Anasayfa GÜZELLİK & MODA Saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene

Saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene

6 Dak okundu
0
0
1,553

saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene

Saç dökülmesi hepimizi korkutur fakat bunun sebebininin beslenme ve yaşam tarzımızla doğrudan bağlantısı olduğunu unuturuz. Saçını düzenli olarak yağlayabilir ve doğal saç maskeleri uygulayabilirsin fakat beslenme de en az bunlar kadar önemlidir. Senin için düzenli kullanımıyla saçını sağlıklı tutacak ve dökülmesini durduracak 9 besini seçtik. Bunlarını perhizine ekle ve farkı gör!

Saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene
Saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene

1. Ispanak :  Ispanak saç için mükemmel bir sebzedir çünkü A ve C vitamini, demir ve protein doludur. Demir eksikliği saç dökülmesine sebep olur ve ıspanak sadece demir değil aynı zamanda doğal saç kremi olan sebum da içerir. Ayrıca omega-3, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir de içerir. Bunlar saç derisini besler ve saçı parlaklaştırır.

 

2. Yumurta ve Süt Ürünleri: Bu besinleri saç uzaması ve kalınlığı için harikadır. Süt, yoğurt ve yumurta; protein, B12 Vitamini, demir, çinko ve Omega 6 gibi hayati besinlerle doludur. Süt ürünleri aynı zamanda saç dökülmesini engellemesiyle bilinen biyotin (B7 Vitamini) içerir.

Saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene
Saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene

 

3. Ceviz: Ceviz saç dökülmesini engeller. Biyotin, B vitaminleri (B1, B6 and B9), E vitamini, çokça protein ve magnezyum içerdiği bilinen tek kabuklu yemiştir ki bunlar da saç kütiküllerini ve derisini güçlendirir.

 

4. Guava Meyvesi: C vitamini saç kırılmasını önler ve guavada portakaldan daha çok C vitamini vardır! Meyvesi gibi yaprakları da B ve C vitamini içerir bu da saç uzaması için gerekli olan kolajen faaliyeti güçlendirir.

Saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene
Saçların dökülmemesi için Bu 9 Besini Dene

5. Mercimek: Saçın için hayati besinler olan protein, demir, çinko, biyotin mercimekte bolca bulunur. Ayrıyeten mercimekte bulunan folik asit, saç derisine gerekli oksijeni sağlayarak kırmızı kan hücrelerini onarır. Böylece saçın güçlenir ve kırılma önlenir.

6. Arpa: Arpada, saçı kalınlaştıran yüksek miktarda E vitamini bulunur. Arpadaki demir ve bakır ise kırmızı kan hücreleri üreterek saç foliküllerini güçlendirir.

7. Keten Tohumu: Keten tohumu omega 3 içerir. Saç derisinin hücre zarlarını ve saç şaftını onararak folikülleri besler. Saçı elastikleştirerek kırılmayı da önler. Vücudumuz bu maddeleri kendisi üretemeyeceği için bunları yiyeceklerden edinmeliyiz ve keten tohumu da bunun için gayet idealdir.

8. Tavuk: Saç proteinden yapılmıştır bu nedenle protein içerikli besinleri tüketmek yararlıdır. Eğer vejetaryen isen tofu ve yerfıstığı ile saç sağlığını koruyabilirsin.

9. Havuç: Havuç yalnızca gözlere değil saçlara da devadır. İçindeki A vitamini doğal saç kremi olarak işlev görür ve saç kırılmasını önler. Tatlı patates de zengin bir A vitamini kaynağıdır.

Güneşe maruz kalma, hava kirliliği ve sık kimyasal kullanımı gibi dış faktörler saçına zarar verebilir, sağlıksız beslenme de saç döker. O nedenle bu besinleri tükettiğinden emin ol. Böylece saçların dökülmeyecek, güçlü ve uzun saçlara sahip olabileceksin.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle GÜZELLİK & MODA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…