Anasayfa FİTNESS & SPOR NASIL SPOR YAPILIR?

NASIL SPOR YAPILIR?

12 Dak okundu
0
0
1,116

NASIL SPOR YAPILIR?

spor tayt

tayt modelleri

spor kıyafetleri

       1- HAZIRLANMAK

  • Doğru kiyafeti giyin

Içinde hareket edebileceğin kiyafetlerı giymelisiniz yoksa rahatca hareket edemeyeceksiniz. Cok dar kıyafetleri tercih etmeyin cünkü daha da cok terleyeceksınız içinde.

  • Doğru ayakkabıyı giyin

Mesela kosmayı severseniz kosmak için uygun ayakkabı giyiniz, ve size iyi gelen ayakkabıları giyin yani ne cok büyük ne de cok küçük olmasın.

  • Cok su için

Spor yaptıktan önce cok su için, bu vücüdünuza enerji verevek daha da cok terleyeceksınız ve daha da cok hareket etmenize yardımcı olacaktır.

spor giyim

2- AEROBİK SPORLAR

  • Aerobik sporların ne olduğunu bir anlayın. akciğerleri ve kalbi güçlendirmek, kandaki oksijeni artırmak ve dinçleşmek için yapılan yöntemli beden eğitimi.
  • Merdiven çıkın, merdiven çıkmak kalbin atıs hızını hızlandırıyor ve bacak kasları için uygun ve iyi bir yöntemdir.
  • Eğer bu tür egzersizlere ilk defa başlıyorsanız,hızlı yürüyüş ile başlamalısınız ve bir hafta içerisinde uygulamanız gereken aerobik egzersiz süresi 3-4 saat civarında olmalıdır.Aerobik antrenmanlarda zaman arttıkça,yaptığınız antrenmanın şiddeti azalmalıdır,zaman azaldıkça da antrenmanın şiddeti artmalıdır.Başlangıçta eğer daha önce bu hareketleri uygulamadıysanız 5-10 dakikalık düşük şiddetli aktiviteleri uygulayın.Örnek olarak hızlı adımlarla yürüyüş yapabilirsiniz.Bu yürüyüşü normal bir şekilde değilde hızlı adımlarla yaparsanız yakacağı kalori miktarı neredeyse koşuyla eşdeğer olur.
  • Ip atlayın, el, bacak ve karın kasları için cok iyidir hemde kalbi güçlendiriyor.

3- ANAEROBİK SPORLAR

Aerobik egzersizler uzun süreli aktivite süresince vücuda enerji sağlamak amacıyla oksijenin kullanıldığı egzersizlerdir. Bu egzersizler uzun süre orta yoğunlukta yapılmalıdır. Bunlar vücudun genel oksijen tüketimini iyileştirme ve aynı zamanda vücut metabolizmasını artırma eğilimindedir. Bu egzersizlere örnek uzun mesafe koşuları, bisiklet, kick boks, yüzme, koşu bandı, koşu ve hızlı yürüyüşler, ip atlamadır.

Diğer taraftan anaerobik egzersizler vücudun enerji ihtiyacını solunumdan karşılayan ve vücudu oksijensiz çalışmaya zorlayan egzersizlerdir. Oluşan bu oksijen eksikliği nedeniyle bu egzersizler sadece kısa süreli yapılabilir. Bu egzersizlere örnek olarak ağırlık kaldırma, kendini çekme, itme, sürat koşusu verebiliriz.

Pek çok insan arasında kilo kaybı söz konusu olduğunda aerobik egzersizleri daha iyi olduğu konusunda bir yanlış anlaşılma var. Koşu ve ip atlama gibi kardiyovasküler egzersizler gerçekten de kilo vermeye yardımcı olurlar ancak anaerobik egzersizlerin bir avantajları var. Bu egzersizlerde yağ yakmaya egzersizden sonrada devam edersiniz hatta vücudunuz dinlenirken bile. Daha da önemlisi bu egzersizlerde kas yapımını hedeflersiniz ve kas yapımı başlı başına kalori yakmayı sağlar.

4- ESNEKLİK SPORLARI

Pilates, yoga ve dans etmek gibi esnekligi artırıyor insanin vücüdünda.

Pilates

Omurgamızı yanlış kullanarak (özellikle iş hayatında) vücut dengesini altüst eden duruş bozukluklar, zamanla kaslarda gerilme hatta spazmlara yol açıyor. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olan pilates, Doğu ve Batı felsefelerini barındıran yoga, dans, dayanıklılık-kuvvet antrenmanlarından ve jimnastikten parçalar taşıyan bir metot aslında ve 6 temel prensipler günlük yaşantının yarattığı bozulmaları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bu 6 prensip ise şöyle: Konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik ve nefes. Yüzlerce ayrı hareket tipi olan bu sporda omurları, kasları yavaş yavaş gerçek anlamıyla hissetmeye başlıyorsunuz. Nefes çok önemli bir ayrıntı zira doğru nefes alıp verme ile kaslara oksijen gitmesini sağlıyorsunuz. Bu da vücudunuzun kendi ağırlığıyla esnemesini kolaylaştırıyor. Elbette ilk egzersizlerde esnekliği alışkın olmayan vücudunu çok zorlanacak ve ertesi gün hamlıklar hissedeceksiniz. Ancak bu zamanla kendini esnek ve rahatlamış bir vücuda bırakacak.

Yoga

Genel olarak ruh ve beden arınması şeklinde ifade ettiğimiz yoganın kökeni binlerce yıl öncesine dayanıyor. Zihin ve beden arasındaki ilişkinin hayat bulduğu yoga da 5 temel prensiple yol alıyor. Esnekliği artıran bir yöntem olmanın yanı sıra sindirim sisteminden solunum sistemine kadar birçok kısımda faydalı olması yogayı popüler bir öğreti haline getiriyor. Birçok tekniği olan yoganın klasik tipinde 5 temel prensip var: Doğru egzersiz, nefes, gevşeme, beslenme ve düşünme. Yoga aynı zamanda hamilelik döneminde en çok önerilen egzersiz türleri arasında.

 

Aerobik

80’lere damgasını vurmuş bir spor aerobik. Temelde solunumu hızlandırarak vücudun oksijen tüketimini çoğaltan ve bunu yaparken de kondisyon artıran aerobik, genellikle müzikle yapılan eğlenceli bir spor bir yandan. Kasları fazlasıyla çalıştırdığı için düzenli yapmakta fayda var elbette. Bu hem hamlığı azaltmak hem de esnekliği artırmak adına gerekli.

Stretching

Kasları uzatmak ve esneklik arttırma için uygulanan bir diğer yöntem stretching. Jimnastik ve yoga karışımı olan bu yöntem tek başına uygulanabildiği gibi diğer yüksek tempolu sporlara başlamadan önce sakatlığı minimum düzeye indirmek için de uygulanıyor. Adım adım vücudu çalıştıran stretching’te konsantrasyon ve nefes önemli bir yer tutuyor. Özellikle masa başı işi yapanların sıkça yaşadığı kas problemlerini ortadan kaldırmak için oldukça faydalı.

Feldenkrais

Türkiye’de pek bilinmeyen ve spordan ziyade daha hafif bir egzersiz olan feldenkrais metodu, vücutta farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bunu yaparken elbette yine nefes önemli bir adım. Omurların arasını açarak doğru duruş, doğru nefes ve haliyle vücudu doğru kullanmada etkili bir yöntem. Bu farkındalığı edinmek için çeşitli teknikler var. İmgelemelerin sıkça kullanıldığı feldenkrais, bedeninizdeki tüm eklemleri, kasları hissetmenizi ve günlük yaşantıda bedeni sağlıklı bir şekilde kullanma becerisini kazandırıyor. Birkaç seans sonrasında aslında vücudunuzun istediğiniz herhangi bir noktasına dahi nefes alabildiğinizi keşfediyorsunuz. Bu yöntem skolyoz hastaları için de çok faydalı.

NOT: Esneklik arttıran bu 5 sporu eğer daha önce yapmadıysanız, uzmanından destek almanızı öneririz. Çünkü yanlış yapacağınız bir hareket kalıcı hasarlara yol açabilir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle FİTNESS & SPOR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

10 günde 10 kilo nasıl verilir ?

10 günde 10 kilo nasıl verilir  ? Egzersizle Gününüzü Başlatın Alarmınızı 20 dakika erken …