Anasayfa GÜZELLİK & MODA Cilt Bakımı Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar

Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar

8 Dak okundu
0
0
655

 Lazer senin için uygun epilasyon metodu mu?

Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar
Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar

Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar : Gelin lazer epilasyonun artı ve eksilerini konuşalım. Gerçek şu ki, konu vücut tüyü temizliğine gelince, seçeneklerin var ve seçim yapmadan önce hepsinin üzerinde düşünmek istiyorsun. Hepsini jiletle alabilirsin ancak tüyler birkaç güne tekrar uzar. Tüy dökücü kremler tüyleri dakikada yok eder ancak ıslak köpek ve benzin karışımı gibi kokma eğilimleri var.

Daha kusursuz bir tüy temizleme istiyorsan, tüyleri kökünden koparan ağda ya da şekerleme yöntemleri üzerinde düşünebilirsin. Tüyler haftalarca geri uzamaz, ancak ağda çok acıtan bir işlemdir ve tüyler uzamaya başladıkça aşırı kaşıntı yapar.

Elektroliz gibi daha kalıcı seçenekler de var. Elektrolizde, kıl kökünü ortadan kaldırmak için her kıl köküne yerleştirilen ve elektrik akımı yollayan süper ince bir iğne kullanılır. Eğer bunun acı verici olduğunu düşünüyorsan, haklısın ve seans çok vaktini alabilir.

Ve bu bilgiler bizi, tüy uzamasını en aza indirgemek için kıl köküne hasar veren popüler ve yarı-kalıcı bir epilasyon seçeneği olan lazer epilasyona götürüyor. Derma di Colore kurucusu Carlos A.Charles, M.D., SELF’e verdiği önceki röportajında şöyle diyor, “Lazer, tüyleri, özellikle saç kökünde bulunan pigment hücrelerine odaklanarak algılar.”

Tüydeki melanin algılandığı anda, lazer bütün tüyü köküyle birlikte yakar. Birkaç seansın ardından jiletini atabilir ve ağda randevularını iptal edebilirsin. Ancak ilk seansınıza kaydolmadan önce(ki birden fazla olacak), lazer epilasyonun artı ve eksilerini sunalım.

Lazer Epilasyonun ARTILARI NELERDİR?

Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar
Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar

#Lazer epilasyon sonsuza kadar tüylerden kurtarmasa da (sadece elektroliz kalıcı epilasyon için FDA onaylıdır),tıraşı bırakmanı sağlayacak noktaya kadar tüy büyümesini önemli ölçüde azaltır.

#Vücudunun her yerine yaptırabilirsin ve makine geniş bölgeleri hızlı bir şekilde kaplayabilir. Bacaklar, sırt, koltuk altları, bikini çizgisi, karın, yüz… Lazer epilasyon için bölge sınırlaması yoktur.

#Acı seviyesine gelirsek, lazer epilasyon, tıraş(acısız) ile ağda(feci acıtıyor) arasında bir yere tekabül eder. Teknisyenler lazer işleminden önce ve sonra bölgeyi uyuşturmak için buz kullanırlar. Ayrıca seanslar sürdürüldükçe ve tüyler inceldikçe acı giderek azalmaktadır diyor Charles.

Lazer Epilasyonun EKSİLERİ NELERDİR?

Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar
Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar

 

– Uzun bir süreçtir. Koltukaltı lazer epilasyonu seansı bir dakikadan az sürer. Bununla birlikte, gerçek sonuçların görülebilmesi için birden fazla seans gerekir (bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak 3 ve 8 arasında), ve genellikle seanslar arasında altı hafta beklemek zorundasın.

–  Pahalıdır. Yaşamın boyunca jiletlere ya da bikini ağda seanslarına harcadıklarını toplarsan, lazer epilasyon seansı başına $200-$400 ‘a kadar tekabül eder. Lazer epilasyonu bir güzellik yatırımı olarak düşünebilirsin.

 

Lazer Epilasyonun Avantajları ve Zararlar

 

– Lazerin kolayca hedefleneni çekebilmesine olanak veren şey ten rengi ve kıl kökündeki pigment arasındaki kontrast olduğu için, lazer epilasyon koyu tüylere sahip açık ten renginde en iyi, koyu tenlerde ise daha kötü sonuç verir. “Daha koyu tene sahip hastalarda, pigment zengini ten rengiyle, kıl kökü, lazerin algısı için yarışır durumdadır.” diyor Charles. Bu, koyu ten tipleri için ihtimal yok anlamına gelmez, ancak gideceğin tesisin uygun şekilde donatılmış olduğundan emin olmak isteyeceksin. Bazı lazerler, Nd:YAG gibi, tüm ten tiplerinde tüy ve teni ayırt etmede daha iyidir.

 

– Eğitimsiz bir teknisyen tarafından yapıldığında, lazer epilasyon ciltte yanıklar veya izler bırakabilir. Maalesef, lisans prosedürleri devletten devlete değişkenlik gösterir ve bazen buna ihtiyaç bile olmaz. “Lazer merkezleri”nden sakının ve prosedürü yapmak için teknisyeninize nereden sertifikalı olduğunu sorduğunuzdan emin olun. Lazer epilasyon işlemini sağlamak isteyen doktorlar bile eğitime gerek duyarlar.”
Lazer işlemi tıp fakültesinde öğretilmediğinden, lazer işlemi yapacak doktorların da eğitime ve sertifikaya ihtiyacı var,” diyor dermatolog Marina Peredo, M.D., SELF’e verdiği son röportajında.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Cilt Bakımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…