Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Hangi tür acil kontrasepsiyon kullanmalıyım?

Hangi tür acil kontrasepsiyon kullanmalıyım?

16 Dak okundu
0
0
951

Hangi tür acil kontrasepsiyon kullanmalıyım?

acil kontrasepsiyon
acil kontrasepsiyon

Acil kontrasepsiyon, korunmasız seks sonrası gebeliği önlemenin güvenli bir yoludur. Acil kontrasepsiyon birkaç türü vardır ve bazıları diğerlerinden daha iyi çalışır.

Ne tür acil kontrasepsiyon var?

Korunmasız seks sonra hamileliği önlemenin 2 yolu vardır:

Seçenek 1: Korunmasız seks yaptıktan sonra 120 saat içinde (5 gün) bir ParaGard RİA al. Bu, acil kontrasepsiyonun en etkili türüdür.

Seçenek 2: Korunmasız bir cinsel ilişkiye girdikten sonra 120 saat içinde (5 gün) bir acil kontraseptif hap ( ertesi gün hapı) alın. Ertesi gün haplardan 2 çeşit vardır:

 • Ulipristal asetat içeren bir hap. Ella adı verilen tek bir marka var.
 • Ella acil kontrasepsiyon almak için bir hemşire veya doktordan bir reçeteye ihtiyacınız var.
 • Ella ertesi gün hapı en etkili türüdür.
 • Korunmasız seks yapıldıktan sonra ella’yı 120 saat (5 gün) sürebilir ve 5. günde de 1. günde olduğu gibi çalışır.
 • Son 5 gün içinde doğum kontrolü hapı, yama veya yüzüğü kullandıysanız, ella diğer haplardan sonra (B Planı gibi) işe yaramayabilir.

Levonorgestrelli bir hap. Marka adları şunları içerir: Plan B One Step, Next Choice One Dose, Take Action, My Way, AfterPill vb.

 • Bu ertesi gün hapları eczanelerin çoğunda reçetesiz satın alabilirsiniz.
 • Sabah sonrası hapların bu türleri, korunmasız seks yapıldıktan sonra 72 saat içinde (3 gün) aldığınızda en iyi çalışır, bazen 5 gün sonraya kadar alabilirsiniz. Ancak ne kadar erken alırsan, daha iyi çalışıyorlar.

Aşağıdaki durumlarda gebelik önlemek için acil kontrasepsiyon kullanabilirsiniz:

 • Vajinal seks yaptığınızda prezervatif veya başka bir doğum kontrolü yöntemi kullanmadıysanız
 • Normal doğum kontrolünüzü ihmal ettiniz (doğum kontrol haplarını almayı unuttunuz, yanınızda yoktur veya vaktinizde almadınız) ve vajinal seks yaptınız
 • Prezervatifiniz yırtıldı veya boşalmadan sonra düştü.
 • Partneriniz zamanında çekilmedi
 • Korunmasız vajinal seks yapmak zorunda kaldınız

Korunmasız seks yaptıktan sonra acil kontrasepsiyon kullandıysanız, hamile kalmanız daha az olasıdır. Ancak düzenli olarak, acil olmayan doğum kontrolü yöntemleri (RİA, hap veya prezervatif gibi) kadar etkili olmadığından, gebelikten tek korumanız olarak düzenli olarak kullanmayın.

Benim için en iyisi acil kontrasepsiyon türü nedir?

Sizin için en iyi acil kontrasepsiyon  birkaç şeye bağlı:

 • Korunmasız seks yaptığın zaman
 • Hangi tür acil kontrasepsyon en kolay sizin için olsun
 • Boy ve kilo
 • Emziriyorsanız
 • Son 5 günde haplar kullandıysanız

Elinizden gelen en etkili  yöntemini kullanmak en iyisidir. Fakat RİA ve ella gibi daha etkili yöntemler elde etmek daha zor olabilir. RİA, bir hemşire veya doktor tarafından konulmalı ve ella’yı almak için bir reçete gerekiyor..

Plan B, özellikle cinsel ilişkiden sonra 3 günden fazla (72 saat) süre geçtikten veya daha yüksek bir kíloya sahipseniz, RİA ve ella’dan daha az etkilidir. Fakat Plan B ve diğer levonorgestrel hapları hapları almak en kolaydır. Bir reçeteye ihtiyacınız yoktur ve yaşınız veya cinsiyetiniz ne olursa olsun, onları eczanelerdeki tezgahlardan alabilir.

Doğum kontrol hapları, yama, yüzük veya atış ile hata yaptığınız için acil kontrasepsiyona ihtiyacınız varsa, ella Plan B’nin yanı sıra işe yaramayabilir. Bu doğum kontrol yöntemlerindeki hormonlar, ella ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilir. Sizin için en iyi acil kontrasepsiyon tipiyle ilgili sorularınız varsa, yerel Planned Parenthood sağlık merkezini arayın.

Aynı anda iki farklı ertesí gün  hap kullanmayın (Plan B ve ella gibi), çünkü birbirlerine karşı koyabilir ve hiç çalışmazlar. Ve her iki tipte bir haptan sonra birden fazla doz almayın – hamileliğinize ekstra koruma sağlamaz, ancak kendinizi hasta hissetmenize neden olabilir.

En etkili acil kontrasepsiyon türlerini elde edemiyorsanız, alabileceğiniz yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanmaktan daha iyi olduğunu unutmayın. Ve zamanlama gerçekten önemlidir. Aslında birçok kişi ertesi gün hap almalı ve tıbb kabininde tutmalıdır; bu nedenle ihtiyaç duymaları halinde mümkün olan en kısa sürede kullanabilirler.

Acil kontrasepsiyon almak için ne kadar zamanım var?

ParaGard RİA’yı takabilir veya korumasız seks yaptıktan sonra ella’yı 5 gün (120 saat) sürebilir.

Plan B, My Way, Next Choice ve diğer levonorgestrel sabahtan sonra hapları korunmasız seks sonrası onları hızla aldığınızda en iyi çalışır. Korunmasız seks yapıldıktan sonra en çok 3 gün (72 saat) çalışacaklardır. Bunları seks sonrası 5 gün (120 saat) sürebilir, ancak 5. günde neredeyse etkili olmayacaklar.

Ertesi gün ilaç güvenli mi?

Acil kontrasepsiyon güvenlidir – milyonlarca insan 30 yıldan fazla bir sürede farklı acil kontrasepsiyon yöntemleri kullanmıştır. Ciddi komplikasyonlar bildirilmedi.

Ertesi gün hapı kaç kere kullanabilirim?

İhtiyacın olduğunda sabahtan sonra hapları almak sana zarar vermez. Ancak doğum öncesi kontrol haplarını kullanmanız iyi bir fikir değildir. Bunun nedeni ise:

 • Sabah sonrası hap, gebeliği ve RİA, implant, hap, atış veya yüzük gibi diğer doğum kontrol şekillerini engellemez.
 • Sabah sonrası hapı tekrar tekrar kullanmak normal bir doğum kontrolü metodundan daha pahalıya mal oluyor.
 • Sabah-hap sonrası yan etkiler geçicidir ve zararsızdır, ancak can sıkıcıdır (periyodlardaki kanamalar veya mide bulantısı gibi).

Bu nedenle, ertesi gün hapı  ihtiyacınız olduğu kadar güvende olmak, uzun süredir istenmeyen gebelikleri önlemenin en iyi yolu değildir. Cinsel ilişki öncesi veya doğum kontrolü (RİA, implant, hap, kondom vb. Gibi) daha etkili, uygun maliyetli ve kullanışlı bir yöntemdir.

Aynı anda iki farklı ertesi gün hap kullanmayın (Plan B ve ella gibi), çünkü birbirlerine karşı koyabilir ve hiç çalışmazlar. Ve her iki tipte bir haptan sonra birden fazla doz almayın – hamileliğinize ekstra koruma sağlamaz, ancak kendinizi hasta hissetmenize neden olabilir.

Acil kontrasepsiyon olarak bir ParaGard RİA almakla ilgili en uygun şeylerden biri, 12 yıla kadar (veya dışarı çıkarılana kadar) size mükemmel etkili doğum kontrolü yapmaya devam etmesidir. Bir kez RİA alırsanız, RİA kullanmayı bırakana kadar acil kontrasepsiyon hakkında tekrar endişelenmeniz gerekmez.

Acil kontrasepsiyon nasıl çalışır?

Gebelik, cinsel ilişki hemen sonrasında olmaz – bu yüzden hamileliği yaptıktan birkaç gün sonra engellemek mümkün. Her şey zamanlama ile ilgilidir.

Sperm, seks sonrası 6 güne kadar vücudunuzun içinde yaşayabilir ve bir yumurtanın ortaya çıkmasını bekler. O zaman yumurtlamak, sperm yumurta ile buluşmak ve hamileliğe neden olabilir. Ertesı gün haplarından sonra, yumurtalıkların yumurtayı bırakmasını geçici olarak durdurarak çalışırlar. Bu, yumurtlamanın acil frenini çekmek gibidir. Adet döngüsündeyken ve sabahları ne kadar erken alırsanız-hapların gebeliği ne kadar iyi önlediğini etkileyebilir. Vücudunuz zaten yumurtlamaya başladıysa, sabahtan-haplardan sonra işe yaramaz.

Bu nedenle, özellikle Plan B’yi ve diğer levonorgestrel ertesi gün hapları kullanıyorsanız, zamanlama çok önemlidir. (Ella, Levonorgestrel’in sabahından -A planı B gibi haplardan sonra ovulasyon zamanına daha yakın çalışır) Çoğu insan tam olarak ne zaman ovulasyon yaptıklarını bilmemektedir; bu nedenle acil kontrasepsiyonu mümkün olan en kısa sürede kullanmak en iyisidir – nerede olduğunuza bakılmaksızın Adet döngüsü ya da yumurta atmak üzere olduğunuzu düşünün.

ParaGard RİA korumasız cinsiyetten sonra 5 güne kadar gebeliği önler, çünkü sperm bakırdan hoşlanmaz. ParaGard RİA’daki bakır, spermlerin yumurtanıza yeteri kadar yüzmesini zorlaştırıyor.

Ertesi gün hapı, kürtaj hapı ile aynı şey değildir (aynı zamanda ilaç düşürme veya RU-486 da denir). Ertesı gün hapı sonra kürtaja neden olmaz. Zaten hamileseniz işe yaramaz ve mevcut bir gebeliğe zarar vermez. Acil kontrasepsiyon (RİA dahil) doğum kontrolündedir, kürtaj değildir. Hamileliği sona erdirmez – bir hamileliği engeller.

Ertesi gün hapların fiyatları ne kadar?

Turkiyede Ella hapının fiyatı 50 ve 60 tl arasındadır.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle ÇEVREM & HAYAT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …