Anasayfa EĞLENCE Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi

Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi

15 Dak okundu
0
0
753

Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi

Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi
Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi

1) Yayınlanmamış Bir Pilot Bölüm Var
Spotlight’ın yazar ve yönetmeni Tom McCarthy’nin yönettiği ilk deneme yayını o kadar kötüydü ki rafa kaldırılıp yeniden çekilmesi gerekti. Dizinin eş yaratıcılarından David Benioff Variety’e, “Her şeyi çok basit bir seviyede yazım aşamasında yanlış yaptık” dedi. En büyük problemlerden biri nedir? Denem yayınını izlemeye davet ettikleri arkadaşlarından hiçbiri Jamie ve Gersei’nin kardeş olduklarını anlamışlardı ve Benioff’a göre bu çok büyük bir sorundu. Çünkü bu durum aslında olay örgüsü için oldukça önemli bir noktaydı ve bir şekilde bu noktayı gösterememişlerdi.

2) CATELYN STARK ve DAENERYS TARGARYEN Rollerinde Başlangıçta Farklı Oyuncular Vardı
Orijnal deneme yayınında (pilot bölümde) Catelyn Stark ve Daenerys Targaryen rollerinde Jeniffer Ehle ve Tamzin Merchant varlardı. Dizinin yayınlanmasıyla beraber bu roller Michelle Fairly ve Emily Clarke’a verildi. Game of Thrones’un esinlendiği kitap serisinin yazarının da George R.R. Martin orijinal pilot bölümde ufak bir rolü vardı: Daenerys ve Khal Drogo’nun düğününde bir misafirdi!

3) Birkaç Tane Daha Seçme Vardı
Game of Thrones “olabilirleri” sadece Ehle ve Merchant değillerdi. Gillian Anderson da açıkça belirtilmemiş bir rol geri çevirdi. Açlık Oyunları’nın Sam Cliffen’ı Jon Snow ve Viserys Targaryen için ve Outlander’ın yıldızı Sam Heughan da Renly Baratheon ve Loras Tyrell gibi birkaç farklı rol için seçmelere katıldılar.
4) Peter Dinklage Dizinin İptal Olduğunu Düşündü

Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi
Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi

Pilot bölüm kaldırıldığında David Benioff Peter Dinklage’yi aradı ve dizinin iptal edildiğini söyledi. Bu sadece bir şakaydı! Altı saat sonra Dinklage gerçeği öğrendi.

5) Sansa Stark Kurdunu Gerçek Hayatta Sahiplendi
Sansa Stark’ı oynayana Sophie Turner dizinin birinci sezonunda günümüzde nesli tükenmiş olan bir gri kurt türünü canlandıran köpek Zunni’yi sahiplendi. Turner Coventry Telegraph’a “Çocukluğumdan beri her zaman bir köpek istedim ancak ebeveynlerim hiçbir zaman istemediler” diye anlatmış 2013’te. “Karakterimin kurdu olan Lady ile sette birbirimize aşık olduk diyebilirim! Lady’nin öldüğünü ve artık ona yeni bir ev bulmamız gerektiğini biliyorduk. Annem, onu bizim sahiplenmemize izin vermelerine ikna etti!”

6)Dothraki Gerçek Bir Dil
2014’te Living Language, sizi çok kısa zamanda Khal Drogo gibi konuşturacak konuşmayla ilgili bir dil kursu başlattı. HBO ile dizideki Dothraki dilini yaratan filolog David J. Peterson aynı zamanda bu kursları başlattı.

7) Birkaç Karakterin Oyuncusu Değişti
Birtakım karakterler dizi boyunca birden fazla oyuncu tarafından canlandırıldılar. Örneğin Daario Naharis ( üçüncü sezonda Ed Skrein, dördüncü, beşinci ve altıncı sezonlarda ise Michiel Huisman), Tommen Baratheon (birinci ve ikinci sezonlarda Callum Wharry, Dean-Charles Chapman üçüncü sezondan altıncı sezona kadar), ve onun kızkardeşi Myrcella (birinci ve ikinci sezonlarda Aimee Richardson, beşinci sezonda Nell Tiger Free) ve Gregor Clegane (birinci sezonda Conan Stevens, ikinci sezonda Ian Whyte, dördüncü, beşinci ve altıncı sezonlarda Hafþór Júlíus Björnsson).

8) DAENERYS TARGARYEN’ın Gözleri Orijinalde Menekşe Rengi

Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi
Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi

Kitapta Targaryen ailesi gri saçları ve menekşe renkli gözleriyle ünlü. Çekimlerde Daenerys (Emilia Clarke) ve Viserys (Harry Lloyd) Targaryen menekşe rengi lensler taktılar gözlerine. Ancak Weiss ve Benioff bu durumun yaşanan duygusal geçişlerin yansıtılmasını olumsuz etkilediğine karar verdiler.

9) Birçok Ölü Karakter Kitapta Yaşıyor
Dizide ölmüş olan birçok karakter Martin’in kitabında hayatta. Bunlara örnek olarak Shireen ve Stannis Baratheon, Night’s Watchmen Pyp ve Grenn, Barristan Selmy, Myrcella Baratheon, ve Mance Rayder verilebilir.

10) At Kalbiyle İlgili Olan Sahnenin Çekimi Pek Hoş Olmadı
Birinci sezonda Daenery’nin yemesi gereken at kalbi aslında dev bir sakızlı şekerdi. Clarke’a tadı daha çok renk açıcı gibi gelmiş. Tüm o sahte kan o kadar yapış yapışmış ki Clarke bir tuvalete yapışıp kalmış.

11) Birden Fazla MONTY PYTHON AND THE HOLY GRAIL Bağlantısı Var
Game of Thrones’un pilot bölümünün bir kısmı MONTY PYTHON AND THE HOLY GRAIL’da kullanılan mağaralardan birinde çekilmişti.

12) İnsanlar Çocuklarına Game of Thrones Karakterlerinin Adlarını Veriyorlar

Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi
Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi

Social Security Administration’ın araştırmasına göre “Khaleesi” A.B.D.’de 2013’te 1021. en popüler kız ismiyken 2014’te 755.’ydi. İngiltere’de ise Khaleesi, Arya, Tyrion, Brienne, Sansa, Bran, Sandor, ve Theon isimlerinin kullanımında diziden sonra bir artış yaşandı.

13) Stark Çocuklarının Yaşları Dizide Kitaptakinden Farklı
Kitap başlarken Stark çocukları dizideki yaşlarından daha küçükler. Bran yedi yaşında olmalıyken onu canlandıran aktör on iki yaşındaydı. Arya dokuzken on üç, Sansa on birken on beş ve Rickson da üçken beş yaşında oldu. Öhö öhö, aslında en önemli “stark farkı”: Eğer orijinal kaynağa sadık kalınsaydı Robb Stark ve Jon Snow on beş ve on dört yaşlarında olacaklardı.

14) GEORGE R.R. MARTIN Dizi Yapımcılarına Jon Snow’un Annesinin Kim Olduğunu Tahmin Etmelerini İstedi
Binlerce hayranın ağızlarından düşmeyen “Jon Snow’un annesi kim?” sorusu yöneltilen Benioff şöyle söylüyor: “Bu daha çok bir sınav sorusu gibiydi” ve kabul ediyor, “ Tam olarak şöyleydi: ‘Tahmin et! Tahmininin zekice olmasını ve gerçekçi olgulara dayanıyor olmasını istiyorum’” Weiss ekliyor, “Biz bunu çoktan tartışmıştık. Hatta bu konuda iki saate yakın bir muhabbetimiz olmuştu. Bu bizim için içine girilmesi çok güç olan bir alandı.”

15) Bir Aktör Dört Karakteri Oynadı
İngilizce aktör ve tehlikeli sahne dublörü Ian Whyte Game of Thrones’da tam 4 karakteri oynadı. Birinci ve ikinci sezonlarda White Walker’dı, aynı zamanda ikinci sezonda Gregor Clegane’yi de oynadı. üçüncü sezonda isimsiz bir dev olarak ve dördüncü sezonda da yabani bir dev olan Wun Wun olarak gördük onu.

Bu makale da okuyabilrsiniz : Game of Thrones 8.sezon yayın tarihi: HBO dizisinin son dönüşü ne zaman olur?

16) Ramsay Snow Neredeyse Jon Snow’u Oynayacaktı

Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi
Game of Thrones ile ilgili 20 destansı bilgi

Iwan Rheon Jon Snow’u oynamaya aday ikinci kişiydi. Rol Kit Harrington’a gitti ve Rheon da Roose Bolton’ın sadist oğlu Ramsay’i oynadı.

17) Dört Yıldır En Fazla İllegal Olarak İndirilen Dizi Oldu
TorrentFreak’e göre Game of Thrones 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarının en fazla korsanlaştırılmış dizisi olmuş. 2015’de ikinci en fazla korsanlaştırılan dizi olan The Walking Dead’in neredeyse iki katı kadar indirilmiş.

18) Resmi Bir Rap Albümü Var
2014’te HBO “Catch the Throne” isimli, SoundCloud’da ücretsiz olan, Game of Thrones temalı bir rap albümü çıkardı. 2015’te altıncı sezondan önce yeni bir albüm daha çıkardılar (bu sefer bazı heavy metal parçalar da vardı). Emeği geçenlere örnek olarak; Method Man (“The Oath”), Snoop Dogg (“Lannister’s Anthem”), Big Boi (“Mother of Dragons”), Talib Kweli (“Lord of the Light”), and Anthrax (“Soror Irrumator”) verilebilir.

19) SEAN BEAN Kendi Kopartılmış Kafasıyla Epey Eğlenmiş
Bir röportajda Ned Stark’ın oyuncusu Sean Bean sette kendi karakterinin kafasının modelini bir futbol topu gibi tekmelediğini anlattı.

20) Yapımcılar Kitabın Nasıl Biteceğini Biliyorlar


Martin genel hatlarıyla Weiss ve Benioff’a serinin nasıl biteceğini anlatmış. Benioff Vanity Fair’a, “Geçen sene işlerin nereye gittiğini konuşmak için Martin’le bir haftalığına Santa Fe’ye gittik. Çünkü yakalayıp yakalayamacağımızı ve bunun nerede olacağını bilmiyorduk.” “Sonunu bilirseniz ona göre altyapıyı hazırlayabilirsiniz. Bu yüzden her şeyin nasıl bittiğini öğrenmek istedik. Olayları ayarlayabilmeyi istiyoruz. İşte böylece oturduk ve tüm karakterlerin üzerinden geçtik Martin’le.”

                                                                                               Ülkü Sarikaya

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle EĞLENCE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

Netflix ‘e Bayılmanın ve Senin de Sevmen Gerekmesinin 10 Nedeni

Facebook’ta, Twitter’da ve iş yerlerinde öfkeli kalabalığa katılarak; Netflix&…