Anasayfa ÇEVREM & HAYAT EN ÇOK BİLİNEN 10 YANLIŞ ANAL SEKS HAKKINDA

EN ÇOK BİLİNEN 10 YANLIŞ ANAL SEKS HAKKINDA

12 Dak okundu
0
0
20,462

Klinik Seks Doktoru ve Evlilik/Aile Terapisti Dr. Kat Van Kirk, anal seks hakkındaki doğruları ve gerçekleri değerlendirdi.

ANAL SEKS HAKKINDA EN ÇOK BİLİNEN 10 YANLIŞ
ANAL SEKS HAKKINDA EN ÇOK BİLİNEN 10 YANLIŞ

EFSANE: ACIYACAK!

GERÇEK: Anal seks illa canınızı acıtmak zorunda değil. Genellikle anal seks, sadece yanlış uygulandığı için canınızı yakıyor. Çoğu kadın anal seksten epey zevk alırken; bazıları anal seksle orgazma ulaştığını bile belirtiyor. Partneriniz ve siz, nazik ve yavaş hareketlerle vücudunuzu anal sekse hazır hale getirebilirsiniz. Parmaklarınız yada seks oyuncakları gibi küçük araçlar ile kayganlaştırıcı kullanarak anüsünüzü rahatlatırsanız, acı aklınıza gelecek son şey olur.

EFSANE: BİR KERE ACIRSA, HER ZAMAN ACIR!

GERÇEK: Bir kere denediniz ve canınız çok yandı. Partnerinizi durdurdunuz ve bir daha denememek üzere anal seksi aklınızın çok “arka”larına attınız. O zaman arka kapıyı açma vakti geldi, çünkü yaşadığınız kötü deneyimin anal seksle değil yanlış uygulanmasıyla alakası var. Yavaş ve nazik olun, anüsünüzü rahatlatıp gevşetin ve bolca kayganlaştırıcı kullanın. Gevşemenizi sağlayacak bir ipucumuz da var: Anal seks sırasında klitorisinizi uyarırsanız, acının yerine haz alır.

EFSANE: SADECE “KOLAY” KADINLAR ANAL SEKS YAPAR!

GERÇEK: Yıllardır anal seksin sadece hafifmeşrep kadınlar için olduğunu duydunuz. Aslına bakarsanız anal seks, heteroseksüel çiftler arasında en çok denenmek istenilen seks tabusu. Dolayısıyla hepimiz “kolay” olamayacağımıza göre, anal seks de herkes için. Vücudumuza karşı merak içinde olmak ve yeni şeyler denemek istemek hiçbir zaman utanılacak bir şey değil; yeter ki sağlıklı ve güvenli bir biçimde deneyelim.

EFSANE: ANAL SEKS YAPMAK CİNSEL HAYATINIZI KURTARIR!

GERÇEK: Bu genellikle düşünülen bir şey. Erkeklerin genelde anal sekse istekli olması da bir gerçek. Cinsel sorunları olan çiftlerde, özellikle kadınların kendi çekiciliği sorguladığı biliniyor. Bu da kadınların cinsel hayatlarına tekrar renk gelmesi için partnerlerinin isteklerini kendi isteklerinden önde tutmalarına yol açabiliyor. Eğer ilişkinizde bir sorun varsa; onları çözmeden, sadece partnerinizi memnun etmek için anal seks yapmanın ilişkinize bir faydası olmayacağı gibi; bu deneyimden de pek memnun kalmayacağınızı söyleyebiliriz.

 

EFSANE: ANAL YAPARSANIZ PARTNERİNİZ SİZE SAYGI DUYMAZ!

GERÇEK: İstediğini aldı ama şimdi size çöp gibi mi davranacak? Bunun ara sıra yaşandığı doğru olabilir ama bunun anal seksle bir ilgisi yok, herhangi bir cinsel yakınlaşma sonrası da olabilecek bir sorun bu. Çoğu erkek günümüzde anal seksi sağlıklı cinsel hayatın öğelerinden biri olduğunu bilecek durumda. Üstelik anal seksin çok yaygın olmayan bir cinsel aktivite olması partnerinizle sizi yakınlaştırma ihtimalini de güçlendiriyor.

EFSANE: FİZİKSEL OLARAK SİZE ZARAR VERİR!

GERÇEK: Yanlış şekilde yapılan anal , size zarar verebilir. Ancak bu, bütün cinsel ve fiziksel aktiviteler için geçerli. Mesela vajinal kuruluk yaşıyorsanız ve kayganlaştırıcı kullanmazsanız seks sırasında vajinanızda mikro(küçük)yırtılmalar olabilir. Aynı şey anal seks için de geçerli. Vajinanın kendiliğinden salgıladığı kayganlaştırıcı anüsünüzde yok, bu nedenle anal seks sırasında kayganlaştırıcı kullanmanız gerekiyor. Bunu zahmetli bulabilirsiniz ama doğru yapıldığında hiçbir zararı olmayacağı gibi daha önce duymadığınız hazları da keşfedeceksiniz.

EFSANE: ANAL YAPARKEN PREZERVATİF KULLANMAYA GEREK YOK!

GERÇEK: HAYIR, HAYIR, HAYIR. Bu fikir muhtemelen anal seksle hamile kalma ihtimali olmayışından kaynaklanıyor ancak; prezervatif sadece gebelik önleyici olarak kullanılmıyor. Cinsel yolla bulaşan bir çok hastalığı anüsünüzden de kapabilirsiniz. Hatta anüsünüzün yapısı daha ince ve hassas olduğundan daha kolay tahriş olabilir kuru olduğunda (kayganlaştırıcının önemi bir kez daha ortada) ve  tahriş olmuş bölgeler, virüslere ve bakterilere karşı daha savunmasız olurlar. Bu nedenle anal seks sırasında kesinlikle prezervatif kullanmalısınız.

EFSANE: BİR KERE ANAL SEKS YAPARSANZ, PARTNERİNİZ HER ZAMAN ANAL  YAPMAK İSTER!

GERÇEK: Erkeklerin anüsün sağladığı sıkılıktan keyif aldığı bir sır değil. Ancak çoğu erkek, esas giriş yerinden de vazgeçmek istemiyor. Vajina hala başrolde! Anal seks sadece cinsel hayatınızın bir parçası, tamamı değil.

EFSANE: ANÜSÜNÜZ GEVŞEYECEK, SARKACAK!

GERÇEK: Doğumdan sonra vajinaların sıkılığını kaybetmesi yada sarkması söylentisi gibi bu da yanlış. 70’lerin sonunda Amerika’da, eşcinsel erkeklerin çok fazla anal seks yaptıkları için bağırsak hareketlerini kontrol edemediklerine dair ortada bir dedikodu dolaşıyordu ve bu söylentinin kaynağı da bu dedikodu. Ancak gerçeklikle bir ilgisi yok. Anal seks sırasında anüsünüzü rahatlatmak, fiziksel değil daha çok zihinsel bir hareket gerektiriyor. Defalarca anal seks yapmış olsanız bile, bunu zihnen istemediğiniz bir seferde, anüsünüzü rahatlatmanız mümkün olmayacaktır. Nasıl ki vajina cinsel ilişki sırasında genişliyor sonrasında ise tekrar kendi boyutuna dönüyorsa; anüsünüzde ilişki sonrası tekrar kendi boyutuna dönüyor.

EFSANE: KİRLİ!(KELİMENİN TAM ANLAMIYLA)

GERÇEK: Bu, belki de en yaygın yanlış anlaşılma. Anüs ve rektumunuzun alt kısımları çok çok az miktarda atık madde bulunduruyor, yani sizin düşündüğünüz gibi kirli değil. Tabii bu demek değil ki anal seks yaparken yada sonrasında, hijyeni sağlamaya gerek duymadan hemen vajinal seks yapabilirsiniz. Vajina ile anüs tamamen farklı iki bölge ve mikroskobik faktörler bile vajinanızda enfeksiyona neden olabilir. Bu yüzden antimikrobiyotik sabunla temizliği sağladığınızdan emin olun yada anal seksle vajinal seksi aynı zaman diliminde yapmamaya özen gösterin. Yine de hala endişeleriniz varsa, (bir doktor tavsiyesi de aldıktan sonra) lavman yaptırarak aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle ÇEVREM & HAYAT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …