Anasayfa GÜZELLİK & MODA Cilt Bakımı SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

7 Dak okundu
0
0
787

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

Akne ve sivilceler içinde kalmanızın sebebi sadece reglin yaklaşması değil.

İşte en şaşırtıcı tetikleyicilerden bazıları- önlem al ve böylelikle sen de lekesiz, parlak bir cilde sahip olabilirsin!

1. Gözenek tıkanıklığına sebep olan maddeler içeren ürünler kullanıyorsun. 

Mineral yağ, bazı losyonlarda bulunan, süper-nemlendiricilik özelliği olan bir maddedir, ancak aynı zamanda gözeneklerinin tıkanmasına ve sivilcelerin patlak vermesine de sebep olur. Cilt bakımı ve kozmetikte bulunan silikonlar da gözeneklerini tıkayabilir.

2. Siyah noktaya karşı gereğinden fazla önlem alıyorsun.

 Salisilik asit, benzoil peroksit veya kükürt içeren ürünlerin aşırı derecede kullanılması cildini kurutabilir ve daha fazla yağ üretimine ve muhtemel lekelenmelere yol açabilir. Bu bileşenler aslında sivilcelerin görünümünü daha da kötüleştirebilir, çünkü çok sık kullanıldığında aktif maddeler cildin üst tabakasını tahriş edebilir ve böylelikle sivilceyi daha da kızartmış olursun.

3. Baharatlı yiyecekler yiyorsun.

 Baharatlı yiyecekler genellikle, bazı kişiler için tahriş edici olabilen ve cildin pH seviyesini bozabilen asidik likopenli domates ve biber içerir. Ancak, cildini tahriş edebilecek olan besinler sadece baharatlı olanlar değildir. Bazı insanlar süt ürünlerine, hamur işlerine veya başka çeşit yiyeceklere karşı sivilce üretebilir.

4. Saç ürünlerin cildine zarar veriyor.

 Şampuan, saç kremi ve şekillendiricilerin içerdiği sülfatlar(temizlik maddeleri), ağır nemlendirme maddeleri ve silikonlar gözeneklerine sızabilir, tıkanabilir, akne veya sivilcelere yol açabilir.

5. Cilt peelingini abartıyorsunuz. 

Sivilceleri olan birçok insan, süngerle ne kadar ovalasa, ne kadar çok kaba eksfolyantlar(ezilmiş kayısı çekirdeği gibi) kullansa veya ne kadar çok temizleme fırçası kullansa cildinin o kadar pürüzsüz olacağını düşünür, fakat gerçekte sorun kaçınılmaz olarak daha da kötüleşir. Yüzündeki akneye peeling yaptıkça bakterileri çevreye daha da yayarsın.

6. Erkek arkadaşının sakalı var.

  Tabiki bazı erkeklere sakal çok yakışıyor, ancak bu durum güzel yüzün için pek hoş olmayabilir özellikle konu sivilce oluşumu olduğunda. Yüzleriniz temas ettiğinde yumuşak teninde sakalların dikenli sürtünmesi sonucu yağ üretimini arttırarak lekelere ve tahrişlere yol açabilir. Erkek arkadaşınızdan sakallarını kesmesini veya yüzünüzü bıçaklayan küçük kılıç etkisini azaltmak adına sakallarını hindistan cevizi yağı gibi ürünler kullanarak yumuşatmasını rica edin.

7. Sigara içiyorsun.

 Her sigara yaktığında, yüzüne giden oksijen miktarını azaltırsın. Bu sadece kansere yakalanma riskini arttırmaz, aynı zamanda kırışıklıklara ve gözenek büyümesine yol açan kolajen ve elastinin artışına neden olursun. Ayrıca dumandaki kanserojenler cildini tahriş eder ve daha fazla yağ üretimine neden olarak sivilcelere yol açar.

8. Sivilceleri sıkmadan duramıyorsun. 

Cazip gelen bir yöntem olabilir, ancak kendini dermatolog sanmak iyi bir fikir olmayabilir, çünkü ize sebebiyet verebilecek kızarıklığa neden olmadan kendi sivilceni patlatmak imkansızdır. Daha da kötüsü, yağı gözeneğin dışına çıkarmaya uğraşırken bakteriyi daha da derine itebilir veya çevreye saçarak daha fazla sivilce çıkmasına neden olabilirsin.

9. Birikmiş stresin çıkmasına müsaade etmiyorsun. 

Stres akneyi, akne stresi tetikler ve bu bir kısır döngüdür. Genel olarak, baskı altında olduğunda, kortizol dahil olmak üzere cildin stres hormonu üretir, ki bu hormon testosteron oluşumunu arttırarak yağ üretimine ve gözenek tıkanmasına yol açar.

10. Çok fazla şapka takıyorsun veya yüzüne çok dokunuyorsun. 

Şapkanın astarı veya kumaşı, cildinin terlemesine, bakteri toplanmasına, gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilir. Ayrıca, yüzüne dokunmak veya sırada otururken destek amacıyla elini çenenin altına koymak ellerindeki bakterileri yüzüne aktarabilir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Cilt Bakımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

Alarmın Erteleme Düğmesine Güveniyor Musunuz?

Alarmın Erteleme Düğmesine Güveniyor Musunuz? Birkaç dakika daha… Yataktan kalkip dışarı a…