Anasayfa GÜZELLİK & MODA Göbek Eritme için 6 Kolay Yolu

Göbek Eritme için 6 Kolay Yolu

17 Dak okundu
0
0
944

Göbek Eritme : Kilolu olmak her zaman sağlıksız olmak anlamına gelmez. Hatta birçok insan fazla kilolu olmasına rağmen gayet sağlıklı ve normal kilodaki birçok insanın da obeziteyle bağlantılı sindirim sorunları var. Bunun sebebi derinin altındaki yağın aslında o kadar büyük bir problem olmaması. Önemli olan karın boşluğundaki yağlar, yani göbeğinizdeki, bel bölgenizdeki yağlanma. Eğer çok kilolu olmamanıza rağmen bel kısmınızda fazla yağlanma varsa bu konuda bir adım atmanız gerekir.

Göbek
Göbek

Göbek yağı genellikle bel ölçünüzle tahmin edilir. Bu evde bir mezurayla bile kolaylıkla yapılabilecek bir ölçüm. Erkeklerde 102 cm (40 inc) ve kadınlarda 88 cm ( 35 inc)’in üzerinde olan her değer abdominal obezite yani karın bölgesiyle ilgili obezite anlamına gelir.

Aslında vücudun diğer bölgelerine nazaran karın bölgesindeki yağı hedef almış olan birkaç kanıtlanmış yöntem var. İşte size kanıtlanmış 6 karın bölgesi yağı yakma yöntemi!

1) Şeker yemeyin ve şeker eklenmiş içeceklerden içmeyin

Göbek Eritme 6 Kolay Yolu
Göbek Eritme 6 Kolay Yolu

Eklenmiş şeker sağlıksızdır. Çalışmalar metabolizmaya kendine özgü bir zararı olduğunu kanıtlamıştır.
Şeker yarı glükoz yarı da fruktozdan oluşur. Ve fruktoz vücudumuzda ancak karaciğerde metabolize edilebiliyor. Çok şeker yediğinizde bu fruktoz miktar karaciğere fazla geliyor ve bunu yağa çeviriyor. Birçok çalışma göstermiştir ki fazla şeker, genelde fazla fruktoz yüzünde göbek yağının birikmesine sebep oluyor. Bazıları bunların şekerin vücudumuzdaki başlıca zararlı sonuçlarından biri olduğunu düşünüyor. Karın bölgesindeki yağı ve karaciğerdeki yağı yükseltiyor ve bu da insülin direncine neden oluyor. Aynı zamanda birçok metabolik probleme de ev sahipliği yapıyor vücudumuz bu nedenle.
Bu anlamda sıvı şeker daha da kötü. Sıvı kaloriler beynimizce katı kaloriler gibi algılanmıyor bu yüzden de şeker ilaveli içecekler içtiğimizde sonunda çok fazla kalori tüketmiş oluyoruz. Çalışmalar, çocuklara günlük verilen bu içeceklerin obezite olma risklerini %60 yükselttiğini gösteriyor.

Şekeri hayatınızda minimize etmeye karar verin ve mümkünse şeker ilaveli içecekleri hiç içmeyin. Bunlar meyve suları, şekerle tatlandırılmış içecekler ve farklı yüksek şekerli spor içeceklerini de kapsar. Tabii burada tamamen gerçek meyvelerden üretilen içecekleri kast etmiyoruz çünkü onlar aslında içerdikleri yüksek fiberle fruktozun olumsuz etkilerini yatıştırırlar ve inanılmaz sağlıklıdırlar. Meyvelerden alacağınız fruktoz miktarı, içeriğinde yüksek miktarda işlenmiş şeker olan gıdaların yanında önemsiz kalır.

Eğer işlenmiş şekeri hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız o zaman gıdaların içeriğini okumanız gerekli. “Sağlıklı Yiyecekler” sıfatıyla satılan gıdalar bile bazen çok yüksek oranda şeker içerebiliyorlar.

Özet: Fazla şeker alımı karın bölgesinde yağlanmaya sebep olabiliyor özellikle gazlı içecekler gibi şekerli ürünler.

2) Daha fazla protein tüketmek göbek yağı eritmek için çok iyi bir uzun dönemli plan

Göbek Eritme 6 Kolay Yolu
Göbek Eritme 6 Kolay Yolu

Konu kilo vermek olduğunda protein inanılmaz sağlıklı bir makro besin.
Eğer hedefiniz kilo vermekse beslenme biçiminize yapabileceğiniz en etkili değişim protein eklemek olacaktır. Sadece kilo vermenize değil hatta diyeti bıraktıktan sonra da kilolarınızı geri almanızı engelleyecektir.
Proteinin özellikle göbek yağlanasına etkili olduğunu gösteren bazı kanıtlar da var. Bir çalışma, insanların tükettiği protein miktarı ve niteliğinin göbek yağlanmalarıyla ters orantılı olduğunu göstermişti. Daha iyi ve fazla protein tüketenlerin daha az göbek yağı oluyor.
Danimarka’daki bir çalışmada da proteinin göbek yağlanması riskini 5 yıl süreli koruduğu gösterildi.
Çalışmaların çoğu proteinin etkili olabilmesi için tüketilen besinin %25-30 kalorisinin protein olması gerektiğini gösteriyor. Böyle bir oranı hedeflemelisiniz.
İşte bu yüzden içeriğinde yüksek protein olan besinler tüketmeye çalışın. Bunlara örnek olarak yumurta, deniz ürünleri, balık, baklagiller, et ve süt ürünleri ve bazı tam tahıllı gıdalar söylenebilir. Bunlar beslenmeniz için en iyi proteinlerdir.
Bonus: Yiyeceklerinizi hindistancevizi yağıyla pişirmeyi deneyin. Bazı çalışmalar günde 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağının az da olsa göbek yağını azalttığını gösteriyor.
Özet: Yeterli miktarda protein tüketmek kilo vermek açısından önemli. Bazı çalışmalar proteinin özellikle göbek yağını eritmekte etkili olduğunu kanıtlıyor.

3) Karbonhidratları beslenme düzeninizden kesip atın

Göbek Eritme 6 Kolay Yolu
Göbek Eritme 6 Kolay Yolu

Karbonhidratları kesmek kilo vermek konusunda oldukça etkili. Bu birçok çalışma tarafından destekleniyor. Karbonhidratları kestikleri zaman insanların iştahları azalıyor ve böylece kilo veriyorlar.
20’den fazla denenmiş çalışma göstermiştir ki düşük karbonhidratlı diyetler düşük yağlı diyetlere nazaran kilo vermekte 2-3 kat daha etkili.
Düşük karbonhidratlı diyetler vücudunuzdaki su kilolarını da hızla azaltacaktır. Böylece birkaç gün içerisinde tartıda büyük değişimler görmek mümkün olacaktır.
Sadece işlenmiş karbonhidratları (ekmek, makarna gibi) kesmeniz yeterli olur, hele bir de yüksek proteinli besinler tüketiyorsanız.

Eğer çok hızlı kilo vermek istiyorsanız günlük karbonhidrat alımınızı 50 grama indirin. Ancak çok aşırıya gitmeniz sağlığınız açısından sakıncalı durumlara yol açacaktır.

Özet: Çalışmalar düşük kalorili diyetlerin kilo vermek konusunda özellikle de karın bölgesi ve organların ve karaciğerin çevresindeki yağlanmaları azaltacağını gösteriyor.

4) İçinde yüksek miktarda fiber bulunan gıdalar tüketin, özellikle akışkan olmayan fiber

Göbek Eritme 6 Kolay Yolu
Göbek Eritme 6 Kolay Yolu

Genelde çok fazla fiber alımının kilo vermeyi kolaylaştırdığı söylenir. Bu doğru ama her fiber aynı şekilde değildir. Çoğunlukla çözünen ve akışkan olmayan fiberler kilonuzu etkiler.
Bir çalışma günlük fiber alımının günde 14 gram artırmasının %10 kalori alımını azalttığı ve bunun da dört ayda 2 kilogram kilo vermenizi sağlayacağını gösterdi.
Beş yıllık bir çalışma da günlük 10 gram çözünebilen fiber alımının karın boşluğundaki yağ oranının %3,7 azalmasına neden olduğunu ama derinin altındaki yağla bir alakası olmadığını göstermiştir. Bu da aslında çözünebilen fiberin tehlikeli olan karın bölgesi yağının azalmasında etkin olduğunu gösteriyor.
Fiber almanın en iyi yolu sebze ve meyveler gibi bitkisel yiyecekler tüketmektir. Bakliyatlar da bu konuda faydalıdır.
Özet: Birçok çalışma çözünebilen fiber tüketmenin karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmak konusunda etkili olduğunu ve bunun da sağlığa oldukça önemli faydalar sağladığını göstermektedir.

5) Egzersiz yapmak göbek yağı eritmek konusunda oldukça etkili

Göbek Eritme 6 Kolay Yolu
Göbek Eritme 6 Kolay Yolu

Spor yapmak birçok farklı sebepten dolayı çok önemli. Uzun, sağlıklı ve hastalıklardan uzak bir yaşam için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir spor yapmak.
Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor ki burada karın bölgesiyle ilgili egzersizlerden bahsetmiyoruz. Sadece belirli bir bölgede kilo vermek mümkün değil ve sonsuz mekikler çekmeniz göbeğinizdeki yağları eritmeyecek.
Yapılan bir çalışmada, 6 haftalık bir süreçte sadece karındaki kaslarda yapılan çalışmalar karın bölgesi ölçüsünde neredeyse hiçbir farklılık yaratmamış.

Bunu da söyledikten sonra, başka tip egzersizler yapılabilir. Yürümek, koşmak, yüzmek gibi aerobik egzersizler birçok araştırmada karın bölgesindeki yağın azalmasında önemli etkiler yaratmışlardır.
Başka bir çalışma da egzersiz yapmanın verilen kiloların geri alınmaması açısından önem taşıdığını gösteriyor. Hatta aynı zamanda yangı, kan şekeri değerleri ve diğer merkezi obeziteyle ilgili metabolik problemlerin egzersizle azaltılabileceği de çalışmalarda gösteriliyor.
Özet: Eğer göbek yağlarınızı eritmek istiyorsanız egzersiz yapmanın önemli etkileri olacaktır. Ayrıca bazı sağlık sorunlarınıza da iyi gelecektir.

6) Yiyeceklerinizi kontrol edin ve hangi gıdadan ne kadar tükettiğinizi düşünün

Göbek Eritme 6 Kolay Yolu
Göbek Eritme 6 Kolay Yolu

Genelde herkes bilir, ne yediğiniz çok önemlidir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde çoğu insan ne yediğini bilmiyor. Bence eğer biri beslenme şeklini daha iyi hale getirmek istiyorsa neler yediğini kontrol etmeli. Bu gün içinde her yediğinizi ölçmeniz anlamına gelmez ancak yine de arada sırada birkaç günlüğüne ne yediğinize dikkat edip ölçmek, beslenmenizde düzenlemeler yapabilmenize yardımcı olur.
Ben bunu her ay yapıyorum. Her yediğimi ölçüp değerlendiriyorum ve böylece beslenme düzenimi kontrol edebiliyorum. Böylece hedeflerime ulaşmak konusunda nasıl değişimler yapmam gerektiğini görebiliyorum.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle GÜZELLİK & MODA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…