Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Aşk İNSANLAR PARTNERLERİNİ NEDEN ALDATIYOR? KİŞİLERİN EŞLERİNİ ALDATMALARININ 8 SEBEBİ

İNSANLAR PARTNERLERİNİ NEDEN ALDATIYOR? KİŞİLERİN EŞLERİNİ ALDATMALARININ 8 SEBEBİ

8 Dak okundu
0
0
675

İNSANLAR PARTNERLERİNİ NEDEN ALDATIYOR?

KİŞİLERİN EŞLERİNİ ALDATMALARININ 8 SEBEBİ

Bu yazıda evlilik dışı ilişkilerin nedenleri ve maliyetlerine değineceğiz. Eşlerinin kendilerini aldattığını öğrenen kişilerin bu durumun çok yıkıcı olduğuna ve evliliğin bitimine zemin hazırladığına inanır. İlişki yaşayıp da boşanmayan kişiler, ancak aralarındaki aşk sayesinde üstesinden gelerek iyileşebiliyor, boşanmalarının önünde engel teşkil eden şeylerle(çocuklar, maddi durum) değil. Bazıları ise dini inançlarından ötürü mesafe koymakla yetiniyor. Aldatan kişilerin bir kısmı, o esnada herhangi bir pişmanlık veya suçluluk duymadıklarını belirtse de, büyük bir kısmında aksi görülüyor. Cinsiyet konusunda ise kadın erkek fark etmez, her iki cins de duygusal ve/veya fiziksel yakınlık eksikliği hissettiğini belirtiyor. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan 8 aldatma sebebini paylaşıyoruz :

1. Birincil ilişkideki cinsel tatmin eksikliği.

 Omarzu araştırmasında bireylerin en çok belirttiği sebep, bu olmuştur. Örneklemin büyük çoğunluğu kadındı. Ancak başkalarıyla ilişkiler kuran ister kadın ister erkek olsun bu kişiler, cinsel hayatlarını iyileştirmek amacıyla buna giriştiklerini söylediler. Eşleriyle bunun dışında karşılıklı faaliyetlerden keyif alırken, her ne sebeple olursa olsun, cinsellikte mutlu olamamışlar.

2. Ekstra bir cinsel ilişki arzusu.

 Bu sebep, araştırmadaki bireylerin seyrek belirttiği bir sebep olmuştur. Aslında daha fazla kişinin belirteceği bir sebep olabilirken, sosyal açıdan itiraf edilmesi hoş olmayan bir sebep olmasından ötürü sessiz kalınmış da olabilir. Örneğin, araştırmadaki bir adam, hayatında daha iyi performans gösterebilmesi adına kendisini ödüllendirmek için daha fazla seks yapma gereği hissettiğini belirtti.

3. Birincil ilişkideki duygusal memnuniyetsizlik. KİŞİLERİN EŞLERİNİ ALDATMALARININ 8 SEBEBİ

Duygusal yakınlığı aramak, fiziksel olanında olduğu gibi aldatmanın bir nedeni sayılıyor. Birincil partnerleriyle duygusal bağlantılarının eksik olduğunu belirten denekler, bir ilişkideki duygusal yakınlığın öneminin altını çizdiler.

4. Bir başkasından duygusal takdir istemek.

KİŞİLERİN EŞLERİNİ ALDATMALARININ 8 SEBEBİ

 Takdir edilmek, eşlerin birbirlerine karşı duydukları duygusal bağlantının anahtarıdır. Eşlerin arasına soğuk girebilir ve bu durum gerçekleştiğinde ilişkideki karşılıklı ihtiyaçlarını anımsamakta başarısız olabilirler.

5. Eşe duyulan aşkın bitmesi. 

KİŞİLERİN EŞLERİNİ ALDATMALARININ 8 SEBEBİ

Omarzu araştırmasında bu, nispeten önemsiz bir nedendi çünkü “aşk” kavramını tanımlamak çok zordur. Temele bakacak olursak, cinsel ve duygusal samimiyet, aşkın kozunu oluşturuyor gibi görünüyor.

6. Yeni birisine aşık olmak. 

Çok az insan, yasak ilişki yaşadığı kişiye karşı deli gibi aşık olduğunu söylüyor. Yine, duygusal yakınlık artı cinsel çekim, eşleri saptırmaya yönlendiren temel faktörler gibi görünüyor.

7. İntikam alma isteği.

KİŞİLERİN EŞLERİNİ ALDATMALARININ 8 SEBEBİ

 Halihazırda sallanan bir ilişkide aldatan(ya da aldattığı düşünülen) eşi incitme arzusu, yine yakınlık eksikliğinden kaynaklanıyor. Hollywood bu sebebi günyüzüne taşımayı çok seviyor,  ancak gerçekte çok az insan bunu aldatmalarının sebebi olarak gösteriyor.

8. Meraklı olup yeni deneyimler istemek. 

KİŞİLERİN EŞLERİNİ ALDATMALARININ 8 SEBEBİ

Bu nedenden bahseden insanlar yeni bir şeyler yaşamak istediklerini hissetti, hatta merak ötesi bir motivasyon ile cinsel becerilerini ölçmek için de bir tür yarışma olarak gördü. Onların bu rekabeti tenis veya golf kortunda sergilemesi daha az karmaşık olabilirdi, ancak birisinin veya yeni şeylerin cazibesi onları başka tür bir meydan okuma seçmelerine yol açtı.

Evlilik dışı ilişkiler, açıkça arzu, acı çekmenin ve yakınlık ihtiyacının bir karışımını yansıtıyor. Çok nadiren kavga ve sıkıntı olmadan atlatılırlar. Bir evlilik ilişkisinin sona ermesinin ürünü veya sebebi olabilirler. Bu araştırmada gösterildiği üzere, aldatmak riskli bir girişimdir, özellikle de kalbi zayıf olanlar için.

  • ALDATMA TÜRLERİ

    ALDATMA TÜRLERİ Sevgiliyi incitmenin pek çok yolu vardır, ikinci bir ilişki kurmaktan tutu…
  • FACEBOOK 5 YOLLA İLİŞKİNİ MAHVEDEBİLİR

    FACEBOOK 5 YOLLA İLİŞKİNİ MAHVEDEBİLİR Sosyal medyanın, ilişkinizde üçüncü kişi olmasına i…
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Aşk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …