Anasayfa EĞLENCE Genel Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk

Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk

10 Dak okundu
0
0
987

Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk

Çocuk olarak daha yaratıcı olduğumuz ve dünyaya hep merakla baktığımız, bu bir sır değildir. İşte dünyayı değiştirme fikrinden bahsederken yaşın önemli olmadığını öğrendik…

10. Jack Andraka
Bu çocuk 1997’de doğmuş (Men in Black çıktığında). Yakın bir aile dostu pankreas kanserinden ölene kadar, sıradan bir çocuktu. Bu olay Jack’e ilham vermis ve kanserin erken safhalarını belirlemenin bir yolunu aramaya başladı.
15 yaşındayken, diğer tüm testlerden daha ucuz, daha hızlı (x168) ve daha doğru olan (% 25-50) kanser hücrelerinin varlığını tespit etmek için yeni bir sensör tipi keşfetti. Eski hikayenin devam ettiği gibi, neredeyse 200 laboratuar tarafından reddedilmiş. Sonunda John Hopkins’deki Dr. Anirban Maitra tarafından onaylanmıştır.

9. Ann Makosinski
2013’te, 16 yaşındaki bir Kanadalı lise öğrencisi, vücut ısısını herhangi bir pil veya kinetik enerji olmadan ışığa dönüştüren bir elektrik feneri, Hollow Flashlight’ı yarattı. Filipinler’deki bir arkadaşının okulda sorun yaşadığını öğrendiğinde çok derinden etkilendi: geceleri, ev ödevini yapmak müsait oldığu tek vaktinde hiç ışık yoktu.
Ann, prototip materyalleri için sadece 26 $ harcadı ve gelişmekte olan ülkelerde insanlara aracını ücretsiz olarak sunmayı hedefliyor.

Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk
Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk

8. Alex Deans
1997’de (gerçekten verimli bir yıl) doğan Alex 12 yaşındayken, kör insanlara yardım etmek için bir navigasyon cihazı olan iAid’i yarattı. Bir zamanlar kör bir kadının caddeyi geçmesine yardım etti ve o günde kör insanların kendi mahallelerinde bağımsız yürüyebilmelerini kolaylaştıracak herhangi bir cihaz olmadığını farketti.
Alex kendisine programlamayı öğretti ve yakında yoldaki engelleri tespit etmek ve kör insanlara doğru yönde yönlendirmek için GPS ve pusulayı kullanan ve elle kullanılan bir navigasyon cihazı, iAid’i yarattı.

7. Malala Yousafzai
Nobel Ödülünü alacak olan en genç kişi, Pakistan’da doğdu. Taliban’ın yönetiminde olan küçük bir kasabada yaşıyordu ve burada kızların herhangi bir eğitim görmesine veya okula gitmesine izin verilmezdi. 11 yaşındayken, yerel bir BBC istasyonu için bir blog yazıyor ve kızların eğitime devam etme isteğini dile getiriyor.
15 yaşına geldiğinde, otobüse binerken bir Taliban silahlı adam tarafından vuruldu. İngiltere’deki bir hastanesine gönderilip saldırıdan kurtulabilmiştir. Bugün İngiltere’nin Birmingham şehrinde yaşamakta ve burada birçok eğitim projesi yürütmektedir.

6. Anne Frank
Anne Frank, dünyanın en çok bilinen kitaplarından biri olan Hatıra Defteri’ni yazdı. Ailesi, Yahudi nüfusun zulmü arttığında 2 yıl boyunca saklanmaya devam etti, ancak sonunda Gestapo tarafından tutuklandı ve toplama kampına gönderildi.
16 yaşındayken, savaşın bitmesinden sadece birkaç ay önce bir kampda öldü. Günlüğü 1952’de babası tarafından yayınlandı ve 60’dan fazla dile çevrildi.

Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk
Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk

5. Elif Bilgin
16 yaşındayken ve 2 yıllık araştırmalar ve başarısız teşebbüslerden sonra Türk bir kız, en sonunda muz kabuklarını biyoplastik haline getiren bir süreç geliştirdi. Bu, potansiyel olarak petrol bazlı kirliliği azaltabilir.
Dergisinde, Tayland’ın günde 200 ton muz kabuğu attığını yazdı. Ona göre bu da daha iyi kullanılabilir. Denemelere başladı ve sonuç olarak 2013’te Science in Action ödülü kazandı (Google’ın 50.000 $ yarışması).

Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk
Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk

4. Boyan Slat
Hollanda’daki 16 yaşındaki bir genç, Yunanistan’da dalış yaparken çok sayıda plastik görüp şok olmuş. Lisede fen projesi olarak okyanus kirliliğini keşfetmeyi seçti. 18 yaşındayken, okyanusun bin yıllardan birkaç yıla kadar temizlenme sürecini azaltarak plastik konsantrasyonunu sağlamak için okyanus akıntıları kullanan bir sistem sundu.
Bir takım örgütler ve şirketler onun icadını övdüler. Boyan, BM’nin en üst çevreci ödülünü alan en genç kişidir.

3. Louis Braille
Büyük ihtimalle kör veya görme engelli kişilerin Braille alfabe okuma ve yazma sisteminden duymuşsunuzdur. Bu, 15 yaşındaki bir Fransız genç mucit Louis Braille tarafından yaratılmıştır. Louis 3 yaşındayken, bir göz yaralanmasından kör olmuş.
Körlüğüne rağmen, Royal Institute for Blind Youth’a katılmak için prestijli bir burs kazandı. Orada görme engellere hızla yazıp okumasına yardımcı olacak bir sistem üzerinde çalışmaya başladı ve bunu 15 yaşındaki akranlarına sundu.

2. Easton LaChappelle
14 yaşındaki bir genç, LEGO ve balıkçılık telini kullanarak ilk robot elini yaptı. Ancak burda durmadı, 3D baskı teknolojisini ve kendi robotik bilgisini kullanarak bu ilk prototipini uygun fiyatlı ve pratik bir cihaz haline getirmeye başarmıştır.
Sonuç olarak NASA, çalışmalarına ilgi gösterdi ve onu Robonaut ekibine katılmaya davet etti. O sadece 17 yaşında ve daha şimdiden NASA için çalışmış! Oldukça etkileyici bir özgeçmiş!

Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk
Dünyayı Değiştiren 10 Çocuk

1. Philo Farnsworth
Kimya ve fizik bölümünde başarılı olan 14 yaşındaki bir çiftlik çocuğu, bir zamanlar lisedeki öğretmenine üzerine düşündüğü belirli bir fikir hakkında danıştı. Fikir o kadar karmaşıktı ki, öğretmen kopyalayıp daha sonra inceleyebilmek için, bir diyagram çizmek zorunda kaldı.
Çocuk fikri üzerinde çalışmaya devam etmeye teşvik edildi. 7 yıl sonra, 1927’de Philo Farnsworth, dünyanın ilk full elektronik televizyonunu geliştirdi.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Genel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

Netflix ‘e Bayılmanın ve Senin de Sevmen Gerekmesinin 10 Nedeni

Facebook’ta, Twitter’da ve iş yerlerinde öfkeli kalabalığa katılarak; Netflix&…