Anasayfa GÜZELLİK & MODA Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi

Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi

13 Dak okundu
0
0
1,219

Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi

Eğer siz de bizim kadar makyajı seviyorsanız muhtemelen interneti, artık çok popüler olmuş olan, makyaj tüyo ve taktiklerini aramak için kurcalamışsınızdır. Peki ya her gün gördüğümüz siyah çizgiler ya da arka plandakiler ya da makyajın tarihi ya da oje nasıl yapılmıştı? İşte biz de tam olarak bundan bahsedeceğiz: Biraz günlük hayatta sık sık kullandığımız muhteşem kedi gözü için sürme gibi birçok güzellik ürünüyle alakalı güzellik ve makyaj tarihinden bahsedeceğiz sizlere!

Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi
Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi

1) Mısır Kaynaklı

Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi
Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi

Antik Mısır’da kozmetik ürünler günlük yaşamda hem erkekler hem de kadınlar için çok büyük bir yere sahipti. Bu zamanlarda kremler ve yağlar güneşten korunmak için epey popülerdi. Ruj ve allık için kırmızı toprakboya suyla karıştırılıp yüze pembemsi bir ışıltı vermek için kullanılıyordu. Mısırlılar, özellikle Cleopatra bile gözlerine günümüzde en fazla google’da aratılan makyaj trendi olan kedi gözü dediğimiz makyaj modelini sürmeyle uygulardı.

2) Sadece Kadınlar için Değildi

Aslında erkekler ve makyaj arasında tahmin edebileceğinizden çok daha uzun bir tarih var! Örneğin Mısırlılar peruklar henüz moda olmadan önce kafalarını kelleşme belirtileri ortaya çıkmaya başlayınca boyarlardı. Fransız Devrimi zamanlarında erkekler yüzlerine çok fazla pudra sürerlerdi statülerini belirtmek için.

3) Zenginler için Cila

Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi
Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi

Antik Çin’de yönetici sınıfı kendilerini halkın geri kalanından kendilerini ayırmak için tırnaklarını boyarlardı. Oje balmumu, yumurta beyazı ve renklendirilmiş pudra gibi birçok farklı maddeden yapılıyordu. Farklı renkler kuvvey ya da güç gibi farklı karakteristik özellikleri simgeliyorlardı. Ojenin yüzyıllardır varolmasına rağmen ilk ojenin patentinin alınması 1919’da oldu. Açık, soluk bir pembeydi. O zamanlar pembeden daha koyu renkli ojelerin edepsizlik olduğu düşünülürdü.
Bu da bilmeniz gereken bir bilgi: Neon oje aslında A.B.D.’de illegal ve birçok markanın neon tonlarda ojeleri olsa da gerçek neon renklendiricileri içermezler. FDA gerçek neon renkli ojeleri onaylamıyor.

4) Eski Maskaralar


Hepimizin çok sevidiği maskaralar henüz ortalıklarda yokken, kadınlar 20. yüzyılın başlarında bu işi biraz farklı yollarla yapıyorlarmış. Esasen küçük bir fırçayı sıcak suyun içine sokup tüyleri sabun ve toz boya karışımına sürterlermiş. Bu küçük fırçayı kirpiklerine uygulamadan önce bir kağıdın üzerine sürüp fazlalıkları da alırlarmış. Siz de makyaj evrildiği için çok mutlu değil misiniz?

5) Kraliçeler bile Ruju Severler


1950’lerin başında Kraliçe Elizabeth taç giyme törenine hazırlanırken kıyafetine tam uyacak bir renkte bir ruj renginin yaratılması için bir komisyon kurdu. Bu renk tonuna “Balmoral Ruj” dendi ve Clarins tarafından yaratılmıştı. Kırmızı-mavi bir tondu.

6) Eller İyi Tester Değillerdir

Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi
Makyaj Hakkında Sizi Şaşırtabilecek 15 Bilgi

Genelde bir makyaj dükkanına girdiğinizde bir fondöten ya da kapatıcıyı denemek için genelde ellerinizi kullanırsınız en kolayı öyle olduğu için. Ancak bu yöntemle doğru renk tonunu yakalayamayacaksınız çünkü eller ve yüz aslında oldukça farklı renklerdedirler. Genelde eller yüzden daha fazla UV ışınlarına maruz kaldıkları için renkleri yüzün renginden daha koyu olur. Daha iyi bir renk uyumu yakalayabilmek için ellerinizi değil göğsünüze en yakın rengi bulmaya çalışın.

7) Makyajın Olmadığı Bir Zaman

Aslında makyajın kabul edilemez addedildiği bir zaman vardı. 19. yüzyılda erkekler ve kadınlar daha ahlaklı görünmek için makyaj ve ağır parfümler kullanmadılar. Kabul gören şeyler yalnızca hafif çiçek kokular ve renksiz yüz kremleriydi. Düşünebiliyor musunuz?

8) Pompalamayın!


Maskara fırçasını tübün içine daha fazla maskara alabilmek için tüpün içine sokup çıkarmak çok yaygın bir bilgidir. Ancak bu yanlış. Aslında fırçayı tüpe sokup çıkarmak tüpün içine ileride topaklanmaya sebep olacak havanın girmesine neden olur ve maskarayı kurutur.

9) Dudaklada Mücevherler


Antik ruj ilk olarak 5000 yıl önce Mezopotamya’da görülmüştür. Rujlar mücevherlerin ezilmesiyle yapılırdı! Mücevherler toz haline gelene dek ezilirlerdi ve dudaklara bastırılırdı.

10) Çakma Benler


Günümüzde benler günümüzde bir güzellik işareti olarak addedilirler. Marliyn Monroe ve Cindie Crawford gibi ünlüler bu güzellik algısını modern zamana taşıdılar ama Viktoryan dönemde bu benler o kadar çok isteniyordu ki kadınlar tarafından, kendilerine çakma benler yapıyorlardı.

11) Parfüm sıkılmış… Gemiler?
Cleopatra’nın hüküm sürdüğü dönemde gemilerinin parfümlenmesini istemesiyle ünlenmişti. Gemileri parfüme boğardı, o Roma’ya varmadan her yere parfüm kokusunun dağılması için. Araba kokularının bir milyon katı kadar olması gibi bir şey yani.

12) Garip Kurallar
Bu güne kadar Morrisville, Pennsylvania’da bir kadın ilk kez makyaj yapmadan önce izin alması gerektiğini biliyor muydunuz? Evet bu gerçek bir kural her ne kadar uygulanmıyor olsa da.

Bu da okuyabilirsiniz : makyaj hataları . peki bu hataları nasıl çözürüz?

13) Pürüzsüzlük
Günümüzde yüzdeki pürüzleri kapatmak popüler olsa da antik Roma’da bu işi epey abartmışlardı. Kırışıklıklar, çiller, güneş lekeleri ve diğer pürüzler pek hoş karşılanmazdı. Kırışıklıklarını kapatmak ve yumuşatmak için kuğu yağı ya da domuz sütü kullanırlardı. Çiller ise sümüklü böceklerin kabuklarıyla kapatılmaya çalışılırdı. Iyy!!

14) Kılsızlık


1400’ler ve 1500’lerde kadınların hem saçlarında hem de yüzlerinde saçsız, kılsız olmaları popülerdi. Hatta kadınlar makyajla kaşlarını kapatırlardı. İşte bu da aslında Mona Lisa’nın resminde kaşlarının olmamasının sebebidir.

15) (Çakma) Bronzlaşmanın Başlangıcı


Altın renkli, ışıltılı ten renginin 60’ların bombaları olan Anne Margret ya da Brigitte Bargot gibi bombaların moda yaptığını düşünseniz bile aslında bu güneş yanıklı ten modası Coco Chanel’e kadar dayanıyor. 1923’te bir gemi turunda yanlışlıkla güneş yanığı olduktan sonra bu moda hiç bitmedi. Çoğu insan için artık güneşin altında yanmadan bronzlaştırıcı losyonlarla istedikleri altın rengine kavuşabiliyorlar ve güneş koruyucu fiyatları tavana çıktı!

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle GÜZELLİK & MODA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…