yapman ve önem arz etmen gerekir. Temiz ve aknesiz bir cildi sürdürebilmek zor bir görevdir. Sivilceye meyilli bir cildin yanı sıra, insanların sıklıkla karşılaştığı bir başka kabus yağlı cilde sahip olmaktır. Akne kadar önemli bir sorundur. Aslında, sivilcelerin patlamasına da yardımcı olur.

Yağlı cildin asıl nedeni kişinin genetik yapısına bağlıdır, ancak bu sorunun üstesinden gelmenin birkaç yolu da var. Doğru beslenmek de bunlardan biri. Diyetimiz cildimizin bakımında önemli rol oynamaktadır. Yağlı cildi önlemek için ne yeyip ne yemeyeceğimizi bilmek uzun vadede yardımcı olabilir. İşte sağlıklı görünen bir cilt için yemen gerekenlerin listesi.

1. Salatalık- Bu meyve içerisinde maksimum miktarda su bulundurur. Antioksidanlarla birlikte ferahlatma etkisi ile cildini nemlendirecek güçtedir.

Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler
Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler

2. Fıstıklar- Bunlar yağlı cilt sorununu anında çözmek için kullanılan omega 3 yağ asitlerini içerir.

Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler
Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler

3. Portakal- Portakal ve limon gibi narenciye meyveler, cildin fazla yağını götüren C vitamini ve detoks yapıcı bileşenler içerir.

Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler
Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler

4. Yeşil Sebzeler- Yeşil sebzeler yağ veya yağ türevleri içermez. İçeriklerindeki zengin lif sayesinde yüzünüzü yağla birlikte temizleyebilirler.


5. Avokado- Avokado ile alakalı en harika şeylerden biri sadece yenmeye elverişli değil aynı zamanda da yağ salgılanmasını önlemek adına doğrudan cilde uygulanabilir olmasıdır. Cildin için etkili bir nemlendirici olarak görev yapar.


6. Mercimek ve Baklagiller- Mercimek besleyici özelliğiyle bilinir. Cildi temiz tutup yağ üretimini kontrol etmede yardımcıdır. Baklagiller, yağ dengesinin korunmasında büyük rol oynarlar. Besin ve protein sağlamakla ve ayrıca yağ üretimini şiddetlendiren şekere dönüşmeyen amino asitlerden oluşmalarıyla bilinirler.


7. Greyfurt – Greyfurt, yağlı ciltler için son derece etkilidir. Vücudunuzdan toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olan C vitaminini içerir. Ayrıca çok miktarda su içerir.


8. Tam Tahıllar- Sindirime yardımcı olan ve cildimizi yağdan ve sivilce oluşumundan koruyan lif oranı, yüksektir.


9. Balık- Balık-tıpkı fıstık gibi- omega 3 yağ asitleri içerir. Bu nedenle ciltteki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve yağlı cildi temizleyerek akne oluşumunu önler.


10. Brokoli- Brokolinin insan vücudu tarafından kolayca emilen çok miktarda C vitamini içerdiğini biliyoruz. Akne riskini azaltacak şekilde yağ kontrolünü sağlar.

11. Çiğ Meyve ve Sebzeler- Taze sebze meyvenin sağlığın için iyi olması yeni bir haber değil. Ayrıca yağlı cilt ve aknenin sebebi olabilecek sindirim sorunlarını önlerler.

12. Bitter Çikolata- Bitter çikolata sadece lezzetli olmakla kalmayıp aynı zamanda içerdiği antioksidanlar yardımıyla cildin yağ üretimini kontrol ederek akne iltihaplanmasını önlemede mükemmel bir iş görür.


13. Hindistan cevizi suyu– Hindistan cevizi suyu cildini nemlendirme konusunda iyi iş görür. Cildin temiz ve esnek olmasına yardımcı olur ve yağ birikimini önler.


14. Limon – Limon sen farkına bile varmadan cildine harika şeyler yapabilir. Sadece cildi temiz tutmakla kalmayıp aynı zamanda ciltteki yağı emer, cildinin parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Limon suyunu yüzüne doğrudan da uygulayabilirsin.


15. Muz- Yağlı bir cildin varsa, günlük muz yemende son derece fayda var. Muz, cildin parlaklaşmasına yardımcı olan fosfat, potasyum ve vitamin E’yi içerir. Muz, bir başka detoks yapıcıdır. Gözenek yapısını düzenleyerek kirin cilde girmesini ve yağlanmayı önler.

Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler
Yağlı Ciltler Için Yemeniz Gerekenler

Noida-merkezli Kailash Hastanesinden beslenme hekimi Dr. Parveen Verma diyor ki, ” Cildin yağlı olmasını önlemek için zengin lif gıdalarının tüketilmesi çok önemlidir. Lif zengini gıdaların tüketiminin yanında her çeşit yeşil sebze de cildinizde harikalar yaratabilir.” Artık yağlı bir cildi önlemek adına tüketmen gereken tüm yiyecekleri bildiğine göre, daha fazla bekleme ve güzellik rejimine bugün başla. Cildinden olumlu bir yanıt gelecektir!

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Cilt Bakımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…