Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Aşk FACEBOOK 5 YOLLA İLİŞKİNİ MAHVEDEBİLİR

FACEBOOK 5 YOLLA İLİŞKİNİ MAHVEDEBİLİR

9 Dak okundu
0
0
541

FACEBOOK 5 YOLLA İLİŞKİNİ MAHVEDEBİLİR

Sosyal medyanın, ilişkinizde üçüncü kişi olmasına izin verme. 

Elbette ki Facebook dünyadaki yeni ve eski arkadaşlarla her zamankinden kolay iletişime geçilmesini sağlıyor- ancak bunun yanında en çok değer verdiğin kişiyle de iplerin kopmasına neden oluyor – partnerinle!
Psych Merkezi’nin kurucusu ve CEO’su olan psikolog John Grohol, bunun hep gerçekleştiğini söylüyor.
“Facebook’un kolayca erişilebilir iletişime ortam hazırlaması, insanlara cazip hale gelerek onları riskli davranışlarda bulunmaya yönlendiriyor” diyor Grohol The Huffington Post’a. “Facebook, daha az kısıtlanmış iletişime kapılarını açıyor- bu da normalde günlük hayatımızda üstümüze almayacağımız riskleri aldırabiliyor.”
Aşağıda, Grohol ve diğer ilişki uzmanları, Facebook’un çiftler arasında nasıl duvar ördüğünün yollarını paylaşıyor – ve aynı zamanda bu sorunları kendi ilişkinizden nasıl önleyebileceğine.

1. Facebok’ta diğer çiftlerin sarmaş dolaş hallerini izlemek, bazılarının kendi ilişkileri konusunda yetersiz hissetmesine neden oluyor.

“Birkaç müşteri bana şunları söyledi, ‘Facebook’tan kurtulmak zorundayım. Beni delirtiyor.’ Facebok’taki neşeli, mükemmel paylaşımlarda tasvir edildiği gibi, başkalarının ideal görünen hayatlarıyla boğuşuyorlar. Sosyal medyadan önce bile Jones’lara ayak uydurmak hiçbir zaman çiftler için sağlıklı olmamıştı. Bu, elde edilemeyen ve yüzeysel bir hedeftir”- Margaret Rutherford, Arkansas Fayetteville’de bir klinik psikologu.

2. Çiftler birbirlerine bakmak yerine Facebok’a bakıyor.

” Sık olarak karşı karşıya gelinen sorunlardan biri, beraberken bir eşin öbürü telefonda Facebook’unda gezinirken kendini ihmal edilmiş hissetmesidir. Müşterilerim bu endişeyi dile getirdiğinde, bu durumu partnerlerine açıkça dile getirmelerini öneririm. ‘Ben’ kelimesini kullanarak duygularını nasıl paylaşacakları konusunda rehberlik ediyorum ve ‘üzgün’ veya ‘ihmal edilmiş’ hissettiklerinde doğrudan doğruya bu durumu belirtmelerini söylüyorum. Bu konuyu açıkça konuşmak ve iletişim sayesinde kaygıları ortadan kaldırmak için ufak değişiklikler yapmak çok şey değiştiriyor.”- Jennifer Twardowski, yaşam ve ilişki koçu.

3. Eski sevgiliden gelen arkadaşlık isteği olaylara yol açabilir. 

” Benim bir müşterim olan Amy, 8 senelik evliliğinde mutluydu. Joe adlı eski aşkından gelen arkadaşlık teklifini, hayatında neler olup bittiğini öğrenmenin zararsız bir eğlence olduğunu düşünüyordu. Amy kendisiyle Facebook’tan mesajlaşmaya başladı ve konuşmaları devam ettikçe flört etmeye başladılar. Flört onu özel ve biraz pervasız hissettiriyordu, yani evliliğinde eksik olan iki şekilde. Tamamen zararsızca başlamıştı, ancak zamanla daha ve daha ciddiye binmeye başladı. Sonunda Amy, Joe ile bir şeyler içmek için buluşmaya karar verdi. Bu kötü karar onu bir başka kötü karara yönlendirdi- onunla yatmak. Anında yaptıklarından pişman oldu ve suçluluk ile utanca kapıldı. Kocasına söylemeli miydi? Amy bunun aksine karar verdi, bunun tek seferlik bir şey olduğunu düşünerek. Ancak ertesi gün Facebok’a geri döndü, Joe’ya mesaj attı ve bir sonraki görüşmelerini planlamaya başladı. Bunu her yaptığında suçluluk duygusu daha da arttı. Sonunda Amy’nin kocası bu meseleyi öğrendi ve evliliklerinin geleceği hususunda ne yapacaklarını uzun uzadıya konuşma yapmak zorunda kaldılar. Bu örneğin gösterdiği üzere, evlilikte eşine bağlı kalmalı ve mesajlaşma uygulamalarıyla Facebook gibi sosyal ağlarda flörtleşmeyi kesmelisin-özellikle de eski sevgililerinle. Bunu yapman gereksiz yere günaha girmeni engelleyecektir. “- John M. Grohol, araştırmacı, yazar, PsychCentral.com’un kurucu CEO’su.

4. Ve sadakatsizlikten sonra, sosyal medya ilişki kurtarma işlemini daha da zorlaştırıyor.

” Takip ettiğim ve ilişkilerini kurtarma yolunda başarılı olabilecek bazı çiftleri görünce şok oldum. Facebook masumca kullanılsa bile çiftlerin sıkıntılardan sonra yenilenmelerini zorlaştırdığını gözlemledim; sitenin kendisi şüphe, acı ve ihanetin kötü hatıralarını tetikliyor.” – Amanda Deverich, Virginia Williamsburg’da çalışan evlilik ve aile terapisti.

5. Yatmadan önce Facebok’ta gezinmek, samimiyete set örer ve uyku düzenini olumsuz etkiler.

” Eğer partnerinizle yatağa girebilecekken kronik olarak Facebook’a giriyorsanız, bu durum ilişkinizi zedeleyebilir. Sadece partneriniz ilişkinizi geliştirecek bir konuşma, fiziksel yakınlık veya sarılmaya ihtiyaç duyduğunda ekrana kilitlenmiş olmuyorsunuz, aynı zamanda doğal uyku düzenini bozup güzel bir uykudan mahrum kalmanıza da yol açıyorsunuz. Müşterilerime de söylediğim gibi, mümkün olan en iyi uykuya dalabilmek ve vaktinizi eşinizle geçirebilmek amacıyla uyku saatinden en az 1 saat önce sosyal medya ve ekranlardan uzak durmaya başlayın. Yatak odasını ekransız alan haline getirin.”

– Alicia H. Clark, Washington D.C.’deki lisanslı bir psikolog. 
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Aşk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …