Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Aşk ALDATMA TÜRLERİ

ALDATMA TÜRLERİ

7 Dak okundu
0
0
621

ALDATMA TÜRLERİ

Sevgiliyi incitmenin pek çok yolu vardır, ikinci bir ilişki kurmaktan tutun(uzun süreli kız arkadaşlar) ilişki dışında başka şeylere odaklanmaya kadar. Fakat bunların dışında bir sürü başka aldatma yolu vardır. Aldatma tiplerini bilerek, kendinizin veya partnerinizin bu davranışlara girip girmediğini netleştirebilirsiniz.

Fiziksel Aldatma.

Fiziksel sadakatsizlik- diğer manasıyla ilişkinizin dışında birisiyle cinsel yakınlaşma- en açık aldatma türüdür. Cinsel Davranış Arşivleri’nde yayınlanan Indiana Üniversitesi Cinsel Sağlık Geliştirme Merkezi’nin heteroseksüel çiftlerin arasında yürüttüğü çalışmasındaki istatistikler, bireylerin yüzde 25 altındaki bir oranda sadakatsizliği gösteriyor. Texas Devlet Üniversitesi araştırmacıları Victoria Thornton ve Alexander Nagurney, Psikolojik Araştırma ve Davranış Yönetimi alanında 125 erkek ve 233 kadın üniversite öğrencisi arasında yapılan “Sadakatsizlik nedir?” başlıklı 2011 tarihli çalışmasında, kadınların fiziksel davranışları erkeklere oranla daha fazla sadakatsizlik olarak tanımladığını gösteriyor. Kadınlar aynı zamanda duygusal bağları da aldatmadan sayarken erkeklerin de öyle düşündüğü söylenemez. Kısacası el ele tutuşma ve yanaktan öpüşme gibi hareketlerin etkisi cinsiyete göre değişeceğinden partnerinizle açık olun ki sonrasında oluşabilecek meselelerden kaçınma şansınız olsun.

Siber Aldatma.

Çevrimiçi sadakatsizlik veya siber aldatmanın, psikolog Brendan Smith’in Amerikan Psikoloji Birliği websitesindeki “İnternet İlişkileri Farklı mı?” başlıklı yazısında, fiziksel aldatma kadar ilişkilere zarar verdiğini belirtti. Smith, erkeklerin geleneksel olarak daha güvenilmez cinsiyete sahip olmalarına rağmen, çevrimiçi sadakatsizliğin duygusal doğasından ötürü kadınlar arasındaki oran giderek artmaktadır. Siber aldatma, görüntülü sohbet, mesajlaşma yoluyla flört, fotoğraf paylaşımı veya karşılıklı mastürbasyon içerebilir. Fiziksel dokunmanın eksikliğine rağmen bu ilişkiler çok gerçekçi olup hızlı gelişebiliyor. Kendini siber olarak aldattığını keşfeden eşler hem yaralanır hem öfkelenir hem de ilişkiyi koparmaya hazır hale gelir.

Duygusal Aldatma

Duygusal aldatma- başkasına duygusal olarak bağlanma ya da platonik bir arkadaşa aşık olma- yıkıcı olabilir.  Sosyal Psikoloji Dergisi “Gri Alan” başlıklı araştırmasında, “Sadece bazı faktörler gerçekten aldatmaya sebebiyet verdiğinden her yakın arkadaşlar tehlikeli değildir”,diyerek altını çizerek Staten Island Koleji araştırmacısı Karen Wilson. Bazıları yakın arkadaşlıkları duygusal olarak aldatma olarak tanımlamış olsa da araştırmacılar, bazı belirsiz davranışların(örneğin kişisel meselelerin konuşulması veya paylaşılması gibi) dostluklara ilişkin olduğunu ve bu kişilerin cinsel etkileşimlerden kaçındıklarını belirtmişlerdir. Bununla birlikte, belirgin ve aldatıcı hareketlerin- birisinin partnerine yalan söyleme veya flörtleşme içerisine girme- arkadaşlar arasında daha fazla suçluluk duygusu yarattığını keşfetmişlerdir. Eğer kendinizi suçlu hissediyorsanız veya kendinizi arkadaşınızla ilgili cinsel yönde düşünürken buluyorsanız, duygusal olarak aldatmaya bulaşmış olabilirsiniz.

*Toplumsal Cinsiyet Farklılıkları*

Kadınlar aldatma konusunda birinciliği oynayabilirler. Araştırmacı psikolog Peggy Drexler Huffington Post’taki “Sadakatsizliğin Yeni Yüzü” başlığı altındaki yazısında, kadınların aldatma oranlarının artışının sebepleri olarak fırsatların çoğalması, cazibelerinin takdir edilmesi, duygusal bağlantılar ya da yeni ilişkinin cinsel heyecanını öne sürüyor. Kadınlar, sonradan fiziksel meselelere yönelen siber duygusal bağlara karşı daha hassastırlar. Ve, popüler inancın aksine, erkekler de duygusal bağ nedeniyle aldatır diyor evlilik uzmanı M. Gary Neuman WebMD’deki “Erkeklerin Neden Aldattığına Dair Gerçek” adlı makalesinde. Aynı zamanda, hemen yatağa atmak yerine aylarca konuştukları kadını tanıma eğilimindedirler. Cinsiyete bakılmaksızın, ilişkideki duygusal bağ, aldatmayı engellemek amacıyla kritik bir önem taşır.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Aşk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …