Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Adet döneminde sevişmek zararlı mı?

Adet döneminde sevişmek zararlı mı?

9 Dak okundu
0
0
1,989
Adet döneminde
Adet döneminde

Adet döneminde sevişmek zararlı mı sorusu tüm çiftlerin aklından mutlaka geçmektedir. Konuyla ilgili uzmanların görüşlerini inceledik.

Regl  döneminde sevişmek sağlık açısından hiçbir risk taşımıyor. Adet döneminde sevişmenin zararlı olduğu genellikle toplumdaki genel görüş olsa da bunun altında yatan sebep kadınların bu dönemde “kirli” görülmeleridir.

Tıbben bakıldığında adet döneminde seks herhangi bir sağlık sorununa sebep olmamaktadır. Aksine adet döneminde seksin adet dönemi semptomlarına iyi geldiği söylenmektedir. Orgazm esnasında salgılanan endorfinin doğal  Ağır kesici ve mutluluk verici etkisi vardır. Orgazm, krampları, depresyon belirtilerini ve baş ağrılarını geçirmesiyle bilinir.

Adet döneminde seks yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. o  döneminde seks esnasında hamile kalma riski asla göz ardı edilmemelidir.

Adet doneminde güvenli seks için duş esnasında cinsel ilişkiyi tercih edebilirsiniz. Hem sizin hem de partneriniz için daha rahat olacaktır. Çok şiddetli sekse karşı dikkatli olmalısınız.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve virüslerden korunmak için partnerinizin prezervatif takması önemlidir.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin sakıncaları nelerdir?

Adet döneminde kadının kanındaki östrojen seviyesi düşmektedir. Regl donemi dışında kadının vajinasında doğal yollarla üreyen faydalı bakteriler azaldığı için laktik asit üretimi de bu paralelde azalmaktadır. Adet kanının pH değeri düşük olduğundan vajinadaki aist dengesi de bozulur. İşte tüm bu bağlamda koruyucu asitlerin azalması, vajinayı ve genital bölgeyi enfeksiyonlara karşı daha savunmasız ve hassas hale getirmektedir. Ayrıca adet kanı zararlı mikroorganizmaların üremesi ve büyümesi için çok uygun bir ortamdır. Bu kanın vücuttan atılabilmesi için genişleyen rahim ağzı da oluşan enfeksiyon ve zararlı organizmaların daha üst ve geniş alanlara yayılmasına sebep olur. Tıbbi açıdan bakıldığında enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebileceği için çok fazla önerilmeyen cinsel ilişki konusunda kişiler, istek ve düşünceleri doğrultusunda karar verebilmektedirler. ancak altını çizmekte fayda vardır ki regl döneminde kadının fiziksel ve ruhsal anlamda en hassas olduğu süreç olan ilk 2 gün korunarak ya da korumasız hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girmemek en doğrusudur

.Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek hjyenik açıdan hoş olmayabilir:Regl döneminde kadının genital organları kanlı olacağından hem kadın hem de erkekler tarafından cinsel ilişki pek sık tercih edilmez. Ayrıca pek çok kadın adet döneminde karın ve kasık ağrıları çektiğinden ilişki ağrılı, acılı da olabilmektedir.

Adet döneminde cinsel ilişki esnasında korunmak gerekir mi?

Regl döneminde kadının genital organları mikroplara ve zararlı bakterilere karşı korumasız ve savunmasızdır. Bu sebeple bu dönemde normal zamandan çok daha fazla genital bölge temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Regl kanını dışarı atabilmek için rahim ağzı da genişlediğinden oluşabilecek bir enfeksiyon çok daha iç alanlara etki edebilmektedir. Eğer bu dönemde korumasız cinsel ilişkiye girilirse kadının genital organında oluşan zararlı mikroorganizmalar ve enfeksiyonlar erkeğe de bulaşabilmekte, bu yolla erkek de mikrop kapabilmektedir. Adet döneminde korumasız cinsel ilişkiye girildiğinde erkeğin cinsel organında bulunan, gözle görülemeyecek kadar küçük mikroplar kadında pek çok sağlık sorununa sebep olabilir. Bununla birlikte ilişki sırasında yaşanan sürtünme ve zorlamalar da enfeksiyonları daha da ileri alanlara taşıyabilir. Bu sebeple bu dönemde yaşanan cinsel ilişkide koruma şarttır. Ayrıca çok yüksek bir ihtimal olmasa da regl döneminde girilen cinsel ilişki ile gebe kalınamaması için geçerli, tıbbi bir sebep bulunamamaktadır.

Adet döneminde hamile kalmak mümkün müdür?

Kadınların gebe kalabilmeleri için yumurtlama dönemi içinde ya da yakınlarında cinsel ilişkiye girilmiş olması, erkeğin spermi ile kadının yumurtasının birleşmesi gerekmektedir. Yumurtlama döneminde döllenme olmazsa, gebelik için kalınlaşan rahim duvarı kanar, dökülür ve vücuttan atılır. İşte bu bağlamda düşünüldüğünde adet kanamalarının başlamış olması gebeliğin olmadığının bir göstergesidir. Bu süre içinde gebe kalınması pek de mümkün değildir. Ancak tıbbi açıdan imkansız da değildir. Regl döneminde korumasız cinsel ilişki sonucu gebe kalma ihtimalinin var olduğunu, çok düşük bir olasılık olduğunu söylemek mümkündür.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle ÇEVREM & HAYAT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …