Anasayfa EĞLENCE IPHONE 8 REKLAMINI BECEREMEDİ

IPHONE 8 REKLAMINI BECEREMEDİ

9 Dak okundu
0
0
584

IPHONE 8 REKLAMINI BECEREMEDİ

iphone 8 : Diyelim ki sizin iphone 7 ya da iphone 6s’iniz var, iphone 8 almak ne ifade eder size? Bu Apple’ın son dönemde cevaplamayı beceremediği önemli bir soru. Teknolojide başı çeken Apple günler önce müşterilerini yönlendirmeye başladı bile fakat hala iphone 8, Apple kullanıcıları için bulanık. Bu iphone 8 almaya değmez demek değil ama Apple bunu kendi kitlesine iletmekte yetersiz kaldı. Neden iphone 7 varken iphone 8 kullanalım?

IPHONE 8 REKLAMINI BECEREMEDİ
IPHONE 8 REKLAMINI BECEREMEDİ

Bazen çok küçük eforlarla yeni iphone kendi kendini satabiliyor. Mesela iphone 6’yı ele alalım. Iphone 6’ya geçiş gayet netti: yeni bir kullanış formu. Ayrıca parmak izi tanıma yeni bir çığır açmıştı. Ancak iphone 8 için böyle bir yeniliğe kapı araladığını söylemekte zorlanıyoruz.

Apple için olay olan bu duruma şirket tepki vermekte yetersiz kaldı. Sanırım önceki deneyimlerden yola çıkarak yine kendi kendini sattıracağı düşünülüyor.

Şimdi şöyle düşünebilirsiniz; Apple, iphone 8 web sayfasını kolayca araştırılabilir rehberlik eden bilgilerle donatacak ve yenilikçi teknolojisini gözler önüne serecek. Lakin bunların tam tersine yeni iphone tanıtımı teknolojiden biraz uzak kalmış görünüyor.

Enteresan bir şekilde Apple yeni iphone için ilk olarak cam tasarımını ön plana çıkarıyor.

Apple sayfasında yazıyor: “akıllı telefonlar için kullanılan en uzun ömürlü cam, önde ve arkada.” Şöyle devam ediyor yazı:”renk kombinli, hava panelli alimünyum band ve gri, gümüş ve altın renk seçenekleriyle…”

Peki neden Apple bunları ön plana çıkarıyor. Devamlı iphone kullanıcıları yeni çıkacak telefonun cam dizaynını mı merak ediyor?

Bir diğeri su ve toza karşı dirençli bir şekilde üretildiği. Peki bu mühendislik bilgisi kullanıcılar için çok mu ilginç bir bilgi? IPhone 8, IP67 dereceli su direncine sahip. Aynı IPhone 7 sürümünde olduğu gibi. Tabi ki bu su ve toz direnci Apple için önemli fakat şirket için neden bu bilgi ön plana çıkarmak için kayda değer bir bilgi sayılıyor?

Müteakiben Apple sonunda bir yenilik bulabildi: kablosuz şarj özelliği. Her ne kadar diğer bazı Androidlerde bu özellik bikaç yıldır mevcut olsa da Apple’ın gruba dahil olduğunu görmek çok hoş. Tek problem Apple bu kablosuz sarj dışında herhangi bir deneyim sunmuyor. Ne kadar sürede sarj oluyor? Diğerleriyle ne gibi özellikleri kıyaslanabilir? Gibi soruları cevaplamak isterseniz kendiniz forumları karıştırmalı ya da Apple sayfasına soru bırakmalısınız.

Bunun bir şaka olduğunu düşünebilirsiniz ama sizi temin ederim ki değil. Iphone 8’in sesi daha fazla çıkıyor. Evet bağıra çağıra konuşan bir “siri”niz olacak demek bu! Peki bunun dışında Apple reklam stratejisi olarak 2013’e geri dönüyor ve neden kimlik tanıyıcı parmak izi teknolojisi?

Devam ederken bahsetmeye değecek bir özellikle nihayet karşılaştık. HD Retina ekran özellik. Ancak burada dahi Apple efor sarfetmekte kaplumbağa davranışı sergiliyor.

Apple aşağıdaki şekilde yazıyor bu özelliğin ayrıntılarını:

Retina HD ekran; True Tone, geniş renk yelpazesi ve 3D Touch özellikleri sayesinde her zamankinden çok daha göz alıcı.

True Tone teknolojisi, beyaz dengesini ortam ışığına uyumlu şekilde otomatik olarak ayarlıyor. Her ortamda daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunuyor.

iphone 8
iphone 8

Geniş renk yelpazesi ve bir akıllı telefonun bugüne kadar sunduğu en gerçek renkler sayesinde ekrandaki her şey çok daha canlı ve parlak görünüyor.
Çift etki alanlı pikseller, ekranı neredeyse her açıdan harika bir şekilde görebilmenizi sağlıyor.

Evet bunlar hoş ve güzel. Tamam ama bu kullanıcılar için hakikaten bir şey ifade etmiyor. Muhtemelen hiçbir iphone kullanıcısı true tone teknolojisini daha önce duymamıştır ve Apple bunu açıklığa kavuşturmuyor. Yani nedir bu 8’i iphone7’nin ekranından ve diğer özelliklerinden üstün kılan? Apple satışlarımı arttırmak istiyorsa bu bilgileri açıkca sunabilmeli.

Geriye kalan iphone8 sayfası geriye kalan iphone’lar ile neredeyse aynı çizgide. A11 Bionic teknolojisi dahi bu çizginin içinde eriyip gidiyor.

Karşınızda A11 Bionic. Dört adet yüksek verimli çekirdek, A10 Fusion’a göre yüzde 70’e kadar daha hızlı. Ve iki adet yüksek performanslı çekirdek de yüzde 25’e kadar daha hızlı.

Apple gerçekten normal bir “elma” kullanıcısının bundan memnun olmasını bekliyor mu acaba? Ayrıca ekliyorlar:

İkinci nesil performans kontrol birimi, ihtiyacınız olduğunda daha fazla güç sağlıyor. Üstelik bunu pil ömründen ödün vermeden başarıyor.

Hakikaten Apple tembelliği ele almış.

Doğruya doğru, bu ek bilgi iphone8’e ilginizi arttırdı mı?

İşin aslı bu sürüm iphone7’den kesin çizgilerle ayrılıyor ve ekstra özellikleriyle son teknolojinin keyfini sürmeyi vaadediyor. Fakat Apple’dan beklenmedik kötü bir reklam performansı geldi.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle EĞLENCE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

Netflix ‘e Bayılmanın ve Senin de Sevmen Gerekmesinin 10 Nedeni

Facebook’ta, Twitter’da ve iş yerlerinde öfkeli kalabalığa katılarak; Netflix&…