Anasayfa EĞLENCE ANINDA MORALİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK BİR SÖZ

ANINDA MORALİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK BİR SÖZ

8 Dak okundu
0
0
817

ANINDA MORALİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK BİR SÖZ
Geçen yılın sonlarına doğru, kendimi rahat hissedip yazı yazabileceğim bir hipster hangout(cafe tarzı)’tan 6 dolarlık bir latte aldım(kahve ne zamandan beri bu kadar pahalı?). Güzel bir bitiş cümlesinden sonra bir yudum aldığımda, yazımı çoktan bitirmiş olmak beni şaşırttı.
6 dolarlık kahvem bitmişti ve tadını dahi unutuvermiştim.

ANINDA MORALİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK BİR SÖZ
ANINDA MORALİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK BİR SÖZ

O anda- bir başka iş bitiminde- uzun süre bir şeyle(eğlenceli şeyleri de hesaba katıyorum) meşgul olduğumda, bundan yeterince keyif aldığımdan emin olmadığımı fark ettim. Her nasılsa tamamıyla onu yaşamıyorum.
Bu bana, hayatımı yaşarken tam deneyimleyemediğimi düşünmeme sebep olan bir his yaşattı. Asıl trajedi, buharı tüten içecek değildi(ki beni oldukça şaşkına döndürmüştü). Asıl trajedi , bir şekilde kafamda çözümlerken ve bedenimin dışındayken hayatın yanımdan akıp gitmesiydi. Ve yalnız olmadığımı biliyorum.
Diğer herkes gibi haftayı atlatmakla meşgulken, beni şimdiki zamanda silkeleyecek basit ve kolay bir şeye ihtiyacım olduğuna karar verdim. Bu bir kelimeydi: KEYİF.
Hayattan ne kadar keyif alıyorsunuz? İzlenecek üç basit yol var, devam edin:
1- Bir tetiğe sahip olun.
Bir dahaki sefere bir kahve, salata vs aldığında şunu düşün: basit bir aktivite varoluşunu tetikleyebilir mi? Bu aktivite esnasında biraz durakla, sadece birkaç saniyeliğine, ve “keyif” kelimesinin üzerine bir düşün. Bu şekilde yapmak seni aklen bir şeyden keyif almanı sağlayacaktır.
2- Hatırlatıcıları ayarlayın.

Bu bazı kişilere sinir bozucu gelebilir, ancak günün rastgele vakitlerine kurduğum, hiç beklemediğim bir anda bana o önemli kelimeyi hatırlatacak şekilde çalmaya başlayan bir alarm kurdum: Keyif kelimesi. Dün, yağmurlu bir havada yürürken alarmım çaldı. Derin bir soluk alıp etrafa bakındım, ve şehrin nasıl da yağmurluyken daha temiz olduğunu fark ettim. Ayrıca yağmur kokusunun ne kadar hoş olabileceğini, o an kokuyu fark ettiğimde hatırladım. Sağanağın altında koşarken bile bu keyif dalgasını hissedebilirsin!
Bir başka zaman, arkadaşlarımla bir açık kava barındaydım. Telefonumda takılıyordum(çoğu insan gibi). Ardından KEYİF alarmı çaldı. Kafamı kaldırdım ve ciddi anlamda arkadaşlarımın yüzlerini gördüm. İçlerinden biri gülüyordu. O anda, hayatımı yüksek çözünürlükte görüyormuşum gibiydi. Telefonumu bıraktım ve guacamole mezesi eşliğinde sohbete katıldım.
3- Duyularınızı ayarlayın.
Çoğumuz mobilyalarımızda, aksesuarlarımızda değişiklik yapıyoruz. Peki en son ne zaman onları gerçek anlamda hissettiniz?
Örneğin :
Yatak örtülerinizin veya pijamalarınızın zengin dokularını hissediyor musunuz yoksa kendinizi yatağa atıverip geçiyor musunuz? Bunu fark ettiğizde daha iyi hissedeceksiniz – günün sonunda rahat ve çekici yatağınızdan daha iyi neyiniz var?
Peki şalınızın yumuşaklığını hissedip sizi sarmalayarak görünümünüzü tamamladığının farkında mısınız yoksa sadece “Asansörü bekletin!” diye bağırırken sallamak için mi kullanıyorsunuz?
Ya makarnanızın tadını alarak mı yiyorsunuz yoksa The Handmaids Tale izlerken götürümüveriyorsunuz? Şüphesiz mideye indirmek daha kolay!
El kreminizi uygularken hoş koku ve dokusunu hissediyor musunuz yoksa avucunuza biraz damlattıklan sonra tüpünü çantanıza atımıveriyorsunuz? Çoğu krem mükemmel kokar- ancak çoğumuz onu mağazada satın alırken koklar, bunun dışında unutuveririz.
Gerçek anlamda Spotify listendeki heyecan verici şarkılara fırsat veriyor musunuz yoksa memnun edici şarkıya gelene kadar geç geç geç tuşuna mı basıyorsunuz? Sonra yine atla atla atla. Gerçekten dinliyor musunuz? Sakin olun ve çalma listesinin sizi şaşırtmasına izin verin!
Tekrar kelimemize geri dönersek-keyif-, bu bizi sıradan bir günden capcanlı renklere taşıyabilir. Yazımı yazarken, kahvaltımı hazırlarken, köpeğimi beslerken, kız kardeşimi ararken, ya da sadece tren istasyonunda otururken,vagonun sesini dinlerken, aklıma getiriyorum: “keyif, keyif, keyif,” ve bu anı bir şekilde lezzetli hale getiriyor.
Peki ya sen hayatından nasıl daha fazla keyif alabilirsin?

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle EĞLENCE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

Netflix ‘e Bayılmanın ve Senin de Sevmen Gerekmesinin 10 Nedeni

Facebook’ta, Twitter’da ve iş yerlerinde öfkeli kalabalığa katılarak; Netflix&…