Anasayfa GÜZELLİK & MODA Cilt Bakımı Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi

Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi

19 Dak okundu
0
0
1,262

Yüz Bakımı Önerileri : Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi

Yüz Bakımı Önerileri : Kusursuz, leke ve aknesiz bir cilt artık hayal olmaktan çıktı, gerçek. Hep istediğin parıltıyı yakalamak için işte sana altın değerinde yüz bakımı önerileri. Doğal yollarla güzelleşen bir cilt için güzellik sırlarımıza göz at, cilt sıkıntılarını elden geçir ve püf noktalarımızı düzenli olarak izle. Heyecanlı mutlu veya gergin, nasıl olursan ol seni ele veren yüzündür. Bu nedenle günlük cilt bakımı, lekeleri uzak tutup doğal güzelliğini ortaya çıkarmak için uzman ipuçları yakaladık. İster yoğun bir cilt bakımı için zamanın olsun veya olmasın, kendini temel bilgilerle şımart.

Neden, Tanrım, neden? Kusursuz bir cilt istemek çok mu fazla şey istemek demek? Gece geç yatmak sabahında koyu gözaltlarına yol açıyor. Parti mi yaklaşıyor? Bir dakika, bir sivilce keşfettim sanki. Evet evet, temel TTN tekniğine aşinayız… Temizleme- Tonlama- Nemlendirme. Piyasada patlak veren tüm yeni yüz yıkama, güneş koruyucu ve yaşlanma karşıtı kremleri denedik. Eğer kuru ve donuk, yağlı ve lekeli bir cilt yetmiyorsa, karma bir cilde sahip oluyorsun! Ayrıca biz, güneşli ortamda güzel bir cilde sahip olabilmek için her şeyi denemeye istekliyiz. Fakat bu kısa sürede olacak bir mucize değil.

Şanslısın, cilt bakımını basitleştiriyoruz.
Temeller: 6-8 saat uyku, 8 bardağa yakın su tüketimi, temiz havada yürüyüş, cildi güneşin zararlı ışınlarından koruma, taze sebze meyve tüketimi, makyaj temizliği.

Güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma Önerisi :

1- Yap

Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi
Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi

 Her zaman( evet her zaman) yatmadan önce makyajını temizlediğinden emin ol. Gece boyunca cildinin nefes alması gerekir. Makyaj, gece boyu tutulduğunda gözenekleri tıkar, leke ve/veya siyah nokta oluşumuna yol açar. Makyaj temizleyicin yok mu? Bir pamuğa zeytinyağı dök ve nazikçe masaj yaparak makyaj ile kirden kurtul.
Yapma: Arındırmanın vazgeçilmez olduğunu unutma. En azından haftada bir veya iki defa, ölü deri katmanlarını temizlemek için cildini arındır. Eminiz ki bu, cildine daha sağlıklı bir parlaklık ve temiz bir görünüm kazandıracaktır. Ayrıca, cevizde bulunan antioksidanlar kirleri gidermeye ve parlak cilde zemin hazırlamaya yardımcı olduğundan cildini arındırmak için cevizi toz haline getirip yoğurtla karıştırarak uygulayabilirsin.

2- Güneş ve Cilt

Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi
Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi

Yap: UVA ve UVB ışınlarını bloke eden en az 15 SBF’ye sahip güneş kremi kullan. Güneşe maruz kalmak zamanla kırışıklıklara, yaşlanmaya ve diğer cilt problemlerine neden olabileceğinden cildini güneşten korumak zorundasın. Ürünün gözenekleri tıkama eğiliminde olmadığından emin olmak için etiketteki ‘noncomedogenic’ veya ‘nonacnegenic’ yazılarının olmasına dikkat et.
Yapma: Dışarısı bulutlu veya soğuk dahi olsa güneş koruyucunuzu kullan(mazeret gösterme). Bir plaja veya kar/buz gibi yansıtan yüzeylerin olduğu yerlere gidiyorsan, cildine en az 30 SPF’lük güneş kremi uygulamalısın.

3- Sen, Yediğin Şeysin

Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi
Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi

Yap: Tabağa ne koyduğuna dikkat et. Taze meyve, yeşillik, yeterli protein ve vitamin tüket. C vitamini açısından zengin ve yağ-şeker bakımından düşük olan beslenme şekli cildin parlaklığını yükseltir. İnsülin düzeylerini düşüren, hücrelerin sağlıklı bir denge kurmasını sağlayan düşük şeker içeren bir beslenme şekline uy.
Yapma: Amerikalı yazar ve Ayurvedik doktor Vasant Lad, ‘ The Complete Book of Ayurvedic Home Remedies’ adlı kitabında şunu öneriyor: “Baharatlı ve mayalanmış yemekler, tuz, narenciye, kızartma yiyecekler tüketmeyin. Bunların yerine pirinç, yulaf ezmesi ve elma sosu gibi hafif gıdaları tüketin.”

4- Terle gitsin!

Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi
Yüz Bakımı Önerileri: Doğallıkla güzel bir cilt için 10 Yap ve Yapma önerisi

Yap: Düzenli egzersiz yap. Koşu, yürüyüş ve yoga vücuduna gerekli kan dolaşımını düzenler ve ayrıyetten tüm vücudun temizlenme sürecini hızlandıracaktır. Spordan sonra yüzünde bir parıltı bile fark edebilirsin. Zamanın mı olmuyor? Sadece evinin etrafında yürüyüş yapmaya çık.
Yapma: Egzersizden önce ve sonra cilt bakımını ihmal etme. Başlamadan önce yağ üretimini en aza indirgemek için tonik sür. Sonrasında ise cildi nemlendirmek için shea yağı veya zeytin yağı uygula.

5- Yüz Bakımı Önerileri : Güzellik Uykusu

Yap: Her gece en az 8 saat uyumayı dene. Eğer gözlerini uykuya yeterince kapatmazsan cildin de senin gibi yorulur – sarkar ve gözaltı torbaların çıkar. O yüzden riske atma. Ayrıca cildini doğal yollarla yumuşatıp iyileştirmek için yüzüne haftada iki veya üç kez bal uygulayabilirsin.
Yapma: Max Hastaneleri’nden dermatolog Rahul Nagar “Yatmadan önce yüzünüzü yıkayıp nemlendirmeyi unutmayın” diyor. “Kuru ciltler için alkol içermeyen hafif temizleyiciler kullanın. Bol miktarda nemlendirici uygulayın ve cildi çok kuruttuğundan sıcak sudan kaçının.”

6- Kurtuluş için H2O

Yap: Su tüketin. En az 8 bardak olacak şekilde bol su iç. Ayrıca, karpuz, salatalık, portakal, çilek, greyfurt ve kantalup kavunu gibi su oranı yüksek meyve ve sebzeler tüket. Ayurverda doktoru olan Vasant Lad, soğutma etkisine sahip olduğundan suyu “mavi renkli şişede” içmeyi öneriyor.
Yapma: Gül suyunu gözden gelmeyin. Sabahları karşılaşılan göz şişkinliğini azaltmaya yardımcı olur, pH dengesini korur ve gün içerisinde kullanıldığında doğal yolla cildini nemlendirmiş olursun.

7- Hoşçakalın Akneler

Yap: Günde üç defa, nazikçe dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünü ılık su ile yıka, temizleyicinde alfa hidroksi asit veya beta hidroksi asit içerdiğinden de emin ol. Multani mitti (kil) içeren yüz maskeleri de oldukça etkili. “Yüzünüzü temizledikten sonra, kurutup benzoil peroksit içeren bir losyon uygulayın” diyor Max Hastaneleri Dermatologu Zaheer Ahmed. Benzoil peroksit, antibakteriyel özelliğiyle etkili olacaktır.
Yapma: Sivilcelerini patlatma, çünkü daha fazla şişmeye, kızarıklıklara hatta yara izlerine yol açabilir. Sivilce çıkacağını mı hissediyorsun? Bölgeyi gül suyu ile temizleyip soğutulmuş yeşil çay paketini 10 dakikalığına yerleştir. Ayrıca gözlük veya güneş gözlüğü kullanıyorsan, yağlanmanın göz çevresi ve burun bölgesindeki gözeneklerin tıkamasına sebep olmaması için sık sık temizlendiğinden emin ol.

8- Özüne Dön

Yap: Cildin nefes alması için Ayurveda peelinglerini kullanarak cildi besleyin. Neyse ki ihtiyacın olan her şey zaten mutfakta. 2 çorba kaşığı nohut unu, yarım çay kaşığı toz zerdeçal, bir miktar kâfur ve gül suyu/süt/su içeren sandalağacı senin için mükemmel bir cilt bakım paketidir. Evet, güzelliğin sırları antik Ayurveda’da yatıyor.
Yapma: Temelleri ihmal etme. Sudarshan Kriya’yı güzellik parolan yap. Evet bu kadar basit. Sadece nefes almak bile seni cilt lekelerinden ve sivilcelerden kurtarabilir. Nidhi Gureja, Art of Living’te şöyle diyor: ” Sudarshan Kriya, kendine özgü doğal ritimler içeren nefes alma tekniğiyle beden, zihin ve duyguları uyumsallaştırır. Bu yöntem, birikmiş stresi serbest bırakmaya yardımcı olur, ve her bireyin deneyimi farklı olur. “

9- Her Gün Spa?

Yap: Düzenli bir cilt bakım rejimi uygula. “Kuru ciltler için kiraz maskesi kullanın. Taze kiraz lapasını yatmadan önce yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın”, diyor Amerikalı yazar Vasant Lad.
Yapma: Kendini şımartmayı unutma! Yağlarla nazikçe yapılan bir yüz masajı harikalar yaratabilir. Cildinizin türüne bağlı olarak, hardal, hindistancevizi, badem veya Kumkadi yağlarını seç; çünkü parlak bir cilt kazanmana yardımcı olan mükemmel besleyici maddelerdir. Daha da iyisi- biraz dinlendirici enstrümantal müzik aç. 20 dakikaya güzel bir cilde ve rahatlamış bir sen’e kavuşacaksın.

10- Sağlıklı Alışkanlıklar

Yap: Kendine zaman ayır ve mümkün olduğunca stresten kaçın. Stresliyken, daha fazla patlama eğiliminde olduğunu fark ettin mi? Bunun nedeni, stresin, vücudunun kortizol ve diğer hormonları üretmesine neden olması ve bunun sonucunda cildi daha yağlı hale getirmesidir. Nefes egzersizleri, yoga ve meditasyon gibi stres kontrol tekniklerine başvur. Ne kadar meditasyon yaparsan o kadar çok ışık saçarsın.

Yapma: Çene çizgini ve yüz kaslarını ihmal etme. Günde yalnızca 5 dakika boyunca birkaç yüz egzersizi yap. Çenede kırışmalar oluşacak şekilde alt dudağını çıkarabilir, sonra da çeneni göğüs hizana kadar indirebilirsin. Harikalar yaratan bir başka egzersiz, tavana doğru bakıp dudak bükmektir. Cildi daha sıkı hale getiren kasları gerer. “Ölene kadar 18”, neden olmasın?

Mükemmel giyinmişsiniz, ancak görünüşü tamamlamak için bir şeye ihtiyacınız var. Gülüşünüz! Bedenlerimizi ve görünümümüzü kusursuzlaştırmak için çok fazla zaman ve enerji harcarken, iç sevincimizi ve mutluluğumuzu dışa vurmayı unuturuz. “Yüzünüzde bir gülümseme yerleştirmek, yüz kaslarınızın ve cildinizin sağlıklı halini sürdürmeye yardımcı olacaktır. İnsanlar olduğunuzdan 10 yaş genç olduğunuzu söyleyebilir!” diye ekliyor Ayurveda doktoru Vasant Lad.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Cilt Bakımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…