Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Doğum Kontrol 101: Haplar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum Kontrol 101: Haplar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

7 Dak okundu
0
0
817

 

Doğum Kontrol 101: Haplar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En popüler gebelik önleyici olduğu kesin fakat yine de kafa karıştırıcı olabiliyor!

Doğum kontrol çeşitleri içinde prezervatiften sonra en çok bilinen yöntemdir. Ancak hormonal önleyicilerin 60’ların başında piyasaya sürüldüğünü biliyor muydun?

Doğum Kontrol 101: Haplar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Doğum Kontrol 101: Haplar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bununla birlikte piyasada çok fazla hap var ve herkesin vücudu farklı. Bu yüzden bilgilenmek önemli.

Doğum kontrol hapları nasıl çalışır?

En basit şekliyle hamileliği önlemek için her gün bir hap kullanılır. Spiralin aksine doğum kontrol hapı yumurtlamayı durdurur. Haptaki hormonlar (bazen östrojen ve progesteron, bazen sadece progesteron) yumurtaların yumurtalıktan çıkmasını durdurur. Böylece döllenme gerçekleşemez.

Hapların çeşitleri nelerdir?

Çoğu kadına hap kombinasyonu reçetesi yazılır. Bunlar östrojen ve progesteron içerenlerdir. Rahim duvarını incelterek yumurtaların tutunmasını; rahim ağzı sıvısını kalınlaştırarak spermin rahme ulaşmasını zorlaştırır. Birçok hap kombinasyonu vardır. Her gün bir hap alınır ve tipik olarak üç “aktif hafta” vardır. Diğer hafta da adetinin olduğu haftadır, placebo etkisi yapar.

Eğer östrojene hassasiyetin varsa doktorun sadece progesteron içeren hapları önerebilir. Bu haplar da aynı şekilde çalışır ancak placebo etkisi yapmaz.

Ne kadar etkilidir?

Talimattaki gibi doz atlamadan her gün aynı saatte ilacını alırsan %99 etkilidir. Bir gün bile düzenli almayı unutursan oran %91’e düşer.

Bir başka konu da alınan diğer ilaçlardır. Doğum kontrol hapına yeni başlıyor olsan da kullanıyor olsan da rutinine eklediğin şeyleri doktorunla paylaşmalısın. Örneğin antibiyotik kullanmaya başladıysan. Şüpheli durumlarda kondom kullanmalısın. Kusmak ve ishal de hapın etkisini yitirmesine neden olabilir.

Hap etkisini ne zaman göstermeye başlar?

Kombinasyon haplara başladığın zaman hamileliği önlemek için adetinin ilk beş günü içerisinde ilk aktif tableti kullanmalısın. Progesteron hapında kullandıktan iki gün sonra etkisi başlar.

Peki ya yan etkileri?

Doğum Kontrol 101: Haplar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Doğum Kontrol 101: Haplar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diğer doğum kontrol yöntemleri gibi iyi ve kötü yan etkileri vardır. En yaygınları hafif kan akıntısı, göğüslerde hassasiyet, bulantı, kusma ve şişkinliktir. Birkaç aylık kullanımdan sonra genelde görülmez.

Artan östrojen seviyeleri ile kanda pıhtılaşma artar, özellikle de sigara içicisiysen. (Sigaraya hiç başlamamak için bir sebep daha!) Vücudunda büyük bir değişim varsa (migren, karın ağrısı ya da göğüste yumru gibi) ya da kendinde hissetmiyorsan doktorunla konuşmalısın.

Şimdi de iyi yan etkileri: New York’lu jinekolog Dr. Dena Harris’e göre, geçen yıllarda anlaşıldı ki bu haplar doğurganlık sorunları, yumurtalık kistleri, endometriozis, sivilce ve belli başlı bazı sağlık problemlerini de çözüyor. Kısaca bu hap sadece gebeliği önlemekle kalmıyor medikal çözümler de sağlıyor.

Fiyatı ne kadar?

Hapın türüne, reçeteyi aldığın yere ve sigortana göre değişiyor. Genellikle 15-50 lira arası bir fiyat belirleniyor.

Bırakmak istersem ne yapmalıyım?

Ne zaman istersen bırakabilirsin. Hamileliği önlemek istiyorsan diğer yöntemleri uygulaman gerektiğini unutma. Dr Harris’e göre bazı kadınların doğal döngülerine dönmeleri birkaç ay alırken bazılarının da hemen gerçekleşiyor. Konu korunmaya gelince üzülmektense güvende olmak önemlidir!

Bilmem gereken başka bir şey?

Haplar kolay, ucuz ve çokça etkilidir. Ancak düzenli kullanmayı unutacak bir kişiysen başka yöntemleri de deneyebilirsin.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle ÇEVREM & HAYAT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …