Anasayfa ÇEVREM & HAYAT EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

13 Dak okundu
0
0
882

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil. 

Bazı insanlar tavşanlar gibi kolayca üreyebilirler, ancak öbürleri için her zaman böyle değildir. Hamile kalmadan önce, saf bir şekilde, bebek istediğim an kocamla her gün seks yapıp 1 ay sonunda hamile kalacağımı düşünürdüm. Ancak insan vücudu gerçekten de bu şekilde işlemiyor.
Dolayısıyla, bir gün çocuk sahibi olmak isteyip belirli bir zaman aralığı içinde hamileliğinizi planlamak arzusundaysanız, kendinize ekstra bir zaman payı bırakıp strese girmemeye çalışın.

2. İlk birkaç ay saf bir işkenceden ibaret. 

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

Bazen, bebek ağlamalarının bu derece gürültülü, uykularının bu derece düzensiz ve emzirmenin bu derece acı vermesinin sebebinin ebeveynleri çıldırtmak amaçlı olduğunu düşünüyorum. Eğer bebek bakım kampının ilk aylarını kafayı yemeden atlatırsanız, her şeyin üstesinden gelebilirsiniz, süper kahraman gibi bir şey olursunuz. Çünkü gerçek anlamda ilk birkaç ay cehennem gibidir özellikle düzen içinde uyumayı, duş almayı ve çalışmayı seviyorsanız.
Bu dönemde aynı zamanda çok mutlu edici ve şaşırtıcı anlar da vardır ve yeterince zaman geçtiğinde, bu döneme geri dönüp aynı işkenceleri çekmeyi isteyecek kadar delirebilirsiniz.

3. Uykusuz kalacak ve uykuyu özleyeceksiniz. 

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

Bebeklik ve yürüme aşamalarını geçtikten sonra bile uyku problemi çekebilirsiniz. Gecenin ortasında görülen kabuslar, siz ve eşinizin arasında uyuma alışkanlığı veya okula gitmek için kaldıramamak gibi başka zorluklar da var.
Ufak bir tavsiye: Çocuğunuz büyüyünce devam ettirmesini istemeyeceğiniz çeşitli uyku alışkanlıkları edindirmeyin (çocuğunuzun gecenin bir yarısı sizinle yatmasına müsaade etmek gibi).

4. Bir sürü bebek eşyasına ihtiyacınız yok. 

Puset, bebekler için araba koltukları, oyun minderleri, salıncaklar, uyku hamakları, diş halkaları, önlükler…bebekler görünüşte bir ton aksesuara ihtiyaç duyar. Paranızı korumanıza yardımcı olayım: Bu şeylerin yarısına bile ihtiyacınız yok. Birçok çiçeği burnunda ebeveyn, bebeklerinin sıkılacağından korkar veya süper bebek beyinlerini çalıştırmak için malzeme eksikliği çekeceklerinden, ancak gerçek şu ki küçükler, çokça uyurlar, beslenmek için uyanıp ağlarlar, beslendikten sonra ise yine uyurlar. Ayrıca, siz daha istediği oyuncağı inceleyip satın almadan, aynı oyuncağı kenara atma eğilimindedirler. Benzer şekilde, keşke çok fazla bebek kıyafeti almamış olsaydım diyorum. Bir kere, aile ve arkadaşlar sevimli kıyafet hediye etmeye bayılırlar. Ayrıca, bebekler ot gibi büyürler ve bu nedenle bazı kıyafetler küçük kalıp eskiyemiyorlar bile.

5. Çocuklar çok fazla sürpriz harcamaya sebep olurlar.

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

İlk birkaç yılda çok sayıda ihtiyaç duyacağınız şeyler var: bebek bezleri. Bir sürü bebek bezi. Bunu zaten biliyorsunuzdur, ancak muhtemelen sayısını hafife alıyorsunuzdur(kumaş bez kullanacaksanız kaç kere yıkayacağınızı da).
Diğer masraflar çocuğunuzun yaşamı boyunca sürpriz yumurtadan çıkar gibi çıkacaktır. Örneğin, ayda bilmem kaç dolarlık müzik dersleri, sınıf gezisi masrafları, bebek bakım masrafları ve hatta ilaç ile tıbbi ücretler sizi şaşırtabilir. Hele de kolej masraflarıyla kapışan günlük bakım masrafları(hepsini ödeyebilmek için ikinci bir iş dahi düşündürebilir). Bu sebeple bebek eşyalarında masrafı kısın ve beklenmedik masraflara hazırlıklı olun.

6. Çocuğunuz gelişim kilometre taşlarına ulaşamıyorsa, endişelenmeyin. 

Her çocuğun kendine özgü zaman diliminde geliştiğini kabul ediyorum. Örneğin uzunca bir süre yürümeyi öğrenemeyen kızım, enerjisini konuşma becerisine harcıyordu. Bu nedenle çocuğunuzu konuşmaya, yürümeye, koşmaya veya okumaya zorlamayın. Her türlü hızlı büyüyorlar.

7. Asla çok fazla resim veya video çekemezsiniz.

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

 İlk birkaç yıl muhtemelen sıkça fotoğraf ve video çekeceksiniz. Üzücü ki, siz yaşlandıkça ve onlar büyüdükçe bu merak azalıyor. Yine de, hızla büyüyen çocuğunuzun bolca fotoğrafına sahip olmaktan pişman olmayacaksınız, bu nedenle dikkat etmeniz gerek. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı çektikten hemen sonra düzenlemek, yardımcı olacaktır. Aksi takdirde, gelen kutunuzdaki binlerce e-posta gibi aynı derecede korkunç görüntü ve videolar karmaşasına sahip olursunuz.

8. Dışarı çıkmak- neresi olursa olsun – eskisi gibi olmayacaktır.

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

Bir kere ebeveyn olduğunuz an, her şey değişir. Eskiden mağazada işiniz 5 dakikada biterdi, ancak şimdi bebeğin giyimi, bebek arabasına yerleştirilmesi, yanınıza alacağınız atıştırmalıklar vs derken birsürü adım 45 dakikanızı alacaktır.
Ve sevgili eşinizle başbaşa bir randevu gecesi planladığınızda muhtemelen tüm zamanınızı çocuğunuz hakkında konuşarak ve endişe ederek harcarsınız.

9. Sen asla aynı olmayacaksın.

EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

 Ebeveynlik sizi değiştirir. Bunu bekliyordum, ancak bu kadar radikal bir şekilde geleceğini beklemezdim. Bir gecede babaya veya anneye dönmüyorsunuz, ancak değerleriniz, bakış açınız ve alışkanlığınız tek bir canlıya: çocuğunuza (veya birden fazlaysa çocuklarınıza) göre yeniden oluşturulur.

Ayrıca şunlar da söz konusu:

#Alışkanlıklarınız olumlu anlamda değişebilir. Yemeklerinizin besin değeri hakkında daha fazla düşünmek, güvenli araba sürmek, paranızı daha akıllıca harcamak, daha uzun yaşamak ve güzel ahlak sahibi olmak gibi alışkanlıklardan söz ediyorum.

# Eşinizle olan ilişkiniz değişecek. Değişmeden önce olumlu yönde mi olumsuz yönde mi olacağını kestiremezsiniz, ancak ebeveynlik diğer kişiyi de etkiler ve kendisine olan bakışınızı.

# Önceki eğlence alışkanlıklarınızla vedalaşmanız gerekebilir. (Video oyunları oynamak ve TV izlemek? Tabiki, ancak şu an Konuşan Tom oynayıp Benim Küçük Ponim’i izliyorsunuz)

# Aslında daha çok keyif almaya başlıyorsunuz ve yaratıcılığınız artıyor.

# Asla tahmin edemeyeceğiniz bir sevgi ve bağlılık tecrübesini yaşayacaksınız.
Sonuç olarak, bilmeniz gereken son şey: bu listedeki olumsuz şeylerden hiçbiri uzun vadede sizi gerçek anlamda rahatsız etmeyecektir. Bir ebeveyn olarak kendinizde çok şey keşfedeceksiniz- sizi güçlü yapan veya savunmasız bırakan şeyleri de. Yazar Elizabeth Stone bu korkunç derecede gerçek olan gözlemi yaptı: “Çocuk sahibi olma kararı muazzamdır. Kalbinizin sonsuza kadar vücudunuzun dışında dolaşmasına karar vermektir.” Birçok ebeveynin tüm bunlara değeceğini düşündüğünü biliyorum. Sadece bunları zihinsel ön hazırlık açısından idrak edin.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle ÇEVREM & HAYAT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …