Anasayfa ÇEVREM & HAYAT Aile EBEVEYNLERİN, ÇOCUKLARINI İNTERNETİN ZARARLARINDAN KORUYABİLMELERİ İÇİN YAPABİLECEKLERİ EN İYİ 5 ŞEY

EBEVEYNLERİN, ÇOCUKLARINI İNTERNETİN ZARARLARINDAN KORUYABİLMELERİ İÇİN YAPABİLECEKLERİ EN İYİ 5 ŞEY

6 Dak okundu
0
0
1,343

EBEVEYNLERİN, ÇOCUKLARINI İNTERNETİN ZARARLARINDAN KORUYABİLMELERİ İÇİN YAPABİLECEKLERİ EN İYİ 5 ŞEY 

Ebeveynlerin çocuklarını çevrimiçi ortamda güvende tutmaları için ipuçları

İnternet ve sosyal medya dünyayı değiştirirken, evlerimize de ek riskler getirebilir. Birçoğumuz polisin siber suçluları yakalamakla alakalı haberleri duyuyoruz. Ne yazık ki, gençlerin yüzde 20’sinin yabancı bir yetişkin tarafından cinsel tacizde bulunulduğu gerçeğinin önüne geçemiyor. Araştırma laboratuvarımızda yapılan yeni bir araştırmaya göre, internetten bir yetişkinle tanışan gençlerin yüzde 12’sinin cinsel münasebet için bu kişilerle buluştuğunun tanısını koymuştur. Öyleyse, çocuklarımızı bu avcı tacizcilerden koruyabilmek adına baba ve anneler olarak neler yapabiliriz? Aşağıda, ebeveynlerin çocuklarını internetten gelecek tehditlere karşı güvende tutmak için yapabileceği en iyi 5 şeyi bulabilirsiniz:

1. Çevrimiçi Mahremiyetin Önemini Vurgulayın.

EBEVEYNLERİN, ÇOCUKLARINI İNTERNETİN ZARARLARINDAN KORUYABİLMELERİ İÇİN YAPABİLECEKLERİ EN İYİ 5 ŞEY
Çocuklarınıza adları, bulundukları lokasyonu, yaşları veya okulları gibi tanımlayıcı bilgileri paylaşmamaları gerektiğini öğretin. Dahası asla yabancılara fotoğraflarını göndermemeliler. Ayrıca, kullanıcı adlarının cinsel içerik taşımadığından emin olun çünkü suçlular genelde cinsel içerik hakkında tartışmaya açık olabilecek hassas bireylere yönelirler.

2. Çocuklarınızla Çevrimiçi Tehlikeler Konusunda Konuşun.

Çocuklarınızı gereksiz yere korkutmak istemeseniz de, onların, internette kötü niyetli olabilecek kişilerin var olduğunu bilmelerini sağlayın. Tanımadıkları ve/veya onları rahatsız eden birilerinden mesaj aldıkları takdirde bunu size veya güvenilir bir yetişkine göstermeleri gerektiğini bildirin. Ebeveynlerin yapabileceği en önemli şey, iletişim kanallarını açık tutmaktır, çocuğunuz zaten sohbet etmiş veya fotoğraf paylaşmış olsa dahi yanında olacağınızı hissettirin.

3. Çocuğunuz internet bağlantısı olan cihazları kullanmaya başladığında (günümüzde bunun yaşı gittikçe düşüyor!) aile kurallarınızı ve düzenlemelerinizi tartışın.

EBEVEYNLERİN, ÇOCUKLARINI İNTERNETİN ZARARLARINDAN KORUYABİLMELERİ İÇİN YAPABİLECEKLERİ EN İYİ 5 ŞEY
Bazı aileler kendilerine özel dijital kullanım veya cep telefonu kullanım sözleşmelerini oluştururlar. Bu anlaşmalar kullanım süresini de kapsar; bu aile düzenlemelerine uyulmaması, internet kullanımını askıya almayla sonuçlanmalıdır.

4. Çocuklarınızın şifrelerini bilin.

Birçok ebeveyn çocuklarına online gizlilik sunarken, aralıklı olarak çocuğunuzun mesajlarını, tarayıcı geçmişini ve sosyal medya hesaplarını kontrol etme veya bir şeylerin olduğunu hissettiğinizde müdahale etme hakkını saklı tutmalısınız.

5. Geceleri yatak odalarında internet bağlantılı cihazlara izin vermeyin.

Gün içinde telefon ve dizüstü bilgisayarları kendi odalarında kullanabilirler ancak bu cihazlar şarj edilmek üzere geceleri ortak alana(salon olabilir) gönderilmelidir. Bu sadece sağlıklı uyku alışkanlıklarını korumakla kalmaz, aynı zamanda araştırmalarımızın gösterdiği üzere yabancıların küçüklerle en çok sohbet ettiği saatlerde (ebeveynlerinin çocuklarını izlemediği, gece 11 sonrası) olabileceklerin önüne geçmiş olursunuz.
  • EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY

    EBEVEYN OLMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 9 ŞEY 1. Bebek yapmak sanılanın aksine kolay değil.…
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
  • KENDİNİ ÇOK MU ARKA PLANA ATTIN?

    KENDİNİ ÇOK MU ARKA PLANA ATTIN? Günümüzün rekabetçi dünyasında istediğimiz hayatın görünt…
Daha Fazla Yükle Aile

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha kontrol edin

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY

BÜTÜN KADINLARIN YATAKTA İSTEDİĞİ 10 TEMEL ŞEY  Düşündüğün kadar karmaşık değil. Herkesin …