Anasayfa GÜZELLİK & MODA Saçımızı boyamaktan önce bilmemiz gerekenler

Saçımızı boyamaktan önce bilmemiz gerekenler

15 Dak okundu
0
2
1,250

Saçımızı boyamaktan önce bilmemiz gerekenler

Saçını boyamayı mı düşünuyorsun? Belki daha koy bir renk istiyorsun yada tam bir değişiklik olsun diyorsun, belki de gökkuşğı gibi bir renk istiyorsun, hepsi cok güzel olabilir ama saçınızı boyamaktan önce bazı seylerı bilmemiz gerekiyor, bunlar ise:

İlk seferdeki renk değişimi : Öncelikle ilk defa saç boyama işlemi yaptıracaksanız tavsiyem, büyük değişimleri ilk seferde denemeyin. Arkadaşınızda görmüş, ondan mükemmel durmuş olabilir ama aynı olacağının bir garantisi yok. Dolayısıyla, doğal saç renginizin bir-iki ton açık veya koyu tonlarıyla başlayın boyamaya. Diğer yandan, kuaföre gittiğiniz zaman istediğiniz rengi söyleyip, tek işlem ile yapılıp yapılmayacağını sorun. Yani saçınızın rengi açılması ve üzerine boya yapılması gerekiyorsa istediğiniz renk için, bu en az 2 kimyasal işlem demektir ki bu saçınıza daha fazla zarar verir.

Boyanın saça nüfuz etmesi için saç tiplerinin büyük önemi var. Önce saçınızı tanımalısınız. Saçınız kalın telli mi yoksa ince telli mi? Kalın telli saçlara sahipseniz boyayı saçta daha uzun süre bekletmelisiniz. İnce telli saçlar için bekleme süresi o kadar uzun olmayabiliyor. Tabi saçın uzunluğu da göz önünde bulundurulması gereken bir etken. Örneğin uzun saçlı kişiler de iki paket saç boyası kullanılırken kısa saçlı kişilere bir paket saç boyası yeterli oluyor.

Saçınızı boyatmadan önceki saç renginiz, boyanacak saç rengi kadar önemlidir. Çünkü eğer koyu renk bir saça sahipseniz ve yeni renginizin sarı gibi açık bir renk olmasını istiyorsanız mutlaka saç renginin açılması gerekir. Açma işlemini ise profesyonel birisine yaptırmalısınız. Aksi halde fazla açıcı kullanmak saçların yanmasına sebep olabilir.

Uçlardan başlayın : Saç dipleri daha hassas ve bizim için daha değerli olduğu için, tüm saçı boyatmak yerine saç uçlarına ombre gibi uygulamalar yaparak da istediğiniz değişim etkisini yaratabilirsiniz. Bu noktada hemen her sezon saç modelleri içerisinde de popüler olan, balyajın farklı teknikleri kullanılarak yaratılan ombre, sombre, babylights gibi uygulamalar nedir açıklık getirmek gerek.

Saç boyama öncesi, saçınızı boyamaya karar verdiğiniz noktada mevcut saç renginizin ne olduğu önemlidir. Yani zaten ilk defa boyuyorsanız başlangıç renginiz kendi saç renginizdir ancak saçınızda boya varsa başlangıç renginiz boyadıktan sonraki mevcut renktir. Bu eğer saçınızda boya varsa, tonlamadan oluşacak kötü sonuçları önlemek için önemli bir konudur.

Boyama işleminden önce saçı yıkamak saçtaki doğal yağların yok olmasına sebep olur. Böylece saç derinizi boyanın zararlı etkilerinden koruyacak bir etken olmaz. Bu yüzden saçları boyamadan önce yıkamamak lazım.

Saç boyamak kimyasal bir işlem olduğu için güzel görünümün yanında zararlı etkileri de vardır. Bu yüzden saçları boyadıktan sonra nemlendirici ürünlerle saçınızı beslemelisiniz. Bunun için zeytinyağı gibi doğal yağlar da kullanabilirsiniz. Saçları nemlendirmek boyadan kaynaklanan kuruluğu önler.

Babylights; adı gibi bebeklerden ilham alan bir teknik aslında. Sarışın bebek saç rengini taklit etmek için oldukça dikkatli bir teknik kullanılır. Aslında herkes için uygun uygun olan, herhangi bir saç renginin kullanılabildiği bir tekniktir. Oldukça doğal duran narin-beyaz sarışın ya da açık kahve vurgular ile küçük bir çocuğun saçındaki doğallık elde edilirken saçınızdaki hafif ışıltılar güneşte açılmış hissi veriyor.

Ombre; bir balyaj uygulaması aslında. Saç dipleri koyu, uçlara doğru daha açık renklerin (kontrast yaratmak önemlidir) kullanıldığı bir uygulama. Pek çok farklı şekillerde, pek çok farklı tonlarda yapılmış uygulamaları son bir kaç senedir çokça gördük zaten

Sombre; Ombreye göre daha yumuşak geçişlerin olduğu yine bir balyaj uygulamasıdır. Saç renginizin en fazla 2 veya 3 ton açığına kadar olan rengin saçlarınızın uçlarında, tıpkı ombre uygulamasındaki gibi yer almasıdır. Geçişler daha yumuşak olduğundan daha doğal bir görünüm etkisi verir.

Bronde; Son zamanların en trend uygulaması olan bronde, popülerliği 2017 saç rengi trendleri arasında da sürdürecek gibi duruyor. Blonde yani sarışın ve Brown yani kahverengi kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmaktaymış. Yani, hem sarışın hem de kumral tonları saçında görmek ve doğal bir görünüm yakalamak isteyenler için oldukça ideal.

Uçlarda renkli saç boyaları: Son zamanlarda gerek ünlüler gerekse gençler arasında oldukça yaygın bir uygulama olmakla birlikte aslında ombrenin en uç halidir. Renklerin kalıcığı diğer saç renklerine göre daha az olduğundan ve daha kolay akıp gittiklerinden uzun süre kullanmak mümkün olmayacaktır. Böyle renkleri, kimyasal işlemi çok olabileceğinden sadece uçlarda denemenizi öneririm.

Boyama sıklığı : Saç boyama öncesi, kuaförde saçınızı boyatacağınız renge karar verdikten sonra sormanız gereken sorulardan biri sonrasındaki boyama sıklığı. Diplerin çıkmasından ziyade kızıl gibi renkler kullandığınız zaman zamanla akacak ve geriye soluk bir görüntü kalacaktır.

Boya miktarı : Özellikle evde kendiniz boyayacaksanız (ki ilk sefer için pek önermem. Uzman görüşü ve uygulaması daha iyi olacaktır), alacağınız boya miktarının saçınızın boyuna, kalınlığına göre değişiklik gösterebileceğini unutmayın. Evde saç boyama işlemine başladıktan sonra, boya yetmeme durumuyla karşılaşmanızı istemem, özellikle uzun ve kalın telli saçlara sahipseniz.

Boyama öncesi tutam testi : Evde saç boyama işlemi yapacaksanız, aldığınız boyanın renk sonucu ile ilgili öncesinde küçük bir test yapın. Bir tutamı boyayın, kutuda yazan süre (veya daha az yoğunluk için daha az) bekleidkten sonra yıkayın ve sonuca bakın. Memnunsanız tüm saçınızı boyayabilirsini. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, test sırasında ne kadar beklettiyseniz esas boyamada da o kadar bekletin.

Boyama sırasında : Boyanın alnınıza, kulaklarınıza bulaştığı zaman leke bırakmaması için kulaklarınızın etrafına, alnınızdaki saç diplerine doğru ve ensenize biraz vazelin sürün. Vazelin boyanın deride leke bırakmasını engelleme konusunda çok etkilidir.

Boyama sonrası : Boyalı saçlar için özel olarak geliştirilen şampuan ve saç kremlerini mutlaka kullanmalısınız. Özellikle boyanın içinden çıkan saç kremi saç renginizi daha yumuşak ve doğal gösterir.

Son olarak eğer zaten kuru saç tipiniz varsa, kimyasal işlemler sonrası daha çok kuruma riski de taşırlar. Dolayısıyla düzenli olarak doğal yağlarla saç bakımı, saç maskeleri yapıyor olmak şarttır. Ayda iki kez derinlemesine bakım yapmak saçınızın nemi ve parlaklığını geri kazandıracaktır.

Kendi doğal saç renginiz saçınızı bilmeniz boyamak istediğiniz renge karar vermekte en önemli etken. Sıcak tonlu saç renginiz varsa daha soğuk renkler seçebilirsiniz. . .

Eğer kendi renginizden üç ton daha açık ya da üç ton daha koyu gibi radikal bir değişiklik yapmak istiyorsanız, ilk önce  istediğiniz renkte bir peruğu denemenizi tavsiye ederim. Rengin size uygun olup olmadığını anlamak için en hızlı ve acısız yol.

Saçınızın boyuna ve kalınlığına bağlı olarak, ihtiyacınız olandan birkaç kutu fazla boya almayı tavsiye ederim. Eğer uzun saçlı biri iseniz  tam bir renklendirme için iki kutudan fazla boyaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Yolun yarısında boyanızın bitmesindense fazla boyaya sahip olmaktan zarar gelmez.

hadi iyi günler size. .  bye! .

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle GÜZELLİK & MODA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…