Anasayfa GÜZELLİK & MODA Cilt Bakımı Aknenin 5 Gizli Nedeni ve Bunlardan Kurtulma Yolları

Aknenin 5 Gizli Nedeni ve Bunlardan Kurtulma Yolları

3 Dak okundu
0
0
636
Aknenin 5 Gizli Nedeni

Aknenin 5 Gizli Nedeni ve Bunlardan Kurtulma Yolları

 

  1. Sırt ve omuzları
Aknenin 5 Gizli Nedeni
Aknenin 5 Gizli Nedeni

Sırt sivilceğine sırt çantası askıları veya sıkıca oturan sentetik giysiler neden olabilir. Küçük kırmızı sivilcelere sahipseniz, muhtemelen temizlik maddeleri veya ev kimyasallarına tepki gösterir. Yağlı ve kızartılmış yiyeceklere duyulan tutku akne için bir sebep olabilir.

  • Bunlar gibi sivilceler haftada bir kez tuzlu su banyolarıyla veya elma sirkesi ve suyla 1: 2 oranında hafif yıkanarak iyi sonuçlar görülür.

 

  1. Göğüs
Aknenin 5 Gizli Nedeni
Aknenin 5 Gizli Nedeni

Göğsünüzdeki sivcenin en sık görülen nedeni, yıkama tozu veya duş jeline alerjik bir reaksiyon oluşturmasıdır. Bu sivilceler soğuk içecekler, baharatlar ve deniz ürünlerine tepki olarak da ortaya çıkabilir.

  • Pekran suyunu bir miktar su ile karıştırın ve elde edilen püreyle cildinize masaj yapın. Daha sonra ılık suyla yıkayın.

 

  1. Boyun

Sıkı bir yaka cildi sıkıştırabilir ve sivilceye neden olabilir. Boyun sivilceleri, şampuan veya saç durulama alerjisinin bir sonucu olabilir. Sivilcelerin bir diğer yaygın nedeni tatlılara olan tutkudur.

  • Boynunuzu limon veya kireç suyuyla ıslatılmış bir pamuklu bezle silin, 10 dakika dinlendirin ve sonra ılık suyla yıkayın.

 

  1. Omuz
Aknenin 5 Gizli Nedeni
Aknenin 5 Gizli Nedeni

Sindirim sistemi sorunları, deterjanlara karşı alerjik reaksiyonlar ve antibiyotikler, sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bir yüzme havuzuna, saunaya veya spor salonuna oldukça sık giderseniz, akabinde bir akciğer enflamasyonu ve akabinde mantar enfeksiyonu yakalamış olabilirsiniz.

  • Sivilcelerinize bir mantardan kaynaklanmıyorsa, patates suyu ile birlikte atılabilirler: çiğ patatesleri yarısı kadar kesip sorun bölgelerinize sürtün. Yarım saat sonra yıkayın.

 

  1. Bacak
Aknenin 5 Gizli Nedeni
Aknenin 5 Gizli Nedeni

Zayıf hijyen ve sıkı oturan sentetik giysiler bacak sivilcelerinin görünümünde en yaygın nedenlerdir. Sivilce tüylerin  tıraş bıçağıyla keserken veya büyümeye karşı da ortaya çıkabilir.

  • Duş jeline 5-6 damla çay ağacı yağı ekleyin ve her zamanki gibi yıkayın.
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Cilt Bakımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ

SİVİLCELERİNİZİN PATLAK VERMESİNİN 10 ŞAŞIRTICI SEBEBİ Akne ve sivilceler içinde kalmanızı…