Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Cinsel İlişki Hamile Olmak İstiyor veya İstemiyorsanız Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili Bilmeniz Gereken 13 Bilgi

Hamile Olmak İstiyor veya İstemiyorsanız Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili Bilmeniz Gereken 13 Bilgi

13 Dak okundu
0
0
1,088

Hamile Olmak İstiyor veya İstemiyorsanız Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili Bilmeniz Gereken 13 Bilgi

Doğum Kontrolü nasıl olur?

İki çeşit doğum kontrol hapı vardır, sentetik progesteron ve östrojen doğru kullanıldığı zaman neredeyse %100 bir etkiyle hamilelikten koruyacaktır. Bir türü kadın seks hormonu olan progesteron ve diğer türüyse östrojen ve progesteronun bir karışımıdır diye anlatıyor Jill Rabin (Women’s Health Programs-PCAP Services at Northwell Health, New Hyde Park, NY). Hormonlar hamileliği önlemek için farklı çalışıyorlar. “ Progesteron servikal mukusu kalınlaştırıyor, spermin geçişini zorlaştırıyor ve aynı zamanda fallop tüplerinin daha yavaş hareket etmesini sağlıyor ve böylece yumurta ve sperm aynı verimlilikle bir araya gelemiyor.” diyor. “Ayrıca rahmi yerleşmeye karşı koruyor.” Döllenmiş bir yumurta ince bir astara yerleşemez, yumuşak ve rahat bir yer lazım yerleşebilmesi için. Östrojen ovülasyondan sorumlu hormonları bastırarak ovülasyonu engeller. Dr. Rabin, “Eğer bu döngüyü engellerseniz ortaya bir yumurta çıkmayacaktır ve sabit oranda östrojen engeller bunu” diyor.
Ayrıca doğum kontrol haplarının ikisi de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Birleşik (Karma) doğum kontrol haplarını kullanamayacak olan kadınlar var mıdır?

Dr. Rabin “Birçok insan östrojen alamaz” diyor. Bu listede meme kanseri olanlar, sigara kullananlar ya da kalp rahatsızlığı olanlar var. Tek başına progesteron birçok kadında daha güvenli. Yanlış doğum kontrol hapı tipini kullandığınızı gösteren bazı sessiz belirtiler olabilir.

Doğum kontrol hapının çalışmaya başlaması için ne kadar süre gerekir?

“Bazı haplar 72 saat içinde çalışmaya başlar ve diğerlerinin de etkisinin ortaya çıkması üç ya da beş gün sürebilir” diyor Dr. Rabin. “Ben hastalarıma ilk hafta güvenli olması için kondom kullanmalarını tavsiye ediyorum.”

Doğum kontrol haplarını ne zaman almalıyım?

Bu kullanılan doğum kontrol hapının türüne göre değişir. Dr. Rabin, “Sadece progesteron olan haplar her gün aynı saatte kullanılmalıdır yoksa servikal mukus incelmeye başlayacak ve hamile kalırsınız” diyerek uyarıyor. “Karma olanlarıysa kesin olarak her gün aynı saatte kullanmanıza gerek yok ama öyle yapmanız bunu bir alışkanlık haline getirmenizi sağlar”. Çoğu kadın haplarını diş fırçalarının yanına koymayı tercih ediyorlar. Böylece iki günlük alışkanlık aynı anda gerçekleştirilmiş oluyor. Doktorunuza ya da eczacınıza hapları ne zaman ve nasıl kullanmanız gerektiğini sormalısınız.

Hapınızı almayı unuttuğunuz zaman ne olur?

“Aklınıza geldiği zaman hemen için ya da sonraki günde iki tane beraber için. Eğer iki gün üst üste unutursanız artık spiral gibi gebelikten daha uzun dönemli koruyacak bir yöntem düşünebilirsiniz” diyor Dr. Rabin. Ve aynı zamanda farklı bir doğum kontrol yöntemi bulana kadar kondom kullanmalısınız.

Doğum kontrol hapı ne kadar etkilidir?

Hamile Olmak
Hamile Olmak

“Hapların etkisinden bahsettiğimiz zaman iki farklı cevap verebiliriz” diyor Donnica Moore (Sapphire Women’s Health, Chester NJ’nin başkanı) “Klinik çalışmalarında ya da kadınlar %100 tarif edildiği gibi kullandığı zaman hap %99.9’dan daha etkili. Ancak bu gerçek hayattaki etkisine baktığımız zaman hap %91 etkili oluyor” diyor. “Bu da ilacı kullanan her 100 kişiden 9’u hamile kalıyor her yıl ve bunun büyük sebebi de hapı her gün almanın alengirli olması”.

Herhangi bir şey hapın etkisini engelleyebilir mi?

Dr. Moore, belli antibiyotikler, mantar önleyici ilaçlar ve bazı diğer doğal takviyeler hapın ne kadar iyi çalıştığını etkiliyor. “Her seferinde yeni bir ilaç kullanmaya başladığınızda aynı zamanda doğum kontrol hapı kullanıyorsanız doktorunuza özellikle bu yeni kullanmaya başlayacağınız ilacın doğum kontrol hapının etkisini engelleyip engellemeyeceğini mutlaka sormalısınız” diye açıklıyor Dr. Moore.

Hapların yan etkisi var mı?

“Östrojenin temel yan etkisi fazla östrojenden dolayı şişmiş ve ağrılı göğüsler olacaktır. İşte eğer bunu fark ederseniz jinekoloğunuzla görüşüp daha düşük dozda östrojen hapı isteyebilirsiniz” diyor Yale Üniversitesi Jinekoloji Profesörü Marry Jane Minkin. “Progesteronun en belirgin yan etkisiyse dengesizlik ve asabiyet” diyor. “Eğer böyle bir durum olursa jinekoloğunuzla görüşüp sizi daha az dengesiz yapacak farklı bir ilaç vermesini isteyebilirsiniz”.

Hamile Olmak
Hamile Olmak

Eğer hapı kullanıyorsam ve hamile kalmak istiyorsam ne yapmalıyım?

Sadece ilacı bırakabileceğiniz gibi doktorunuzla konuşmak isteyebileceğiniz birkaç değerlendirme var. Örneğin kan şekerinizin yüksek olduğunu bilmiyor olabilirsiniz ve bunu hamile kalmadan önce iyileştirmeniz gerekir. “Gebelik öncesi vitaminler almanız gerekebilir sağlığınızı maksimize etmek için” diyor Dr. Rabin. “Gebelik öncesi vitaminlere başlayın, hapları bırakın, bir doktora görünün ve hamile kalın”.

Hapları bıraktıktan ne kadar süre sonra hamile kalırım?

“Hemen” diyor Michael Cackovic ( Ohio Üniversitesi Wexner Medical Center, Columbus) “Bazen düzensiz adet görüp hamile kalmak isteyen kadınları doğum kontrol hapına başlatıyoruz adetleri düzene girsin diye”. Ne zaman ovülasyon olduğunu bilmenin tek yolu düzenli bir döngüye girmek.

Doğum kontrol hapını kullanırken emzirebilir miyim?

Hamile Olmak
Hamile Olmak

“Eğer hapları kullanırken hamile kalırsanız, kullanmayı bırakın ve doğum uzmanına bebeğiniz 18 aylıkken kontrol edip her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için gidin” diyor. “Eğer hapları hamilelik süresince almaya devam ederseniz her ay düşürme kanamalarınız olur”. Eğer hapları kullanırken hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, bir gebelik testi alın ve bir doktor randevusu ayarlayın.

Seçilebilecek birçok doğum kontrol hapı varken hangisini tercih etmem gerektiğine nasıl karar vereceğim?

“Ben hastalarıma daha önce ne kullandıklarını soruyorum ve eğer o işe yaramışsa o ilaca geri dönüyoruz” diyor Dr. Cackovic. Ayrıca doktorunuz sizin geçmişte kullandığınız ilaçlara bakarak birleşik (karma) yapıdaki doğum kontrol haplarını kullanmanızda bir sakınca olup olmadığını da kontrol etmelidir. Başka bir konuysa, bazı doğum kontrol hapları akneyi iyileştiriyor. Ve üç aylık bir ilaç da var. Bu durumda üç ay boyunca her gün hormon haplarını alıp bir hafta da plasebo alınıyor. Bazı kadınlar da aktif haplar alıyorlar ve bir daha adet kanaması yaşamıyorlar.\

Bu makale de okuyabilirsiniz : Doğum Kontrol 101: Haplar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Cinsel İlişki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …