Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Arkadaşlar ve Okul KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ

KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ

12 Dak okundu
0
0
754

KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ

KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ
KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ

Berbat bir arkadaşlık nasıl da hayatınızı mahvedebilir.

Her zaman kötü arkadaşlığı farkedemeyebiliriz. Sadece rahatsızlığından yahut yorgunluğundan itici davranıyor diyerek negatifliğini hoşgörü perdesi altına saklarız. Ancak bunlar sandığımızdan çok daha uzun sürebilir.
Eğer bir arkadaşınız işden önce sizi kötü bir moda sokuyorsa bu sizin daha az performansla ve odaklanamadan çalışacağınız anlamına gelir.
Birçok nedenden ötürü bu sakıncalıdır. Terfi alabilecek ve mesleğinizin kariyer basamaklarını tırmanabilecekken sırf bu sebeplerden ötürü bir projeyi berbat edebilir ve işinizden de olabilirsiniz. Bunlar hayatınızı kötüleştirmek için yeterlidir. Ne var ki sağlıklı ve mutlu bir kafa yapısına sahipseniz iyi şeyler etrafınızda dönecektir.

Eğer yıllar boyu bu tarz kötü bir arkadaşınız varsa bile asla okumayı bırakmayın. Artık bir şeyleri eşelemenin ve farkına varmanın ve daha kaliteli bir hayat sürmenin tam da vakti.

KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ
KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ

#1 Sizi dinlemezler.
Gerçekten önemsediğin şeyler hakkında konuşurken sadece “Bekle, ne?” der ve eklerler derdin, işim bittiğinde devam etsin. Dinlemezler. Bunun, umursamadığı gerçeği ile ilgisi vardır. Eğer umursamış olsaydı, daha çok dinlerdi.
Ancak, eğer bu sadece bazı zamanlarda oluyor ve sürekli olmuyorsa bunda bir problem büyük ölçüde yoktur. Bunu her seferinde yapan insanlara dikkat etmek gerekir.

#2 Fikirlerinizle alay ederler.

KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ
KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ

Basitçe bir fikir paylaştığınızda hemen bunun ne kadar aptalca olduğunu söyler sizin bu fikri geliştirmenize daha kaynak aşamasındayken ket vururlar. Sizin bunu duyunca ne kadar mutsuz olacağınızı da takmayan bu tip bir arkadaş gerçekten korkunçtur.

#3 Destekleyici değillerdir.

İyi günde yanınızda olup size gülümseyen arkadaşlarınızı düşünün zor ve sıkıntılı günlerde de yanınızdalar mı? Destekliyorlar mı? Yardımınıza koşuyorlar mı?

#4 Sadece bencil nedenlerle size el uzatırlar.

Senden bir şey isterler. Paranız mı yoksa dinlemeniz gereken bir kulak mı yoksa bir soruna bir çözüm bulacak biri mi, sadece sizden bir şey istiyorlar. Sizinle hayatınızda neler olduğunu görmek için sizinle konuşmazlar.

#5 Onlara güvenmezsiniz.

Eğer yaralansaydınız veya süper hasta olsaydınız bu kişiden size bakmasını gerçekten çok ister misiniz? Onlara karşı koymaya çalışmadan, önemli olanınızla yalnız kalmaları için onlara güveniyor musunuz? Güven önemli. Onlara güvenemiyorsanız, bir şeyler yanlış gidiyor demektir.

#6 Onların yanında plan yapmak hayal yapıyormuş hissi uyandırır.

Birlikte planlar yaparsınız, ancak gerçekten heyecanlanmazsınız. Bunun yerine kendinizi zihinsel olarak hazırlanmanız gerektiğini hissediyorsunuz. Bu kötü bir arkadaşlığın en büyük işaretlerinden biridir, çünkü zihinsel olarak sizi tüketir – gerçek arkadaşlarınız böyle bir şeyi asla yapmazlar.

#7 Sizin planlarınızı son dakikada iptal ederler.

Temel olarak, zamanlarınıza saygı duymazlar. Plan yaparlar ve programınızı sadece onlarla zamanında uyum sağlamak için yeniden düzenlersiniz. Son bir dakikada iptal ederse – ya da daha kötüsü, daha önce onları bekleyene kadar gelemeyeceklerini söylemeleri, kötü bir arkadaşın büyük işaretlerinden biridir.

#8 Sadece havadan sudan konuşurlar, ancak mücadelelerinizi dinlemezler.

Zor zaman geçiriyorsanız ve konuşmanız gereken birine ihtiyacınız varsa, bu onlar için bir şey ifade etmez. Ancak eğer mücadele ediyorsanız ve siz ararsanız, saatler sizin için boş saatler gibi devam eder. Bu adil değildir ve sadece hayatınızdaki mücadelelerle fazla ilgilenmediklerini gösterir.

#9 Sırrınızı saklamazlar.

KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ
KÖTÜ ARKADAŞIN DEVAMLI SORUN OLAN 15 İŞARETİ

Arkadaşın hiç bir başka arkadaşa onlara söylediğin sırları söyledi mi? Zaten diğer arkadaşına söylerdin önemli olduğunu düşünemezmeseydin, ama yine de gizlilik için büyük bir sorun. Buna benzer bir şey yüzünden affedilmezler ve onlar hakikaten kötü arkadaşlardır.

#10 Sizi yargılarlar.

Arkadaşlarınız tarafından yargılanmış hissetmemelisiniz. Eğer bir şey varsa, kendinizi ifade etmekte özgürsünüz. Kendiniz için gerçekten önemli bir şey hakkında onlara açılmaktan utanırsanız veya rahatsız ediyorsanız, muhtemelen yeni arkadaşlar aramaya başlamalısınız.

#11 Size yardımı dokunacak bir teklifde bulunmazlar bunun yerine sizi daha kötü hissettirirler.

Yardımsever gibi görünen yorumlar yapabilirler, ancak gerçekten hakaret ederler ve kendinizi çok kötü hissettirirler. İşyerinde zor zaman geçiriyorsanız, “Zahmet edip de işinizi yaptığınızı kontrol edin” gibi bir şey söyleyebilirler.

#12 Size hakaret ederler.

Dürüst olmak gerekirse, dolandırıcı olduğunuzu ve sinir bozucu olduğunu söyleyebilirler ya da daha sonra düşünene kadar hakaret olarak okunmayan öfkeli yorumlar yapabilirler. Her iki durumda da kendinizi korkunç hissettiren şeyleri söylediklerinde yeni arkadaşlar edinmenin tam zamanıdır.

#13 Kendilerini sizin daha kötü hissetmeniz için kurban olarak gösterirler.

Ama sonra zor zaman geçirirken sana “defol git” derler. Temelde “acı bana, çok yara aldım” la çekildiklerinde kötü bir dost olduklarını bilirsin ve asla kurbanı olmana izin vermemelisin. Sadece sempati istiyorlar ve sana hiçbir şey teklif etmiyorlar gibi görünebilir dikkatli olmalısın.

#14 Arkanızdan konuşurlar.


Başkaları tarafından bu kişinin arkandan senin hakkında kötü konuştuğunu duyduysan, onlar senin arkadaşın değillerdir. Gerçek arkadaşlar, arkadaşlarına asla hakaret etmez ve tavırlarını değiştirmez; özellikle de arkasından asla konuşmaz başkalarına özelinizi anlatmazlar.

#15 Tribünlere oynarlar.

Gerçekten tüm dikkati istiyorlar. Bu, duyurulacak bir başarı paylaşmak için harika haberleriniz varsa özellikle olur. Temelde sizi evde bırakmaya çalışıyorlar çünkü tüm görkemini istemiyorlar, ki bu gerçek bir arkadaşın yapacağı bir şey değildir.
Kötü bir arkadaşın işaretlerini bilmek, berbat olanları çöpe atmanıza yardımcı olabilir. Yalnızca sizi elinizden tutup kaldıran, hayatınızı daha iyi hale getirmek isteyen olumlu insanlarla kendinizi çevrelemeniz gerekir.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yükle Arkadaşlar ve Okul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

KENDİNİ ÇOK MU ARKA PLANA ATTIN?

KENDİNİ ÇOK MU ARKA PLANA ATTIN? Günümüzün rekabetçi dünyasında istediğimiz hayatın görünt…