Anasayfa ÇEVREM & HAYAT SEKSİN FAYDALARI YATAK ODASININ ÇOK ÖTESİNE UZANIYOR!

SEKSİN FAYDALARI YATAK ODASININ ÇOK ÖTESİNE UZANIYOR!

14 Dak okundu
0
1
8,639

SEKSİN FAYDALARI YATAK ODASININ ÇOK ÖTESİNE UZANIYOR!

SEKSİN FAYDALARI
SEKSİN FAYDALARI

SEKSİN FAYDALARI : Seksin sadece keyifli değil aynı zamanda sağlığınız için iyi olduğunu da biliyor muydunuz? Evet, gerçekten. Seksin faydaları; stres seviyenizi düşürmekten kalp krizi ve kanser riskini azaltmaya kadar birçok şeyi kapsıyor. Seks, partnerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirir ve yakınlığınızı arttırır. Böylesi bir bağlanmışlık sizi sıcak, güvende ve rahatlamış hissettirmekten fazlasını yapar; anksiyete(endişe ve stres) seviyenizi düşürür ve genel olarak sağlığınızı kuvvetlendirir.

Daha güçlü bir bağışıklık sistemi ya da daha iyi bir uyku ister misiniz? Bunların hepsi ve daha fazlasını çarşafların arasında biraz yaramazlık yaparak elde edebilirsiniz.

1-GRİP ve SOĞUK ALGINLIĞI RİSKİNİZ AZALIYOR VE BAĞIŞIKLIĞINIZ GÜÇLENİYOR!

SEKSİN FAYDALARI YATAK ODASININ ÇOK ÖTESİNE UZANIYOR!
SEKSİN FAYDALARI YATAK ODASININ ÇOK ÖTESİNE UZANIYOR!

Daha çok seks eşittir daha az hasta günler! Aktif cinsel hayatı olanlarla olmayanlar arasında yapılan bir araştırmanın sonucu bunu gösteriyor. Seks, yaygın hastalıklara neden olan bakteri, virüs ve diğer mikroplara karşı vücudunuzun koruyucu antikor üretim kabiliyetini arttırıyor. Tabii ki sadece seksle tamamen sağlıklı olamazsınız. İyi beslenmek, düzenli uyku, egzersiz ve gerekli aşıları yaptırmak gibi başka unsurlar da var; ama sağlıklı olmanın en eğlenceli kısmı kesinlikle seks.

2-LİBİDONUZU ARTTIRIYOR!

SEKSİN FAYDALARI
SEKSİN FAYDALARI

İster inanın ister inanmayın; azalan cinsel isteğin çözümü; seks yapmak! Seks yapmak aslında arzuyu daha çok arttırıyor. Bazı kadınların yaşadığı acı ve vajinal kuruluk gibi sorunların çözümü bile yine seks yapmak. Seks; vajinanın salgıladığı kayganlaştırıcıyı, kasıklara giden kan akışını ve kasların elastikiyetini arttırıyor ve bunların hepsi sayesinde seks her zamankinden daha iyi ve keyifli olmakla kalmıyor; libidonuz da artıyor.

3-KADINLARIN MESANE KONTROLÜNÜ ARTTIRIYOR!

Kadınların %30’u hayatının bir döneminde idrarını tutamama sorunu yaşıyor. Düzenli olarak orgazm olmak, kadınların pelvik (leğen kemiği) tabanındaki kasları güçlendirir ve canlandırır. Orgazm, Kegel egzersizi sırasında kullanılan kasları çalıştırır. Daha sağlam pelvik kaslarına sahip olmak demek idrar kaçırma riskinin azalması demek.

4-KAN BASINCINIZI DÜŞÜRÜYOR!

SEKSİN FAYDALARI
SEKSİN FAYDALARI

Yüksek tansiyonla uğraşan milyonlarca insandan biri de siz misiniz? Seks, bunu değiştirmenize yardım edebilir. Birçok araştırma gösteriyor ki cinsel ilişki (mastürbasyon değil) ile sistolik (büyük tansiyon) kan basıncı arasında bir bağlantı var. Kan basıncını azaltmak için diyet/egzersiz yapmak, stresten uzak durmak ve her gün ilaç almak zorunda olanlar için bu güzel bir haber olsa gerek. Seks yapmak, almak zorunda olduğunuz ilaçların yerini tutmayacak elbette ama kullanışlı bir yardımcı olacağı kesin.

5-SPOR YAPMIŞ SAYILIYORSUNUZ!


Tüm fiziksel aktiviteler gibi seks de kalori yakmanızı sağlıyor! Oturup televizyon izlerken dakikada 1 kalori yakarken; seks sırasında kalp atış hızınız arttığı ve birçok kasınızı çalıştırdığınız için dakikada en az 5 kalori yakıyorsunuz. Yani seksi de günlük egzersiz planınıza ekleyebilirsiniz!

6-KALP KRİZİ GEÇİRME RİSKİNİZ AZALIYOR!

SEKSİN FAYDALARI
SEKSİN FAYDALARI

Daha sağlıklı bir kalbiniz mi olsun istiyorsunuz? Daha çok seks yapın. Seks yapmak östrojen ve testosteron seviyenizi dengede tutuyor. Bu hormonların dengesi bozulduğunda kalp hastalıkları ve kemik erimesi gibi sorunlar baş gösterebilir. Konu kalp sağlınızı korumak olduğunda ne kadar çok seks yaparsanız o kadar iyi! Araştırmalara göre haftada en az 2 kere seks yapan erkekler, yapmayanlara göre %50 daha az kalp krizi geçirme riski taşıyor.

7-AĞRILARINIZI YOKEDİYOR!


Cinsel aktiviteler (mastürbasyon dâhil) ve orgazm, ağrıları defetmek için birebir. Her iki etkinlik de ağrıyı azalttığı gibi ağrı eşiğinizi de arttırıyor. Çoğu kadın, mastürbasyon yaptığında regl sancılarının azaldığını, eklem ve hatta baş ağrılarının geçtiğini belirtiyor.

8-PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR!


Seksin sadece erkekleri ilgilendiren faydaları da yok değil. Bazı araştırmalar gösteriyor ki ayda 21 kez (ya da daha fazla) boşalma yaşayan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski diğerlerinden daha az.

9-SEKSİN FAYDALARI :  DAHA İYİ UYUMANIZI SAĞLIYOR!


Orgazm sayesinde salgılanan prolaktin, doğal bir uyku yardımcısıdır. Prolaktin gevşemeyi sağlar ve uyku haline geçmenizi teşvik eder. Eğer seks yaptıktan sonra daha kolay uykuya daldığınızı fark ettiyseniz bir nedeni de bu!

10-BEYNİNİZİ GÜÇLENDİRİYOR!


Aktif bir cinsel yaşam beyninizi daha iyi kullanmanızı sağlayabilir. Araştırmalara göre seks, beynin daha analitik bir düşünme sürecine girmesini sağlıyor. Üstelik beynin hafıza ile ilgili kısımlarını da geliştiriyor.

11-ÖZGÜVEN SORUNLARINI AZALTIYOR!


Kendinize daha çok güvenmek istemez misiniz? Çekingenliğinizi bir kenara bırakmanın en iyi yolu; kıyafetlerinizi yatak odasının etrafına saçmak. Psikologların değerlendirmelerine göre; aktif cinsel hayatı olanlarda anti sosyal kişilik bozukluğu çok az görülüyor.

12-DAHA GENÇ GÖRÜNMENİZİ SAĞLIYOR!


Estetik ameliyatlarını ve pahalı kremleri unutun; seks sizi genç gösteriyor. Düzenli seks yapmak sizin daha genç ve hayat dolu görünmenizi sağlıyor. Bir araştırmada hakemler tek taraflı aynadan bir grup insanı gözlemleyip, yaşlarını tahmin ettiler. Ve haftada en az 4 kez, bir partnerle düzenli seks yapanların oldukları yaştan 7-12 yıl daha genç gösterdikleri anlaşıldı.

13-DOĞURGANLIĞINIZI ARTTIYOR!


Mevzu ailenizi genişletmek olduğunda, çok deneme yapmak en iyisi! Bir doğum merkezinde yapılan araştırmada, bir hafta boyunca her gün boşalan erkeklerin spermlerinin diğerlerine göre daha iyi kalitede olduğu saptandı. Kaliteli spermlerin yumurtayı dölleme şansı daha fazla, bu yüzden çocuk sahibi olmak istiyorsanız aktif bir cinsel hayata sahip olmanız en iyisi.

14-İLİŞKİNİZİ VE YAKINLIĞINIZI GELİŞTİRİYOR!

SEKSİN FAYDALARI
SEKSİN FAYDALARI

Sıcak ve samimi bir ilişki kurmak için partnerinize sarılıp uzanabilirsiniz tabii ama seks ve orgazm insanların bağ kurmasını sağlayan, oksitosin denilen bir hormon salgılamanızı sağlıyor. “Aşk hormonu” diye bilinen bu hormon, aşk ve güven duygularının oluşumuna yardım ediyor. Midenizde kelebekler uçuşmasını sağlayan da yine bu hormon.

14-DAHA UZUN YAŞAMANIZI SAĞLIYOR!

SEKSİN FAYDALARI
SEKSİN FAYDALARI

Uzun yaşamanın sırrı ne? Daha çok seks yapmak olabilir. 10 yıldan uzun süren ve 1000’den fazla orta yaşlı erkeğin katıldığı bir deneye göre; daha çok orgazm olanların ölüm oranı diğerlerinin yarısı kadar. Elbette dünyada uzun süre kalmanın birçok faktörü var ama bunun en keyifli ve kolay yolu yatak odanızda saklı.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle ÇEVREM & HAYAT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …