Anasayfa GÜZELLİK & MODA Cilt Bakımı Aknenin nedenleri ve kurtulma yönleri

Aknenin nedenleri ve kurtulma yönleri

17 Dak okundu
0
1
754

Aknenin nedenleri ve kurtulma yönleri

Akne nedir?

Halk arasında sivilce adıyla bilinen akne, en sık rastlanan ve kişilerde psikolojik problemler oluşturabilen bir cilt problemi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle, sonbahar ve kış aylarında daha da kötüleşebilen akne; bazen de yaz aylarında terleme ve güneş etkisi ile yağ salgısının artmasına bağlı oluşabiliyor.

Akne, en sık ergenlerde olmak üzere her yaşta görülebilen, deride bulunan yağ bezlerinin ve kıl köklerinin düzgün çalışmaması sonucu, belirli vücut bölgelerinde ortaya çıkan bir inflamasyondur.

İnsan derisinin içinde özellikle de boynun yukarısında kalan bölgelerde-her tüy ağzına bir yağ gözeneği düşmektedir. Bu yağ gözeneklerinin içinde de cildimizin parlaklığını sağlayan, onu dış koşullardan, rüzgâr, güneş vb. koruyan sebum diye bilinen sabunumsu bir madde bulunmaktadır. Gözeneklerin içerisine dolan bu yağ, bakteri ve ölü hücre kalıntılarının birikmesi ve havayla temas etmesi sonucunda okside olarak rengi siyaha dönen bir cilt problemi olarak ortaya çıkar ki bu da siyah nokta(akne)’dır. Dolan bir gözeneğin ucu kapandığında, havasız ortamı seven bakterilerin o bölgede çoğalması sonucunda da kese genişleyerek sivilce oluşur.

İlk önce kendini akne olarak gösteren bu problemin sebebi; stres, kötü kozmetik ürünlerinin kullanımı, hormonlar ve doğum kontrol hapları olabilmektedir. Stres, yağ bezlerinin aşırı çalışmasını tetiklerken, kötü kozmetikler gözeneklerde bakteri oluşumuna neden olur, hormonlar ise sebum bezlerinin aşırı salınım yapmasını sağlar. Ayrıca doğum kontrol hapları da androjenden dolayı sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Aslında kimse sorsanız, kim görse ‘Kesin sıkıntıdan, stresten çıkmıştır o’ denilen sivilcenin kesin olarak bu sebeple çıktıklarını söylemek doğru değildir. Çünkü yapılan araştırmalarda, stresin hormonları etkilediği doğru olmasına rağmen sivilce yapması yönünde tepkiler verdiğini göstermemektedir.

Aknenin nedenleri
Aknenin nedenleri

Bunların başında artmış androjenler (erkeklik hormonu) gelir. Ergenlik döneminde, hem erkek hem de kızlarda androjen seviyesi artar. Bu süreç aşırı yağ üretimine yol açar. Bazı hormon ilaçları başta olmak üzere birtakım ilaçlar da akne oluşumunda etkindir.

Bunun dışında özellikle yağ bazlı kozmetik ürünler ve aknejenik mineral yağlar da sivilce oluşumunda nedenler arasındadır. Stresin aknenin alevlenmesine sebep olduğu bilinmektedir. Kişinin özellikle saçları için kullandığı şekillendiriciler yüz bölgesinde yağlanmaya sebep olarak sivilce oluşturabilir.. Çevresel etmenler, hava kirliliği, yüksek nem düzeyleri akneyi harekete geçirir. Sivilcelerin sıkılması ve fırçayla tahriş edilmesi, hem zararlı, hem de artışına neden olmaktadır.

Sivilceler sıkılmalı, patılatılmalı mıdır?

Asıl sorun buradadır. Kötü görünüme neden olan bu sivilcelerden hiç kimse memnun değildir. Kim memnun olabilir ki zaten. Bu yüzden en ufak bir sivilce çıktığında hemen onu sıkarak patlatma ihtiyacı hissederiz. Yanlıştır! Özellikle de ergenlik döneminde baş gösteren bu sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Çünkü her ne kadar tam olarak sıktığımızı zannetsek de, bir kısmı hâla deri altında kalmaktadır. Bu da ciltte iltihaplanmaya neden olup, geçici olmasına rağmen, kalıcı izler bırakmasına neden olmaktadır. Eğer gerçekten patlatmak istiyorsak da bunu çok dikkatli bir şekilde yapmamız gerekmektedir. Sivilce içerisindeki iltihabın tam olarak dışarı çıktığından emin olmalıyız. Eğer sıkmamıza rağmen içindeki sıvı yerine kan çıkmaya başlamış ise, bu durumda kesinlikle sıkma işlemine devam edilmemelidir. Derinin tahrişi ile birlikte, tekrar iltihap kapmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden, temizleyici ürünler ile birlikte temizliğini yapmanız gerekmektedir.

Sivilceler her ne kadar bizim için problem yaratmış olsa da, onlarla bir müddet de olsa yaşamaya alışmalıyız. İnsan vücudu, çalışma prensibi, hormonlar sayesinde verilen tepkiler çok farklıdır. Bu yüzden yapılması gereken ilk iş, cilt bakımının düzenli olarak yapılmasıdır. Nemlendirici sabunlar ve kremler ile desteklendirilmelidir. Her ne kadar kötü görünüşe sebep olsa da, üzerine çok fazla fondöten ya da diğer kozmetik ürünleri ile kapatılmamalıdır. Zira, derinin hava almasını sağlamak yerine, iyice havasız kalmasına neden olmaktadır. Diğer yapılması gereken işlem ise, çıkan sivilcenin kendiliğinden geçmesini beklemek. Bir kaç gün içerisinde kaybolacaktır zaten. Eğer kaybolmaz ise ve sizin sivilceleriniz hâla artma eğiliminde ise, mutlaka bir uzamana görünmeniz ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

-Gıdalar ve stres, sivilce nedeni midir?

Akne ile ilgili birçok kulaktan dolma yanlış bilgiler vardır. Çikolata ve yağlı yiyecekler suçlanmaktadır. Ancak gıdaların akne gelişimini başlattığı veya tetiklediği yönünde yayınlanmış bilimsel bir çalışma mevcut değildir.

Yine de kişilerin, aknenin yiyecekle arttığı yönünde kişisel tespitleri varsa, o gıdalardan az tüketilmesi faydalı olacaktır.

Stres, aknenin nedeni olarak görülmez ancak ağır stresli dönemlerde, stres hormonlarının da artışı ile sivilcelerde çoğalma olmaktadır.

Çoğu kez aknenin karaciğer hastalığından kaynaklandığı söylenir; oysa ki sivilcenin karaciğer veya iç hastalıklarıyla hiçbir ilişkisi yoktur.

Cildimiz; günlük bakım olarak günde iki kez, temizleyici madde ve ılık su ile yıkanmalıdır. Yağ bazlı temizleyiciler kullanılmamalıdır. Akneli ciltler, özellikle pH değeri 5.5 olan ürünleri tercih etmelidirler. Cildi çok sık yıkamak da sivilce eğilimini artırır. Doktorunuz, en uygun temizleyiciyi seçmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Güneş çoğu kişide sivilce oluşumunu baskılarken bazılarında artırıcı etkisi olduğu görülmektedir. Solaryum da sivilce eğilimini artırabilmektedir.

Akneli ciltler; göz makyajı, ruj ve allık kullanabilir. Fondöten ve pudranın kullanılması ise, ancak cilt tiplerine uygun olanların tercihi ile mümkündür. Özellikle fondötenin yağsız ve su bazlı olmasına ve non-komedojenik olduğunu belirten yazılar bulunmasına dikkat edilmelidir.

-Akne tedavi edilebilir bir deri hastalığıdır. Ancak tedavi süreci uzundur. Tedavi sürecinde yanıt 2. aydan itibaren başlar; 4-8 ay arasında devam eder. Sivilce tedavisinde etkin sonuca ulaşmak için sabırla beklemek gerekir.

-Hafif aknelerde; deriye sürülecek antibiyotikli krem, solüsyon ve jeller ile tedavi sağlanabilmektedir. Biraz kuruluk yapabileceğinden, yağsız bir nemlendirici kullanmakta fayda vardır.

-Orta şiddetli aknede, ağız yolu ile alınan antibiyotikler kullanılır. Bunlar; kıl foliküllerinde bulunan bakterilere karşı etkin olmaları sebebiyle, kızarıklık ve iltihaplanmaları azaltırlar.

-Hormonal kaynaklı aknelerde doğum kontrol hapları akneyi önemli derecede iyileştirebilir. Şiddetli aknede, ağızdan alınan isotretinoin tedavisi yapılmaktadır.

-Diğer bir seçenek olarak ise; peeling, meyve asitleri ve kimyasallarla yapılan soyma tedavilerini söyleyebiliriz. Bunlarla gözle görünür derecede başarı sağlanmaktadır. Glikolik asit, laktik asit, TCA, kimyasal peeling son yıllarda etkin şekilde bu tedavilerde rol oynamakta; özellikle akneli ciltlerde yağ kontrolü sağlamak için önerilmektedirler.

-Peeling işlemi; cildin soyularak gözeneklerin açılmasını ve temiz kalmasını sağlar, cildi yeniler. Böylece akne gelişimi engellenmiş olur. Aynı zamanda akne sonucu oluşan izlerin ve lekelerin tedavisinde de oldukça etkindir.

-Son zamanlarda aktif akne döneminde lazer tedavileri uygulanan tedavi yöntemleri arasına girmiştir.

-Akne izlerinde fraksiyonel lazer sistemleri günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Sırtta olan akneler nasıl gecer?

Sırtta yağ bezleri vardır. Bu yüzden sırtta sivilce çıkması normaldir. Özellikle ergenlikte hormonların etkisiyle daha hızlı çalışan yağ bezleri daha fazla sivilce oluşmasına neden olur. Sivilce çıkmasının genel nedenleri :

-Hormonların etkisi

-Stres

-Genetik yatkınlık

-Dengesiz beslenme

-Yanlış kozmetik ürünler

-Cildi temizlenmemesi ya da aşırı temizlenmesi

Sırtın haftada bir kere peeling vb. ürünlerle derinlemesine temizlenmesi gerekir. Özellikle banyo yaparken keselenmek çok önemlidir. Çünkü sırtımız; elimiz ya da yüzümüz gibi sürekli yıkadığımız bir bölge değildir. Beslenmede denge de önemlidir. Abur cubur ve aşırı şekerli ürünlerden kaçınmak gerekir. Acıkmadan yememek ve tamamen doymadan yemeyi bırakmak gerekir. Ayrıca faydalı besinler yense bile sürekli aynı şeyi yemek de sivilce yapar. Güneş sivilceleri tetikleyebilir. Sivilcelere dokunulmamalıdır. Her iltihap yapısı gibi sivilceler de dokunulmadan tedavi edilmelidir.

Ama bunu da unutmayın, bu akne olayı zaten geçecek bir gün çünkü bu yas ile geçen bir olayıdır. Bunun iin endişelenmeyin ve fazla stress yapmayın. Stresli olursanız daha da cok akne cıkar..

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Cilt Bakımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…