Anasayfa EĞLENCE Netflix ‘e Bayılmanın ve Senin de Sevmen Gerekmesinin 10 Nedeni

Netflix ‘e Bayılmanın ve Senin de Sevmen Gerekmesinin 10 Nedeni

25 Dak okundu
0
0
626

Facebook’ta, Twitter’da ve iş yerlerinde öfkeli kalabalığa katılarak; Netflix’in ne kadar berbat olduğundan bahsettiler ve Netflix’in -sadece kendi başına değil, diğer alternatiflere göre- sunduğu fırsatlara gerçekçi bakmayı ihmal ettiler. 

Netflix’in kurumsal tavırlarını savunmayacağım, benim savunacağım şey sunduğu hizmet ve ürünleri.Sahip olduğum en iyi hizmet, hiçbir şüphem yok bundan. Uydu kanallarına ödediğimin neden iki katını vermeye istekli olduğum soruluyor, belki bunu açıklamalıyım…

Netflix’e Bayılmamın Başlıca 10 Nedeni:

1) Netflix, Uydu faturamın yüzde 10’u kadar maliyete neden oluyor.

 Ortalama uydu kanalları için ödenen fatura 70 tl. Bunu bir düşün. Netflix’e verdiğimden çok daha fazlasını reklamlarla bölünen programlara veriyorum ve çoğu kanalı izlemiyorum bile. Araştırmalar insalrın ortalama 14 kanal izlediğini gösteriyor. Uydu servislerinin sağladığı o kadar kanala kimsenin ihtiyacı yok.

Uydu kanllarına aboneliğinizle elde ettiğiniz 200’den fazla kanalın sadece 14’ü işinize yarıyor. Canlı spor kanalları gibi sağladığı ekstralar güzel ama hadi, öğle yemeğinden daha fazla mutlu etmiyor bu beni.

Geçenlerde uydu kanalları aboneliğimi iptal ettim, Netflix için. Yerel Tv kanallarına bakmak için anten kullanıyorum ve hala izlemek istediğim şeyler olursa bunun için ailem ve arkadaşlarım var…ne kadar devam ederse bu, şimdilik işe yarıyor.

2) Netflix bana SEÇENEKLER sunuyor- 

Çoğu kişi DVD/Akış fiyatlandırma olayını olumsuz buluyor. Buna bir ölçüde katılıyorum. Biraz sinir bozucu ve kötü ele alınmış bir seçim. Fakat biraz geri adım at ve bu değişikliğin sunduğu fırsatlara bak. Şimdi yalnızca akış paketini, sadece akış paketini, isteyip istemediğinle ilgili net bir seçim hakkın  var.

Fiyat yeniden yapılandırma planından önce(fiyat arttırımı değil), akış hizmetini almak için istemiyor olsan bile DVD hizmetini de alman gerekiyordu. Bu berbattı.

Akış hizmetini almak için kullanmadığın DVD paketini de almana gerek yok şimdi, hem böylelikle biraz para tasarrufu yapabilirsin hem de ben DVD paketini daha az önemli buluyorum.

Uydu kanalları sağlayacıları sana bu seçeneği sunuyor mu? Hayır.

Kablo ve uydu sağlayıcıları devlet tarafından yetkilendirilmiş şirketlerdir. Bazı şartları sağlamaya mecburdurlar. Size başka seçenekler sunmak isteseler bile yapamazlar. Güzel birkaç kanal izlemek isteseniz bile yüzlerce kanalın olduğu paketlerden almak zorundasınız ve izlemediğiniz kanlların da parasını ödemek zorundasınız.

Saçmalık! Kesinlikle saçmalık.

3) Netflix’de reklam yok -ASLA 

Verimliliğin ve zaman gtasarrufun büyük bir savunucusu olarak; birinin yada birşeyin zamanımı çalmasından nefret ediyorum ve reklamlar tam olarak bunu yapıyorlar.

Netflix’te ileri sarmak istememe gerek kalmıyor.

Çok pahalı bir ev sinema sistemine sahipmişim gibi Netflix sayesinde reklamlar hayatımdan çıktı. DVR’ınız varsa sadece ileri sararım ne olacak diyebilirsiniz ama DVR’ların ne kadar yüksek maliyetli olduğunu düşününce bir aylık Netflix üyeliği varken neden DVR isteyeyim ki? Netflix’den 5 kat pahalı.  

Son olarak, kablo kanalları için o kadar para ödeyip 60 dakikalık yayının 14 dakikasını reklam izleyerek geçirmek sizin de canınızı sıkmıyor mu? Reklam izlemek için daha fazla ödemek biraz can sıkıcı değil mi?

4) Netflix PS3, Blu-Ray, Wii, Telefon, Tablet, Bilgisayar, Google TV ve televizyonlarda çalışıyor.

Ve yeterli teknik özelliklere sahip tüm elektronik cihazlarda çalışabilen bir içerik sağlayacısına sahip olmak güzel, hem de hiç aksama yaşamadan. Yoldayken bile açıp istediğim diziyi izleyebilirim, üstelik 3G ile bile!

Belki bu uydu ve kablolu tv’yi kötüleme yazısı gibi oluyor ama kıyaslama yapmak gerek. Onları telefonunuzdan, tabletinizden yada bilgisayarınızdan izleyebiliyor musunuz? Genellikle hayır ve bunu çözenlerinizi tebrik ediyorum, çoğumuzun önüne geçmişsiniz.

5) Netflix eş zamanlı oturum açmaya izin veriyor- 

Ben bunu birkaç hafta öncesine kadar bilmiyordum. Netflix’de tek bir kullanıcı kısıtlaması yok. Aynı hesap üzerinden en az iki kişinin bir şeyler izlediğini gördüm ve bütün bildiğim daha fazla kişinin de izleyebileceği.

Bana sorarsanız bu harika. Aile paylaşımlı Netflix üyeliği ile üç evde herkes mutlu olabilir.

6) Netflix yüzlerce TV programına ve hepsinin bütün sezonlarına sahip-

Son bir kaç haftada Netflix’in sahip olduğunu bile bilmediğim bir çok diziyi yayınladığını öğrendim. Hem de öyle sadece bir sezon falan değil, bütün sezonlarını! Star Trek TNG seven var mı aranızda?

Bana salak diyebilirsiniz ama Enterprise’a yapılan bir yolculuk geceleri benim rahat uyumamı sağlıyor ve istediğim zaman, istediğim yerde izleyebileceğim 176 bölümüm hesabımda beni bekliyor.

Bu bana DVDlerini alsam yüzlerce liraya mal olurdu ve Netflix’e 3 yıllık ödeme yapsam ancak o kadar tutar. 

Tek bir dizi için bile Netflix üyeliğim kesinlikle verdiğim paraya değiyor ve Netflix’de böyle dizilerden daha çok var.

7)Netflix teknolojisi neyi sevdiğimi öğreniyor ve buna uyum sağlıyor-

Verdiğiniz oylar ve izleme geçmişiniz sayesinde Netflix hoşuna gidebilecek dizi ve filmler öneriyor sana. Zevkime hitap eden kategorileri tavsiye ediyor bana ve beğenebileceğim en iyi 10’u bile sunuyor bana ve genellikle cidden beğeniyorum.

Bu oylama sistemi deli gibi iyi. Geçmişte verdiğim puanlara göre bir programa kaç puan verecebileceğimi tahmin ediyor ve genellikle yarım yıldız kadar şaşıyor tahmininden. 

Bu, şaşırtıcı derecede gelişmiş ve güzel veri odaklı bir teknoloji ve yalnızca büyük teknoloji dünyası devlerinin yetişebileceği türden bir şey, Amazon belki buna en yakın olanı.

8) Anında Runneth Kuyruğum Bitti-

Anında kuyruğun ne olduğunu bilmeyenler için söylüyorum; bu, daha sonra izlemeyi seçtiğiniz bir film akışı.

Gezinirken daha sonra izlemek isteyeceğinizi düşündüğünüz bir film yada program gördüğünüzde iki kez tıklayın ve daha sonra izlemek için listenize alın.

Muhtemelen 40’dan fazla program var benim listemde izlenmeyi bekleyen. Netflix’imi açıp, etrafa bakınmadan izleyecek şeylerin beni beklmesi harika. İzleme listemde beni bekleyen onca programın olması muhteşem ve bildiğim kadarıyla bu listeye istediğiniz kadar ekleme yapabiliyorsunuz.

9) Netflix sade ve sadece tek bir şeye odaklanıyor-

Netflix’in diğerleriyle rekabetinde çok büyük bir avantaja sahip olduğunu düşünüyorum ve içinde bulundukları zorluklardan sonra bile en son içerik ve özellikleri gösterebiliyor.

Evet, Amazon ve Apple’ın büyük bir yelpazesi var ama onlar Netflix’in sahip olduğu bir şeye sahip değiller. Odaklanma.

Netflix, her gününü ürünlerini müşteriye sunma yeteğini geliştirmekle geçirir. Kitap, çorap yada hoş teknolojik ürünler satmaya çalışmıyor. Hizmetini yaymaya,  teknolojisini geliştirmeye ve her gün film ve TV şovlarını izleme biçimimizi zorlamaya tamamen odaklanıyor.

Bu yüzden yukarıdaki 4 numaralı noktam çok önemli. Ürünlerini tüm cihazlarda kullanımını sağlamaları için gerekli tüm şirketlerle ilişkileri geliştirmenin odağı oldular. Netflix’e erişmenin tüm yollarını düşündüğünüzde gerçekten inanılmaz. 

10) Premium Düzenlenmemiş İçerik-

Netflix’te izlemek için en sevdiğim programlardan bazıları normal TV’de değil, hatta normal kablo veya uyduda değil. Premium kanallardalar. Örneğin, en son sezon hariç tüm Weeds serileri anında yayınlanır.

Ayrıca, hiç pes etmeden ve sahneleri kesmeden derecelendirilmemiş bir içeriğe, daha önce hiç bilmediğiniz harika belgesellere, dünyadaki en büyük komedyenlerin bazılarının stand-up rutinlerine, 11 yaşındayken izlediğiniz TV şovlarına ve filmlere sahip oldunuz ve açık açık.

İçerik bitmek bilmiyor!

Yeni Sürüm Tartışması

Netflix dvd logoI yukarıdaki listenin akış hizmetine yoğun bir şekilde odaklandığını ve bunun bir nedeni olduğunu farkettim. Çünkü akış hizmetini DVD hizmetinden daha çok kullanıyorum. Tamamen dürüst olmak gerekirse, hem DVD hem de akış özelliklerine sahip olmak için ayda bir film izlemeyi istemiyorum, bu yüzden DVD hizmetini fiyat yeniden yapılandırma duyurusuyla birlikte bıraktım. Bana mantıklı geldi ve para biriktirmemi sağladı. 

Teşekkürler Netflix!

Ama cidden, iyi film eksikliği olan Netflix akış servisinden şikayetçi olanlar için – gerçekten demek istediğin, Yeni Çıkanlar eksikliği olduğunu biliyorum, bu tamamen doğru – sıkıntınızı alıyorum.

Ancak anlaşılması gereken şey şu anda iş modellerinde değil. Bu konuda şikayet etmek, internette Rolex’lerin satılmadığından şikayet etmek gibi.

Gerçek şu ki; Netflix hiçbir zaman yayın hizmetini Yeni Çıkanlar’a dayandırmadı ve böylece fiyatlarını (dolar bazında ödeme alan diğer yayınlara kıyaslandığında epey düşük olan) fiyatlarını bu noktada tutabiliyorlar.

Gelecekte yeni bir plan sunmazlarsa, içerik seçimi türleri muhtemelen şu anda olduğu gibi oldukça yakın kalacaktır. Yakın zamanda doğrudan yayın servisinin Yeni Çıkanlar’a sıçrayacağını düşünmüyorum ama bunu yaparlarsa da, kesinlikle bunun için ayda birkaç kuruş fazla öderim.

Rakiplerinin bir dakika boyunca yeni sürümler için neler yaptıklarını düşünün. İş modeli tamamen farklı. Playstation Network ve Xbox Live platformlarında filmleri bulunan Sony ve Microsoft’un Walmart’ın VUDU’su, Best Now’ın Sineması’nı, Amazon’un VoD’sini, iTunes’u içeren Apple TV’yi, DirectTV’i, Uydu ve Kablo şirketlerini ve liste şu anda akış içeriği sunan bir kaç farklı başlangıçtan oluşuyor, ANCAK…

Her şeyi aldığınız (Amazon Prime hariç) düşük bir abonelik fiyatına sahip olmak yerine, filmlerin her biri için bazen çok daha fazla ve bazı durumlarda sadece 24 saatlik bir kiralama yaklaşık 20-25 lira. Belki de ayda bir film izleyen bir kişi için güzel, ancak haftada birkaç gece film izlemeyi ve program izlemeyi sevenler için bu hizmetler kesinlikle uygun maliyetli değil ve kesinlikle kullanışlı değil.

Ek olarak, bu hizmetler oldukça dağınık. Amazon Prime, Netflix ile aynı oyun alanında rekabet etmek için zemin kazanıyor, ancak pek çok cihaz tarafından desteklenmiyor. Temel olarak, onu görüntülemenin tek iyi yolu bir web tarayıcısında – ancak bunu geliştirebilirler.

Ve Netflix daha da iyi olacak. Rekabeti sevmek gerek.

Netflix Gelecekte Neler Sunacak?

Öyleyse bunların hepsini düşününce Netflix önümüzdeki altı ay içinde nasıl değişecek? Sormak güzel bir soru bu, özellikle ben de bir Netflix kullanıcısıyken.

Qwikster’in Komisyondan Çıkarılması – 

Netflix, Qwikster hizmetini ikiye böleceğini ve Netflix DVD servislerini Netflix markası altında tutmaya devam edeceğini duyurdu. Sonunda müşterilerini dinlediler ve umarım bu sürekli devam edecek bir eğilimdir. Müşterileriyle bağlantı kurmak ve müşterilerini mümkün olan her şekilde dinlemek için daha büyük bir çaba bekliyoruz.

Bunu Facebook sayfasında çoktan farkettim. Son zamanlarda olumlu kullanıcı yorumları arttı.

Oyun Abonelik Hizmeti-

Bunu Qwikster debacle adlı PR açık blog bloğunda da duyurdular; Xbox 360, Wii ve PS3 video oyun sistemleri için oyunlar sunacaklar.

Duyurularında  bunun küçük bir yükseltme ücreti olacağını söylüyor, muhtemelen ayda birkaç lira daha fazla – ki bu herhangi bir oyuncu için – bugünlerde yaklaşık 200 liralık bir oyun ücreti olduğu düşünülünce buna değer. İstediğim herhangi bir oyunu alabilmek için çok bir ücret ödemeden memnuniyetle ayda birkaç lira öderim.

Facebook Entegrasyonu-

 Netflix zaten Kanada ve Latin Amerika’da Facebook entegrasyonu yapıyor, bu yüzden bu özelliğin yakında başka ülkelere de geleceğini umuyorum. Neden daha önce olmadığını merak edenlerin için – bu süreci sürdüren bazı kafa karıştırıcı yasalar var.

Kristal bir kürem olsaydı size Netflix’in toparlanmasının nasıl gideceğini tam olarak söylerdim ve paramı buna yatırırdım 🙂 ama ne yazık ki yapmam. 

Size söyleyebileceğim şey, kesinlikle Qwikster bölünmesini takip etmekle doğru yolda olduklarını ve kullanıcılarının daha iyi dinlemek için dikkat çekici bir çaba sarf ettiklerini düşündüğüm.

Abone tabanlarının yaklaşık% 10’unu kaybetmiş olsalar bile, bazı insanların dışarıdaki diğer çöp gibi hizmetleri deneyip, gördükten sonra geri döneceklerini söyleyebilirim ve bence kesinlikle bunun ötesinde kullanıcı tabanını büyütmeye devam edecekler. Bu kalıcı kötü hisler aylarca, hatta yıllarca sürebilir ama bu Netflix görmezden gelmek için fazla iyi.

Zaten bir Netflix abonesi değilseniz, Ücretsiz Netflix denemesi alabilirsiniz. Bana ayda 70 dolar kazandırdı ve içeriği iyi. Sizin için de öyle olabilir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle EĞLENCE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

Alarmın Erteleme Düğmesine Güveniyor Musunuz?

Alarmın Erteleme Düğmesine Güveniyor Musunuz? Birkaç dakika daha… Yataktan kalkip dışarı a…